Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Z roku na rok przedsiębiorstwa zużywają coraz więcej gazu płynnego. Jaka będzie przyszłość gazu LPG w kontekście wdrażanej polityki klimatycznej?
Informacje związane z możliwościami użytkowania paliw gazowych w kolejnych latach, w tym płynnego gazu LPG, stały się bez wątpienia chwytliwym tematem w kontekście przyjętej dyrektywy EPBD. „Kotły gazowe do wymiany” „Niepewna przyszłość zbiorników na gaz”, czy „Koniec z ogrzewaniem na gaz” – to tylko niektóre nagłówki z polskiego internetu, które wprowadziły zamieszanie i niepewność wśród przedsiębiorców wykorzystujących gaz płynny w swojej działalności. Na baczność postawiono zwłaszcza te firmy, dla których błękitne paliwo stanowi ważne źródło energii, bo sprawdza się w produkcji ciepła technologicznego w obrębie wielkopowierzchniowych zakładów produkcyjnych.
15-11-2024
W Polsce mamy do czynienia z analfabetyzmem zdrowotnym
Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.
15-11-2024
Sklepy na delikatnym zakręcie. W III kwartale br. najlepiej na rynku poradziły sobie sieci convenience
W przedostatnim kwartale roku o 9,5% rdr. zwiększył się ruch w sklepach convenience. W hipermarketach wzrósł nieznacznie, a w supermarketach i dyskontach spadł. Do tego w convenience stores przybyło klientów, a w reszcie segmentów ubyło. Powiększył się też udział placówek convenience w łącznej liczbie wizyt w badanych punktach sprzedaży – z 40,2% do 44,3%. W hipermarketach nastąpił symboliczny wzrost – z 5,7% do 5,8%, a poza tym widać spadki. W formacie convenience i w hipermarketach zwiększyła się też częstotliwość zakupów rdr. A supermarkety i dyskonty są na minusie. Komentujący dane eksperci uważają, że ten rok już należy do sieci convenience. Jednocześnie widzą, że ogólnie handel detaliczny znalazł się w trudnej sytuacji.
15-11-2024
Wyniki branży farb dekoracyjnych za III kwartał 2024 roku
Polski Związek Producentów Farb i Klejów zaprezentował wyniki branży farb dekoracyjnych w Polsce za trzeci kwartał 2024 roku. Jak pokazują dane, w trzecim kwartale br. nastąpił nieznaczny wzrost wartości dostaw farb. Jednocześnie, odnotowano mniejszy niż w tym samym okresie 2023 roku spadek wolumenu dostaw. Wyniki powstały na bazie przygotowanego przez GFK Polonia dla PZPFiK cyklicznego raportu SellFiK.
14-11-2024
Informacje pochodzące z satelity pomagają leśnikom, nie tylko w sytuacjach pożarów, ale również kradzieży drewna
Na niskiej orbicie okołoziemskiej jest 10 tysięcy sztucznych satelitów i ciągle ich przybywa. W każdej sekundzie przesyłają na ziemię wiele cennych danych, które są wykorzystywane w różnych dziedzinach – meteorologii, telekomunikacji, transporcie, zarządzeniu kryzysowym czy badaniach naukowych. Są one także cennym narzędziem w rękach leśników. Dane pochodzące z orbity są wykorzystywane m.in. w ochronie przeciwpożarowej lasów, ale też pomagają w identyfikowaniu obszarów narażonych na działanie złodziei drewna.
14-11-2024
Alarmujące wyniki badań jakości powietrza w polskich szkołach
Fatalna jakość powietrza, którym oddychają dzieci w szkołach, stała się na tyle poważnym problemem, że konferencję na ten temat zorganizowano w Senacie RP.
Występujące w klasach, potwierdzone badaniami, nadmierne stężenie CO2 i radonu nie tylko utrudnia koncentrację, lecz również jest zagrożeniem dla zdrowia dzieci. To negatywne zjawisko nie ma związku z sezonem grzewczym. Rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej, która wymienia powietrze w pomieszczeniach i zapobiega stratom ciepła. Niestety większość realizowanych obecnie programów termomodernizacyjnych szkół - nie uwzględnia takich systemów.
13-11-2024
Nowe dane z CEIDG. Przedsiębiorcy otwierają mniej jednoosobowych firm, za to więcej ich wznawiają
W trzech kwartałach br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 221 tys. wniosków dotyczących zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 4,6% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do tego widać, że złożono przeszło 149 tys. wniosków o wznowienie tego typu działalności. I tutaj zanotowano wzrost o 7,1% rok do roku. Eksperci komentujący te dane zapowiadają, że końcówka roku powinna być w miarę stabilna i nie należy się spodziewać dużych zmian w obecnie obserwowanym na rynku trendzie.
13-11-2024
Najnowsze badania pokazują, że Polacy są coraz bardziej wypaleni zawodowo - z roku na rok jest coraz gorzej
Aż 78,3% aktywnych zawodowo Polaków wskazuje, że ma co najmniej jeden z czternastu badanych symptomów wypalenia zawodowego. 15,6% temu przeczy, a 6,1% nie potrafi się określić w tej kwestii. Jeszcze trzy lata temu 65,3% respondentów zauważało u siebie jakiś objaw. Nastąpił zatem wzrost o 13 p.p. Obecnie najwięcej osób zgłasza długotrwałe oraz silne poczucie zmęczenia lub wyczerpania i braku energii – 43,4%. Na drugim miejscu widać brak satysfakcji z pracy i motywacji do działania – 25,2%, a na trzecim – zwiększenie dystansu do pracy – 20,8%. Dalej w zestawieniu plasuje się rozdrażnienie i niechęć do obowiązków zawodowych – 20,6%. TOP5 zamyka zmniejszenie wydajności – 20,1%.
13-11-2024
Barometr Zdrowych Budynków 2024
Najnowsza publikacja Barometru Zdrowych Budynków 2024 (Healthy Buildings Barometer- HBB) wskazuje, że koniecznie trzeba podjąć działania na szczeblu unijnym i krajowym, aby tworzyć zdrowe domy, miejsca pracy, szkoły i szpitale.
12-11-2024
Przyrost naturalny w Polsce pozostaje ujemny już od 10 lat
Przez pierwsze trzy kwartały 2024 roku w Polsce urodziło się 192 tys. dzieci. To najmniej od zakończenia drugiej wojny światowej. Wskaźnik dzietności spadł do dramatycznie niskiego poziomu, a coraz mniej osób decyduje się na powiększenie rodziny. Wiele barier dotyczy kwestii finansowych. To m.in. trudna sytuacja mieszkaniowa, warunki na rynku pracy, np. zatrudnianie młodych dorosłych na czas określony, ale też różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn.
12-11-2024