Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Założenia polityki klimatycznej nie są wystarczające
Rozpoczęła się kolejna, już 25 Konferencja stron Konwencji Klimatycznej – COP25. Tym razem dwutygodniowe negocjacje odbywać się będą w Madrycie, pod przewodnictwem rządu Chile. Głównym celem rozmów będzie dokończenie uzgadniania zasad funkcjonowania Porozumienia Paryskiego, czyli sfinalizowanie tzw. Katowice Rulebook, przyjętego podczas COP24 w ubiegłym roku w Polsce. Tuż przed Szczytem Klimatycznym, Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) opublikował 10. edycję corocznego raportu „Emission Gap Report 2019”, popokazującego dokąd zmierza globalna emisja gazów cieplarnianych, najnowsze dane na temat oczekiwanej luki emisyjnej w 2030 r. i rozwiązania, aby możliwy stał się scenariusz 1.5°C.
03-12-2019
Dlaczego 35% kierowców nie zmienia opon na zimowe pomimo, że jest to zagrożeniem na drodze?
Według badań i obserwacji warsztatowych wynika, że aż 35% kierowców jeździ zimą na oponach letnich. To paradoks – bo aż 90% deklaruje, że zmienia opony na zimowe jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej z takim klimatem, gdzie przepisy nie przewidują wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Tymczasem według badań Moto Data z 2017 i 2018 roku, 78% polskich kierowców opowiada się za wprowadzeniem wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w sezonie zimowym.
02-12-2019
Polacy tak szybko z palenia węglem nie zrezygnują - czym najchętniej palimy
Polacy coraz rzadziej do ogrzewania domu wybierają ekogroszek, wzrasta natomiast popularność drewna i węgla kamiennego – wynika z raportu Oferteo.pl. Przy wyborze materiału opałowego jako najważniejszy czynnik ponad dwie trzecie badanych wskazuje koszty, a 48% kieruje się ekologią.
01-12-2019
Co z rozwojem polskiej stolarki okiennej i drzwiowej, kiedy minie hossa mieszkaniowa
Polska jest liderem eksportu stolarki otworowej w UE. W pierwszych 8. miesiącach 2019 r. branża sprzedała za granicę okna i drzwi o łącznej wartości blisko 1,5 mld EUR. To o 6,2% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem, ale znacznie mniej niż w latach poprzednich, gdy średnioroczny wzrost oscylował w przedziale 9-13%. Analitycy wskazują, że w 2020 r. dynamika wzrostu przychodów oraz eksportu branży może spaść jeszcze mocniej. Polskie okna i drzwi nie będą mogły zamknąć się na gorszą koniunkturę, związaną m.in. ze spowolnieniem gospodarczym w UE, Brexitem, a także widmem wyhamowania krajowego rynku mieszkaniowego.
23-11-2019
Słabe prognozy na koniec 2019 r. dla restauratorów i hotelarzy
Barometr EFL na IV kwartał br. wskazuje, że hotelarze i restauratorzy kończą 2019 rok z najsłabszymi nastrojami w tym roku. Subindeks dla sektora HoReCa osiągnął najniższą wartość w historii pomiarów (od początku roku 2015) – tylko 43,8 pkt. Jest to spadek o 11,2 pkt. w porównaniu do III kwartału br. i o 4,5 pkt. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku. Eksperci EFL zwracają uwagę, że w perspektywie pół roku wskaźnik dla HoReCa spadł aż o 20,3 pkt. Na załamanie nastrojów największy wpływ mają coraz mniej optymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży. W IV kwartale br. tylko 21 proc. hotelarzy i restauratorów spodziewa się większych zamówień, podczas gdy kwartał wcześniej uważało tak 42 proc. zapytanych, a w połowie roku 60 proc.
20-11-2019
Cyfryzacja wyzwaniem dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników
Cyfryzacja, robotyka i sztuczna inteligencja w ciągu najbliższych 10 lat istotnie zmienią sposób w jaki pracujemy. Znacząco i w szybkim tempie wpłyną na charakter i organizację pracy w całej Europie, a także przyczynią się do powstania nowych form pracy i zmian w statusie zatrudnienia. Powstałe możliwości biznesowe, w tym zwiększona wydajność i wzrost gospodarczy, mogą jednak łączyć się z narastaniem nierówności, jeśli chodzi o obciążenie pracowników i dystrybucję korzyści czerpanych z tego wzrostu. Możliwe jest znaczne zmniejszenie puli miejsc pracy wymagających średnich kwalifikacji i zauważalny wzrost liczby miejsc pracy wymagających wyższych kwalifikacji – co będzie się łączyć z ryzykiem wystąpienia tzw. „wyścigu na dno” w zakresie standardów zatrudnienia.
15-11-2019
V edycja „Barometru zdrowych domów" pod hasłem - Czy budynki są przyczyną chorób naszych dzieci?
Aż 1,5 mln dzieci w Polsce mieszka w domach, których stan techniczny może wywierać negatywny wpływ na ich zdrowie. W Europie problem ten dotyka co trzecie dziecko.1/4 zgonów dzieci przed 5 rokiem życia jest spowodowana przez skażone środowisko,w tym zanieczyszczone powietrze, do którego w dużym stopniu przyczyniają się budynki. Poprawa stanu budynków i pełna dekarbonizacja zasobów budowlanych jest kluczowa dla zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń.
14-11-2019
Budownictwo po raz kolejny znalazło się pod lupą ekspertów - branża przeżywa boom, ale grozi jej kryzys
5 listopada br. w Warszawie odbyła się 22 edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego. Wydarzenie było zorganizowane przez ASM i Polską Izbę Budownictwa pod honorowym patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
07-11-2019
Podsumowanie konferencji Polski Rynek Mieszkaniowy 2019 - mieszkania ciągle drożeją i to się szybko nie zmieni
Rynek nieruchomości mieszkaniowych - choć wszedł już w fazę spowolnienia - ma się znakomicie. Choć deweloperzy z powodu braku działek pod zabudowę ograniczają podaż, popyt nie słabnie - rosnące ceny wciąż nie odstraszają nabywców. Uczestnicy konferencji „Polski Rynek Mieszkaniowy 2019”, którą firma Nowy Adres S.A. zorganizowała 21-22 października w warszawskim hotelu Hilton, mogą mieć powody do zadowolenia
06-11-2019
Sytuacja rodzimych firm z sektora MŚP ponad rok po powstaniu Polskiej Strefy Inwestycyjnej
Szczegóły zmian wprowadzonych w ustawie z 2018 r., doświadczenia przedsiębiorstw, które już skorzystały ze wsparcia na nowych zasadach, a także korzyści i wyzwania, jakie towarzyszą działalności ze wsparciem PSI – m.in. takie zagadnienia zostały opracowane w raporcie „Polska Strefa Inwestycji” przygotowanym przez Colliers International, EY oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A.
25-10-2019