Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Zalety i wady rządowego programu - Czyste Powietrze

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, ruszył ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, którego celem jest eliminacja smogu w Polsce. Program ma jednak swoje plusy i minusy. Jakie? Redukcja smogu to nie wszystko. Ważne jest też to, by właściciele domów płacili mniej za ogrzewanie.
25-09-2018

Konsumpcja energii w Polsce rośnie w tempie powyżej średniej europejskiej

Dziesięć lat temu Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przewidziała wzrost globalnego zużycia energii pomiędzy 2006 a 2030 r. o 180% (12 477 terawatogodziny). Zgodnie z najnowszym raportem IEA, znacznie wyprzedzamy ten harmonogram. Już na początku 2018 r. na świecie zużywało się 75% prądu, który miał nam wystarczyć na kolejne 12 lat. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, to ogromny problem, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych i możliwego blackoutu.
20-09-2018

Koniunktura w budownictwie zagrożona?

Czy podwyżka płacy minimalnej wpłynie negatywnie na rynek budowlany? A może jej negatywny wpływ zostanie zniwelowany przez ulgę termomodernizacyjną? Wg analityków ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku budownictwo stoi przed licznymi wyzwaniami, które pojawią się w najbliższych latach. Problemy na rynku pracy, niska dynamika sektora oraz wprowadzone nowe, wyśrubowane normy techniczne to niektóre z bolączek polskiej budowlanki.
19-09-2018

Hossa na rynku nieruchomości nie może trwać w nieskończoność. Co będzie potem?

Problemów w branży deweloperskiej nie brakuje. Rosnące koszty wykonawców, drożejące materiały budowlane, mniejsza dostępność gruntów czy skomplikowane procesy administracyjne powodują, że podaż mieszkań powoli wyhamowuje. Na horyzoncie pojawia się perspektywa nowelizacji tzw. ustawy deweloperskiej z propozycją likwidacji samodzielnych otwartych rachunków powierniczych. Z drugiej strony Polacy chętnie kupują mieszkania i nie widać powodów, które miałyby to zmienić. Co czeka deweloperów w najbliższych latach?
11-09-2018

Ceny mieszkań w Polsce a europejski rynek

Od pewnego czasu docierają do nas informacje dotyczące rekordowych podwyżek cen mieszkań w niektórych krajach Unii Europejskiej. Kilka państw UE począwszy od 2010 r. odnotowało sumaryczny wzrost kosztów metrażu o ponad 40% - 50%. Na tle Starego Kontynentu, dość mocno wyróżnia się Polska. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili bliżej zbadać tę ciekawą sytuację i odpowiedzieć na pytanie, czy ceny polskich mieszkań są wyjątkowym zjawiskiem w całej Europie.
10-09-2018

Bum budowlany – prognozy

W najbliższych latach Polska stanie się jednym z największych placów budowy w Europie. Według prognoz Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa wzrost na rynku budowlanym w naszym kraju w bieżącym roku powinien osiągnąć poziom 8%. Co sprawiło, że tak popularne stało się budownictwo wielorodzinne? Czy równie optymistyczne prognozy zakładane są na kolejne lata?
02-09-2018

W ostatnich latach znacznie spadła ilość ogródków działkowych, chętnych przybywa pomimo, że ich ceny rosną

W ciągu ostatnich 11 lat powierzchnia tego typu obiektów skurczyła się o 2,8 tys. hektarów. Ubyło też ponad 51 tys. działek. Rosnące zainteresowanie ustawicznie winduje ceny. W skrajnych przypadkach sprzedający żądają nawet 100 tys. zł za 5 arów. Na zielone grunty chrapkę mają także samorządy miejskie i deweloperzy. Dla osób prywatnych takie inwestycje wiążą się ze sporym zagrożeniem. Zarząd lokalnego stowarzyszenia ogrodowego ma prawo nie zaakceptować nabywcy i przedstawić innego kandydata. Z kolei, w przypadku likwidacji ogrodu, wskazany w zamian teren, może być położony w mniej atrakcyjnej lokalizacji. Dodatkowo działkowiec zyskuje tylko prawo do użytkowania, a nie do własności.
02-09-2018

Co najczęściej remontują Polacy i ile kosztuje polski remont?

Dla wielu Polaków lato to nie tylko czas na urlop i wypoczynek, ale również remont domu czy mieszkania. Ekipy budowlane mają zajęte terminy na wiele tygodni do przodu, a zleceniodawcy powierzają im coraz większy zakres czynności. Jeśli bowiem Polak zabiera się za remont mieszkania, to najczęściej zależy mu na zrealizowaniu kompleksowych prac w wielu pomieszczeniach i na dużej powierzchni.
30-08-2018

Jak wpłynie na rynek pierwotny ustawa o likwidacji użytkowania wieczystego?

1 stycznia 2019 r. nastąpi przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Od tego dnia ok. 2,5 mln obywateli Polski stanie się właścicielami, bądź współwłaścicielami gruntów, na których mieszkają. Jak nowe przepisy wpłyną na sytuację krajowych deweloperów? Na to pytanie odpowiedział ekspert portalu RynekPierwotny.pl i sami deweloperzy.
29-08-2018

W których miastach Polski najbardziej podrożały mieszkania z rynku pierwotnego w ciągu ostatniej dekady?

Kolejne doniesienia o wzrostach cen nowych lokali, mogą budzić skojarzenia z czasami poprzedniego boomu mieszkaniowego. Aktualny okres dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym, bardzo różni się od hipotecznego szaleństwa sprzed dziesięciu lat. Mimo tych różnic warto sprawdzić, jak wygląda porównanie obecnych cen nowych mieszkań na dużych rynkach i analogicznych wyników sprzed 10 lat. W ramach takiego porównania, eksperci RynekPierwotny.pl uwzględnili wpływ inflacji.
31-07-2018


Stron: 274 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  85 86 87 88 89  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19394 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 263

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >