Analizy, badania, raporty – lista artykułów
W Polsce rozwija się nowa kategoria inwestycji - rynek prywatnych akademików
Rynek prywatnych akademików w Polsce w ostatnich latach zyskuje na popularności, a inwestorzy coraz chętniej angażują swój kapitał w ten rodzaj nieruchomości. Dynamikę rozwoju sektora prywatnych domów studenckich napędza między innymi rosnąca liczba studentów zagranicznych przy jednoczesnym spadku liczby miejsc w publicznych domach studenckich. Jak wygląda rosnący obecnie rynek prywatnych akademików w Polsce, ile takich obiektów buduje się w Polsce, a ile znajduje się w fazie planowania?
28-02-2019
W których krajach Europy kupimy mieszkanie taniej, a w których drożej niż w Polsce?
W Polsce od kilku lat można zauważyć znaczący wzrost cen na rynku nieruchomości. Mimo wysokich kosztów, chętnych na zakup inwestycji wciąż jest wielu, a deweloperzy nie zwalniają tempa w oddawaniu nowych lokali do użytku. W Polsce jest drogo, a jak wyglądają ceny nieruchomości w innych europejskich krajach? Czy ich mieszkańcy również mają powody do niezadowolenia?
21-02-2019
Ile kosztuje budowa przeciętnego domu w Polsce?
Przeciętny szacunkowy koszt budowy domu w Polsce w 2018 roku wyniósł 465 tysięcy złotych – wynika z najnowszego „Raportu o budowie domów” serwisu Oferteo.pl. Planując inwestycję, należy być jednak gotowym na to, że koszty okażą się wyższe, najczęściej od 11 do 25 procent.
21-02-2019
W polskich domach cieplej niż w reszcie Unii - raport o ogrzewaniu
Europa cierpi z powodu mrozu, a przynajmniej tak wynika z najnowszych badań, w których dowiedziono, że aż 40 milionów mieszkańców Unii Europejskiej nie stać na ogrzewanie domu - donosi Eurostat. To niemal tyle ile wynosi liczba mieszkańców Polski. Urząd statystyczny powołany przez UE wskazuje, że 8% ludności Wspólnoty drży w obawie przed zimnem i ze strachu przed kolejnym sezonem grzewczym, który rujnuje domowe budżety. A jak jest w Polsce? Okazuje się, że jesteśmy ciepłym punktem na mapie Zimnej Unii.
19-02-2019
Projekt RenovActive i sytuacja budownictwa komunalnego w Polsce
Jak wynika z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów 2018”, którego inicjatorem od 4 lat jest Grupa VELUX, inwestycja w mieszkalnictwo socjalne dobrej jakości i po przystępnych cenach może poprawić ogólny stan zdrowia społeczeństwa, a także jakość życia najuboższych. Ważne jest obniżenie kosztów eksploatacji lokali komunalnych, jako kluczowy czynnik w rozwiązaniu problemów zadłużania się lokatorów. Tym bardziej, że skala zadłużeń mieszkań komunalnych w Polsce jest alarmująca i dotyczy 50% takich mieszkań.
17-02-2019
Chroniczna słabość finansowa polskich firm budowlanych przyczyną fali niewypłacalności w budownictwie
Duża skala trwających inwestycji wymaga adekwatnie dużej skali zaangażowania kapitałowego samych firm budowlanych jak i firm współpracujących. Aby skorzystać na zwiększonej fali zamówień, trzeba najpierw zaangażować – przynajmniej częściowo – środki własne. I z tym wiele firm ma problem. Niska rentowność w budownictwie nie jest zjawiskiem nowym, a raczej występującym obecnie ze szczególnym natężeniem.
15-02-2019
Deficyt pracowników, wzrost kosztów budowy - największe bolączki rynku budowlanego
W minionym roku deweloperzy wprowadzili na rynek rekordową liczbę mieszkań. Jednak eksperci wskazują, że może to być już koniec mieszkaniowego boomu. Od dłuższego czasu branża boryka się z problemem rosnących kosztów budowy, na które składają się m.in. drożejące materiały budowlane oraz deficyt pracowników. W 2019 roku budowa ma być jeszcze droższa.
06-02-2019
Jaki jest standardowy polski dom - raport, o tym jak najchętniej budujemy
Przeciętny polski dom ma od 126 do 150 m2 powierzchni użytkowej. Powstał w technologii murowanej, według gotowego projektu kupionego od architekta i na działce nie większej niż 20 arów. Z najnowszego „Raportu o budowie domów w Polsce” wynika, że dotychczasowe trendy mają się bardzo dobrze i Polacy są przywiązani do tradycyjnych rozwiązań. Rzadziej niż w ubiegłych latach decydują się na budowę według indywidualnych projektów.
02-02-2019
Jaki był miniony rok dla branży deweloperskiej?
Rok 2018 w branży nieruchomości bez wątpienia był czasem intensywnym. Wysoki popyt na nowe mieszkania sprawił, że wyniki sprzedażowe deweloperów pikowały, a liczba wprowadzanych do oferty inwestycji rosła. Z drugiej strony rosły też ceny nieruchomości ale to znacząco nie zniechęciło kupujących. Jaki więc będzie rok 2019? O to zapytaliśmy deweloperów realizujących inwestycje w Poznaniu.
30-01-2019
PHILIPS i OKAM: ekologia zaczyna się w Twoim domu
Zmiany klimatyczne mają wpływ na nasze życie, ale to także codzienne wybory milionów ludzi mogą mieć decydujące znaczenie dla powstrzymania niekorzystnych zmian otoczenia, w którym żyjemy. O tym jak je powstrzymywać, jak się chronić i jak świadomie wybierać rozmawiali eksperci.
24-01-2019