Analizy, badania, raporty – lista artykułów
Podsumowanie rynku deweloperskiego w 2018 r. i prognozy na przyszłość
Zadowalająca sprzedaż mieszkań, rozpoczęcie nowych projektów, regularne postępy na budowach i rzecz jasna owocne Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu – tak w skrócie deweloperzy podsumowują 2018 rok w swojej branży. Ponadto przedstawiciele poszczególnych firm kreślą i zaczynają realizować ambitne plany na najbliższe dwanaście miesięcy.
21-01-2019
Przeprowadzone badania dowiodły, że wełna skalna zachowuje swoje właściwości 55 lat
Wiedza o tym, jak długo materiały izolacyjne zachowują swoje właściwości, jest niezwykle przydatna zarówno inwestorowi dużego obiektu, jak i jego projektantowi czy wykonawcom. Nowych danych na ten temat dostarcza badanie przeprowadzone przez ceniony instytut FIW w Monachium na zlecenie organizacji EURIMA. Wyniki wskazały jednoznacznie: właściwości izolacji z wełny skalnej pozostają niezmienne nawet przez 55 lat!
16-01-2019
Polacy najchętniej ocieplają swoje domy styropianem - to wynik przeprowadzonych ostatnio badań
Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Polska jest obecnie największym producentem styropianu, z czego aż 80% to płyty do termoizolacji budynków. Coraz większą popularność zdobywa ich grafitowa odmiana, która według ekspertów ma szansę zupełnie zdominować polski rynek.
07-01-2019
Sprawozdanie z działań SIPUR w IV kwartale 2018 r.
Tradycyjnie na początku roku akademickiego odbyło się na Politechnice Poznańskiej podsumowanie konkursu na najlepszą prace dyplomową I i II stopnia, którego organizatorem jest Związek „SIPUR” oraz z PZITB koło nr 4 przy PP. Tematem ocenianych przez jury prac magisterskich i inżynierskich (analiza, porównanie, badania, projekt itp.) są różne formy zastosowania poliuretanu jako izolacji cieplnej w budownictwie
31-12-2018
Co wpływa na wzrost smogu a o czym mało wiemy
Coraz więcej wiemy na temat smogu i jego szkodliwości dla ludzkiego zdrowia. W Polsce za smog odpowiadają przede wszystkim przestarzałe piece oraz wykorzystywanie paliw złej jakości, ale wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szkodliwe może być też palenie w kominku, spalanie gałęzi i liści w ogrodzie czy pokaz fajerwerków.
30-12-2018
Prognozy rynku zatrudnienia dla branży produkcyjnej na 2019 r.
Co piąta firma z branży produkcyjnej chce w ciągu najbliższych trzech miesięcy zatrudniać nowych pracowników. Produkcja przemysłowa to jednocześnie sektor, który w Polsce zgłosił największe zapotrzebowanie na ręce do pracy na okres od stycznia do marca 2019 roku. Początek nowego roku będzie zatem dobrym czasem dla osób poszukujących pracy w przemyśle. Dla pracodawców to kolejny kwartał, który upłynie pod znakiem poszukiwania nowych sposobów na przyciąganie i zatrzymywanie pracowników.
28-12-2018
Podsumowanie rynku nieruchomości mieszkaniowych w 2018 r. i prognozy na kolejny rok
Kończący się rok spełnia wszelkie warunki, by zapisać się w historii rodzimego rynku nieruchomości mieszkaniowych nie tylko jako kolejny bardzo udany, ale także wyjątkowy, kto wie czy nie nawet w wymiarze historycznym. Co decyduje o takim stanie rzeczy i czy mieszkaniówkę czeka rewolucja już od początku nowego roku?
27-12-2018
Wydarzenia, które miały istotny wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce, w mijającym roku
Kolejny rok na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce dobiega końca. Choć podsumowania liczbowe ostatnich 12 miesięcy jeszcze przed nami, możemy pokusić się o ocenę, że był to zdecydowanie dobry okres dla polskiego rynku. Eksperci Colliers International wybrali 10 wydarzeń, które istotnie wpłynęły na kształt rynku nieruchomości w Polsce.
16-12-2018
Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce, a z których krajów najchętniej?
Nieruchomość w Polsce to coraz bardziej atrakcyjna inwestycja dla Niemców, Brytyjczyków, Białorusinów, Francuzów czy Włochów. Od 2016 roku dominującymi wśród obcokrajowców nabywcami mieszkań pozostają jednak Ukraińcy, którzy osiedlają się w naszym kraju na stałe.
12-12-2018
Podatek od nieruchomości jest odprowadzany niewłaściwie przez 65% firm - wyniki z przeprowadzonego raportu
Podatek od nieruchomości jest istotnym kosztem przedsiębiorstw, ale jego prawidłowe rozliczenie wciąż pozostaje dużym wyzwaniem. 65 proc. firm w Polsce odprowadza za niski lub za wysoki podatek od nieruchomości, gubiąc się w gąszczu przepisów prawno-podatkowych. Niemal co drugie przedsiębiorstwo ma nadpłaty, a wśród największych płatników podatku jest to aż 71 proc. Podatnicy mogą odzyskać nadpłacone kwoty nawet do 5 lat wstecz – wynika z raportu Ayming Polska „Podatek od nieruchomości. Grunt to… rozliczyć go prawidłowo”.
10-12-2018