Analizy, badania, raporty – lista artykułów

Leasing w branży budowlanej - prognozy na rok 2017.

Rok 2016 nie był łaskawy dla polskiej branży budowlanej. Trudności, z którymi musiała się zmagać, odbiły się także na wynikach instytucji finansowych. Leasingodawcy po trzech kwartałach 2016 roku odnotowali istotne spadki w zakresie leasingu maszyn i urządzeń budowlanych. Dzięki grudniowemu ożywieniu udało się nieco odrobić straty, jednak sytuacja wciąż nie jest optymistyczna. Co przyniesie początek 2017 roku? Czy należy spodziewać się znacznej poprawy czy raczej czeka nas kolejny trudny okres?
06-02-2017

Prognozy dla branży budowlanej.

Już od dłuższego czasu docierają do nas niepokojące informacje na temat kondycji polskiego sektora budowlanego. To właśnie słabe wyniki rodzimej „budowlanki” są jednym z czynników, które najmocniej wpłynęły na zmniejszenie tempa wzrostu PKB (2015 r. - 3,9%, 2016 r. - wstępnie 2,8%). W minionym roku znaczny spadek produkcji dotyczył zarówno budynków, jak i obiektów infrastruktury publicznej. Trzeba zwrócić uwagę, że Polska nie jest jedynym krajem UE, zmagającym się z budowlaną recesją. Bardzo podobne zjawisko możemy dostrzec nad Balatonem, a także u naszych południowych sąsiadów.
03-02-2017

Jakie grunty inwestycyjne będą w Polsce na topie w 2017 r.

W 2016 r. hossa utrzymywała się na rynku mieszkaniowym. Dużą popularnością cieszyły się również tereny pod realizację parków handlowych, biurowców oraz inwestycji hotelowych. Ze względu na zmianę prawodawstwa spadła aktywność w sektorze gruntów rolnych. Firma doradcza JLL podsumowała 2016 r. oraz wskazała trendy na 2017 r. w segmencie gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, biurowe, handlowe, hotelowe oraz gruntów rolnych w Polsce.
31-01-2017

Zielone budownictwo w Polsce.

Pierwszy certyfikat środowiskowy przyznano polskiemu budynkowi 7 lat temu. Dziś zielone budownictwo to trend, który na rodzimym rynku trzyma się mocno. Obecnie w naszym kraju mamy 357 budynków, certyfikowanych w systemach LEED, BREEAM oraz 4 z francuskim odznaczeniem HQE. W ciągu roku odsetek zielonych budynków w Polsce zwiększył się o 32%. Miano lidera należy do sektora biurowego, który obejmuje 70% takich budynków w kraju. Najlepiej widać to w stolicy, gdzie mamy 168 certyfikowanych obiektów. Na miasta regionalne przypada ich łącznie aż 189, co jest pozytywnym zjawiskiem. Wiele wskazuje na to, że Polska w przyszłości może stać się liderem zrównoważonego budownictwa w tej części Europy.
30-01-2017

Obiecujące prognozy E-commerce w budownictwie

Społeczeństwo poddało się rozwojowi technologicznemu i chętnie korzysta z udogodnień, wprowadzanych na rynek przez firmy handlowe. Platformy e-commerce cieszą się coraz większym powodzeniem - z roku na rok rośnie zainteresowanie taką formą zakupów. Dla branży sprzedawców materiałów budowlanych jest to również szansa na wzrost poziomu sprzedaży.
24-01-2017

Dobre wyniki budownictwa mieszkaniowego.

Według danych GUS w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku oddano do użytku o prawie 11 proc. więcej mieszkań niż w roku ubiegłym. Dość łagodna zima powinna pomóc utrzymać dobre wyniki z sektora budowlanego.
17-01-2017

Emisja pyłów z pieców grzewczych - jedna z głównych przyczyn smogu.

Od kilku dni jednym z najważniejszych tematów informacyjnych jest unoszący się nad polskimi miastami smog. Wg niektórych źródeł, normy zanieczyszczeń w wielu miejscach w kraju zostały przekroczone nawet o 3 tys. procent! Wbrew pozorom, za zły stan powietrza odpowiadają jednak nie spaliny komunikacyjne, lecz tzw. niska emisja pyłów pochodząca z pieców grzewczych gospodarstw domowych. Jak temu zaradzić?
16-01-2017

Podsumowanie roku 2016 dla rynku Partnerstwa Publiczno - Prywatnego (PPP)

Po złotym okresie korzystania z unijnych dotacji, większość gmin rozważnie planowała budżet na 2016 rok, nie zapowiadając szerokich planów inwestycyjnych, jednak ich potrzeby nie zmalały. Kończące się fundusze z UE skłoniły władze samorządowe do poszukiwania innych niż własne form finansowania niezbędnych inwestycji. Rok 2016 miał być dla wielu z nich czasem przeczekania, w którym to określą potrzeby, rozpoznają możliwości i zwiększą swoje kompetencje w zakresie alternatywnych form realizacji inwestycji. Szereg wydarzeń sprawił więc, że w mijającym roku zainteresowanie PPP wzrosło. Pojawiły się też pierwsze sukcesy.
11-01-2017

Mieszkania o podwyższonym standardzie chętnie kupowane - raport polskiego rynku mieszkaniowego

Na polskim rynku mieszkaniowym dobra passa trwa. Deweloperzy budują dużo i stosunkowo szybko znajdują nabywców na swoje projekty. Zmieniają się jedynie preferencje mieszkaniowe Polaków. Liczy się już nie tylko cena i lokalizacja – na znaczeniu zyskują także jakość i komfort mieszkania i to one są często kluczowe przy wyborze mieszkania. Duże lokale znikają z oferty deweloperów coraz szybciej, a czynnikami decydującymi o kupnie stają się: duży taras lub ogród, inteligentne rozwiązania i inne dodatkowe usługi i udogodnienia. Takie mieszkania interesują także obcokrajowców zamieszkujących w Polsce.
16-12-2016

Grudniowy raport polskiego rynku nieruchomości

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, część banków umożliwiła już rozpoczęcie procedury uzyskania kredytu z dopłatą w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ci, którzy będą zwlekać z podjęciem decyzji o zakupie lokum mogą nie zdążyć skorzystać z dofinansowania. Z kolei średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym, we wszystkich analizowanych miastach są wyższe niż przed rokiem.
12-12-2016


Stron: 274 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  91 92 93 94 95  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19398 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 131

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >