Analizy, badania, raporty – lista artykułów
W ostatnich latach znacznie spadła ilość ogródków działkowych, chętnych przybywa pomimo, że ich ceny rosną
W ciągu ostatnich 11 lat powierzchnia tego typu obiektów skurczyła się o 2,8 tys. hektarów. Ubyło też ponad 51 tys. działek. Rosnące zainteresowanie ustawicznie winduje ceny. W skrajnych przypadkach sprzedający żądają nawet 100 tys. zł za 5 arów. Na zielone grunty chrapkę mają także samorządy miejskie i deweloperzy. Dla osób prywatnych takie inwestycje wiążą się ze sporym zagrożeniem. Zarząd lokalnego stowarzyszenia ogrodowego ma prawo nie zaakceptować nabywcy i przedstawić innego kandydata. Z kolei, w przypadku likwidacji ogrodu, wskazany w zamian teren, może być położony w mniej atrakcyjnej lokalizacji. Dodatkowo działkowiec zyskuje tylko prawo do użytkowania, a nie do własności.
02-09-2018
Co najczęściej remontują Polacy i ile kosztuje polski remont?
Dla wielu Polaków lato to nie tylko czas na urlop i wypoczynek, ale również remont domu czy mieszkania. Ekipy budowlane mają zajęte terminy na wiele tygodni do przodu, a zleceniodawcy powierzają im coraz większy zakres czynności. Jeśli bowiem Polak zabiera się za remont mieszkania, to najczęściej zależy mu na zrealizowaniu kompleksowych prac w wielu pomieszczeniach i na dużej powierzchni.
30-08-2018
Jak wpłynie na rynek pierwotny ustawa o likwidacji użytkowania wieczystego?
1 stycznia 2019 r. nastąpi przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Od tego dnia ok. 2,5 mln obywateli Polski stanie się właścicielami, bądź współwłaścicielami gruntów, na których mieszkają. Jak nowe przepisy wpłyną na sytuację krajowych deweloperów? Na to pytanie odpowiedział ekspert portalu RynekPierwotny.pl i sami deweloperzy.
29-08-2018
W których miastach Polski najbardziej podrożały mieszkania z rynku pierwotnego w ciągu ostatniej dekady?
Kolejne doniesienia o wzrostach cen nowych lokali, mogą budzić skojarzenia z czasami poprzedniego boomu mieszkaniowego. Aktualny okres dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym, bardzo różni się od hipotecznego szaleństwa sprzed dziesięciu lat. Mimo tych różnic warto sprawdzić, jak wygląda porównanie obecnych cen nowych mieszkań na dużych rynkach i analogicznych wyników sprzed 10 lat. W ramach takiego porównania, eksperci RynekPierwotny.pl uwzględnili wpływ inflacji.
31-07-2018
Ceny mieszkań nadal idą w górę - kiedy przyjdą lepsze czasy na zakup mieszkania?
Raporty dotyczące rynku mieszkaniowego w Polsce i za granicą nie pozostawiają złudzeń, mieszkania są coraz droższe. I to nie tylko te nowiutkie wprost od developera, ale i te z rynku wtórnego również. Drugi kwartał tego roku zakończył się kolejnym wzrostem cen mieszkań, duży wzrost odnotowano w Katowicach, Szczecinie oraz w Bydgoszczy. Kiedy można się spodziewać spadku cen i czy w ogóle opłaca się czekać?
27-07-2018
Rynek mieszkań w Warszawie. Jak kształtują się ceny?
Warszawa od zawsze przoduje w rankingach najdroższych mieszkań. Przywilej lub przekleństwo stolicy. Zaraz za nią jest Kraków. To w tych dwóch miastach nieruchomości są często 2 razy droższe niż w mniejszych miejscowościach czy na obrzeżach miast.
22-07-2018
Najnowszy raport - Rynek mieszkaniowy w Polsce – II kwartał 2018 r
W drugim kwartale 2018 r. działający na 6 największych rynkach w Polsce deweloperzy sprzedali 15,6 tys. nowych mieszkań. Był to wynik o 15,2% gorszy niż przed kwartałem i pierwszy tak wyraźny spadek sprzedaży od ponad 5 lat. Był to też trzeci z rzędu kwartał, w którym na rynek trafiało wyraźniej mniej nowych mieszkań, w wyniku czego znacząco wzrosły ceny – czytamy w najnowszym raporcie firmy doradczej REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce – II kwartał 2018r.”
19-07-2018
Mieszkania komunalne - gdzie w Polsce buduje się ich najwięcej?
Wyniki budowy gminnych mieszkań już od dłuższego czasu nie dają nadziei na szybką likwidację deficytu wynoszącego około 160 000 takich lokali. W tym kontekście trzeba wspomnieć, że od stycznia do grudnia 2017 r. polskie samorządy ukończyły 1715 mieszkań. Analogiczny wynik dotyczący wszystkich deweloperów (zarówno przedsiębiorców jak i spółek), przekroczył 105 000 mieszkań w 2017 r. Mimo tej dysproporcji, warto dokładniej przyjrzeć się aktywności inwestycyjnej poszczególnych miast. Analiza przeprowadzona przez ekspertów pokazuje bowiem, że w poszczególnych miastach na prawach powiatu liczba nowych mieszkań komunalnych jest bardzo zróżnicowana.
14-07-2018
Budujesz dom? Sprawdź, którym typem inwestora jesteś!
Polaków, którzy mają, albo planują mieć dom cechuje zróżnicowane podejście do jego budowy, jednak pomimo licznych różnic, dziewięciu na dziesięciu z nich zdecydowałoby się na zastosowanie rozwiązań energooszczędnych.
03-07-2018
Działania SIPUR w II kwartale 2018 r.
Związek „SIPUR” był jednym ze sponsorów konkursu inżynierskiego EBEC Challenge, którego finał lokalny był rozgrywany m.in. na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. European Best Engineer Competition jest przedsięwzięciem organizowanym przez Stowarzyszenie Studentów BEST na sześciu wiodących uczelniach technicznych w całej Polsce. Głównym celem konkursu jest umożliwienie studentom kierunków inżynierskich sprawdzenie wiedzy zdobytej podczas studiów poprzez rozwiązywanie praktycznych problemów z różnych dziedzin nauki oraz zastosowanie nowych technologii.
02-07-2018