Aranżacja niewielkiej kuchni
Małe kuchnie mają wiele zalet – są urokliwe, przytulne i ciepłe. Niestety z powodu niewielkiej powierzchni ich funkcjonalność bywa ograniczona. Mogą też sprawiać wrażenie ciasnych i zatłoczonych. Jednak umiejętne rozplanowanie umeblowania, dobór kolorów i odpowiedniego sprzętu AGD pozwolą odzyskać utraconą przestrzeń.
Przy zagospodarowaniu małej kuchni warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należą do nich przede wszystkim – minimalizm, jasne kolory i wybór sprzętu, który w jak najmniejszym stopniu będzie ograniczał niewielką przestrzeń.
Czytaj również: Pokój idealny dla nastolatka
Gra w kolory
Metraż kuchni jest nam dany niejako „z góry” i najczęściej nie jesteśmy w stanie zrobić wiele, aby go powiększyć. To, co nam pozostaje, to zastosowanie optycznych trików. Warto pomalować ściany na jasny, pastelowy kolor – stworzy to iluzję większej przestrzeni. Efekt ten spotęgujemy, malując listwy na jaśniejszą barwę niż same ściany. Warto zdecydować się na podłogę w jasnym kolorze, a przede wszystkim wystrzegać się nadmiernej dekoracji. Pamiętajmy, że kuchnia to pomieszczenie, w którym bardzo łatwo o zabrudzenia.
– Podczas gotowania unoszą się opary, przez co na ścianach i meblach gromadzi się tłuszcz i brud. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale także przyciemnia jasne powierzchnie. W małej kuchni, z powodu ograniczonej przestrzeni, dzieje się to szczególnie szybko, dlatego warto rozważyć zaopatrzenie się w odpowiedni okap, który pochłonie nieprzyjemne zapachy, tłuszcz i szkodliwe związki chemiczne powstające podczas gotowania – radzi Kamil Machura, ekspert firmy Ciarko, zajmującej się produkcją okapów kuchennych.
Minimalizm meblowy
Nawet w małej kuchni warto wydzielić strefy – przechowywania, gotowania i zmywania. Umiejętne ich zintegrowanie pomoże nam wykorzystać w pełni niewielką przestrzeń. Kluczowy przy urządzaniu małej kuchni jest dobór mebli. Najlepiej zdecydować się na niskie szafki, a także zrezygnować z szafek górnych. Sprawdzą się wszelkie przeszklenia, które optycznie powiększą przestrzeń. Warto zainstalować duży, przynajmniej 80-centymetrowy blat kuchenny i zrezygnować z otwieranych skrzydłowo drzwiczek na rzecz osłon przesuwnych, rolet i żaluzji. W pasie pod ścianą będzie można wtedy umieścić schowki na łyżki, noże i pozostałe przyrządy kuchenne. Sprawdzą się także szafki i stoliki na kółkach oraz półki nad blatem, w których przechowywać będziemy drobne sprzęty niezbędne przy pracach kuchennych.
Czytaj również: Jak uniknąć błędów aranżacyjnych?
Niezbędne AGD
W kuchni musimy wygospodarować także miejsce na zlew, piekarnik czy lodówkę. Dobrze będzie zastanowić się, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby i zdecydować się na nieco mniejsze sprzęty. Warto poszukać kompromisów – jeśli mamy zmywarkę, nie będzie nam potrzebny zlew dwukomorowy, jeśli rzadko używamy mrożonek, wystarczy lodówka z niewielkim zamrażalnikiem. Można też rozważyć wybór urządzeń wielofunkcyjnych, np. piekarnika pełniącego także rolę mikrofalówki.
– Wbrew pozorom sprzęt AGD nie musi zajmować wiele miejsca. W przypadku niezbędnego w kuchni okapu, można zdecydować się na małą, równie wydajną co większe, wersję. Dobrym rozwiązaniem będzie okap teleskopowy lub okap do zabudowy. W przypadku tego pierwszego wysuwamy go tylko na czas gotowania, przez resztę dnia jest schowany pod szafką. Drugi z kolei, z racji faktu, że jest całkowicie zabudowany szafką, pozostaje praktycznie niewidoczny – radzi Kamil Machura, ekspert firmy Ciarko.
Światło poszerza
Niezwykle ważnym elementem w małej kuchni jest oświetlenie. Jeśli dysponujemy dużym oknem, starajmy się go nie zasłaniać i dobrać jasne, przepuszczające światło zasłony czy rolety. Jeśli okno jest niewielkie lub nie ma go wcale, szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie sztuczne. Oprócz głównego, dającego silne, jasne światło, można zainstalować także lampy halogenowe nad blatem. Aby nie utrudniać światłu rozjaśniania naszego wnętrza i nie stwarzać wrażenia bałaganu, ozdobne bibeloty ograniczmy do minimum. Dzięki temu będziemy mieli także ułatwione zadanie w trakcie sprzątania – nie będziemy musieli oczyszczać ich z kurzu i tłuszczu.
Źródło: Sfera PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 80 Grupa: Ciekawe pom... jak nie wiesz jak sie za to zabrac samodzielnie i wolisz uniknac zbednych problemow to jednak lepiej sie skontatowac od razu z agencja Mondi https://mondi.pl/.....
- Komfortowa jadalnia w małym mieszkaniu Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Dobrą alternatywą dla tynków dekoracyjnych, betonu architektonicznego, tapet czy kamieni są płytki klinkierowe. King Klinker https://kingklink...
- Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 14 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- Meble laboratoryjne Liczba postów: 58 Grupa: Porady i op... Przechowywanie próbek biologicznych w temperaturach ultra-niskich wymaga specjalistycznych zamrażarek, które gwarantują stabilność warunków nawet przy -86˚C. Te...