Aranżacja posesji. Tylko z profesjonalistą!

Aranżacja posesji. Tylko z profesjonalistą!

Aranżacja ogrodu jest tak samo ważna jak aranżacja wnętrz. Dlatego lepiej nie eksperymentować i od razu powierzyć ją profesjonaliście, który posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie, a często i talent. Jak znaleźć dobrego i odpowiedzialnego projektanta ogrodu? Oto kilka wskazówek. Czytaj dalej

 

Aranżowanie posesji to dla właścicieli z jednej strony wielka radość, z drugiej niemały kłopot. Radość – bo mogą urzeczywistnić wyobrażenia o ogrodzie jedynym w swoim rodzaju, kłopot – bo jak to zrobić, od czego zacząć… To co wydawało się proste i przyjemne, w miarę postępu prac może zamienić się w szereg niekończących się problemów. W efekcie często zamiast ogrodu marzeń powstaje dość przypadkowo zagospodarowana przestrzeń, w której będziemy żyli przez lata. Dlatego warto i opłaca się skorzystać z usług projektanta krajobrazu.  

 

 

- Jest on konsultantem i doradcą – podkreśla Martyna Purska, projektantka w firmie Libet. – Obiektywnie spojrzy na wizje klienta i w razie potrzeby je skoryguje albo pomoże stworzyć taki projekt ogrodu, by w pełni odpowiadał potrzebom, upodobaniom i gustom przyszłych użytkowników. Bardzo ważna jest zwłaszcza pierwsza aranżacja posesji, bo jest ona bazą, która będzie ewoluowała na przestrzeni lat.


Gdzie ci projektanci?

Wynajęcie biura projektowego architektury krajobrazu wydaje się najprostszą metodą, ale czy zawsze najlepszą? Trzeba liczyć się z niemałymi kosztami, a poza tym biura nastawione są głównie na dużych klientów i projektowanie znacznych przestrzeni. Właściciel domu jednorodzinnego i niezbyt dużej działki, o projektanta powinien raczej popytać wśród bliższej i dalszej rodziny, znajomych i znajomych znajomych, którzy aranżację ogrodu mają już za sobą. Poczta pantoflowa jest w takich sytuacjach niezawodna i na pewno przyniesie kilka sprawdzonych kontaktów. Inną metodą jest przeszukiwanie zasobów internetu, tj. wyszukiwanie stron projektantów oraz śledzenie forów związanych z urządzaniem oraz wyposażaniem ogrodów. Na forach nie tylko znajdziemy adresy i telefony do projektantów, ale również poznamy opinie dotyczące stylu i jakości ich pracy.

 

 

Czytaj również: Jak zaaranżować nowoczesną posesję?

 

Ponadto projektanci krajobrazu często współpracują z renomowanymi producentami kostek brukowych i płyt tarasowych. Kontakt do nich można dostać w partnerskich i autoryzowanych punktach sprzedaży materiałów nawierzchniowych lub na firmowych stronach internetowych. Przykładowo zespół projektantów w firmie Libet liczy kilku profesjonalistów, którzy oferują kompleksową pomoc w aranżacji otoczenia domu na terenie całej Polski. Ich atutami nie do przecenienia są doskonała znajomość oferty produktowej, w tym również wszelkich nowości, oraz aktualnych trendów. Dzięki temu zaprojektowana nawierzchnia będzie nie tylko ładna i funkcjonalna, ale również modna i wyjątkowa.    

 

Portfolio i styl bycia

- Nawet rekomendowanego projektanta trzeba zweryfikować zanim zdecydujemy się podjąć z nim współpracę – radzi Martyna Purska. – W tym celu warto sprawdzić portfolio i przyjrzeć się jego dotychczasowym realizacjom. Można wtedy zauważyć, np. w jakich stylach czuje się najlepiej i czy odpowiada nam proponowana estetyka.

 

 

Ważny jest także styl bycia oraz pracy projektanta. W końcu podczas realizacji projektu będziemy z nim mieli stały i bliski kontakt. W tym celu możemy poprosić projektanta o referencje albo kontakt do jego byłych klientów i u źródła przekonać się m.in. jak układała się codzienna współpraca, w jakiej atmosferze, czy projektant jest otwarty na uwagi i sugestie, czy dotrzymuje terminów itp. Ustalenie tych i im podobnych kwestii pozwoli znacznie ograniczyć ryzyko pomyłki wyboru niewłaściwej osoby.

 

Czytaj również: Odpoczynek na balkonie

 

Znalezienie odpowiedniego projektanta to połowa sukcesu na drodze do wymarzonego ogrodu. Pełny sukces zapewni ścisła, dwustronna współpraca, poparta zaangażowaniem i aktywnością zarówno ze strony projektanta, jak i inwestora. A to już jest temat na osobny artykuł.

Źródło: proteinapr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >