Aranżacja żółtej rabaty kwiatowej z niebieską obwódką
Do jednych z najciekawszych etapów projektowania ogrodów należy wybór kolorów kwiatów. To one upiększają przestrzeń, zachwycają, przykuwają wzrok, kuszą owady i tworzą niepowtarzalną scenerię. Mnogość stylów ogrodowych i gatunków roślin pozwala nam zamienić ogród w oazę pełną zmieniających się akcentów barwnych. Starannie przygotowana rabata stanie się widowiskowym punktem ogrodu i wypełni powietrze zmysłową wonią kwiatów od wiosny do jesieni.
Czytaj dalej
1. Rabaty kolorystyczne
Dobierając rośliny do rabaty kolorystycznej warto przyjrzeć się kolorom otoczenia w których chcemy je posadzić oraz wybrać ulubione barwy które poprawiają nam samopoczucie. Kolory możemy łączyć na podstawie kontrastów (fiolet-żółty, niebieski-pomarańcz) lub łączyć barwy z sąsiednich grup kolorystycznych (różowy-fiolet, żółty-pomarańczowy). Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Po ustaleniu kolorystyki zwracamy uwagę na wymagania roślin dostosowane do istniejących warunków siedliskowych. Zapewnijmy odpowiednie miejsce do rozrastania roślin, większe kępy będą wyglądały naturalniej.
Dalia (Dahlia)
2. Moc kolorów
Kolory w ogrodzie wywołują nastroje i odczucia. Możemy podzielić je na ciepłe i zimne. Ciepłe pobudzają i poprawiają nastrój, a zimne wprowadzają świeżość.
- Żółty kolor kolor słońca, lata i jesieni/ stymuluje twórcze myślenie, energetyzuje, zaraża radosnym optymizmem i poczuciem beztroskiego szczęścia
- Niebieski kolor wody i nieba/ uspokaja, relaksuje, wspomaga aktywność umysłową
- Czerwony kolor krwi i miłości/ energetyzuje, wzbudza apetyt, ekscytuje, w nadmiarze może wprowadzać niepokój
- Różowy kolor romansu i optymizmu/ uspokaja, relaksuje, wprowadza w dobry nastrój
- Biały kolor niewinności/ jest neutralny i pasuje do wszystkich zestawień kwiatowych
3. Przycinanie kwiatów
Obcinanie zwiędłych kwiatów nie tylko poprawi wygląd roślin, ale również pobudzi ją do wytworzenia następnych. Niektóre rośliny które mogą kwitnąć bez przerwy, robią to wtedy, kiedy zapobiegamy wytwarzaniu nasion, pozbawiając je przejrzałych kwiatów. Wytwarzanie nasion wymaga od rośliny dużo energii, jeśli pozbawimy ją nasion zużyje ją na wytworzenie nowych kwiatów. Kwitnące pędy przycinamy nad pędem, który ma nadal pączek. W ten sposób wstrzymujemy wzrost na wysokość i stymulujemy rozwój pąków bocznych. Kwiaty odwdzięczą się nam bujnym kwitnieniem. Do przycinania nadadzą się nożyce ogrodowe lub sekator.
Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus)
Projekt Rabaty
Morze żółtych kwiatów przełamują ogniste gailardie i silnie kontrastująca obwódka z niezapominajek i szałwii. Rabata w stylu rustykalnym zaplanowana została na planie trójkąta, przylega do ściany drewnianego domu i ogrodzenia oddzielającego ogród od sadu sąsiada. Sielski klimat tworzą nieregularne nasadzenia kwiatów, zdobiące otoczenie budynku od wiosny do pierwszych przymrozków. Jako obrzeże rabaty zastosowano otoczaki rzeczne, a w jej wnętrzu umieszczono elementy martwych drzew, które przytrzymają wysokie kwitnące byliny i nadadzą im naturalności. Wiejska rabata wypełni letnie powietrze wokół domu powabną wonią rozwijających się kwiatów. Tradycyjne połączenie żółtych i niebieskich barw wprowadzi do ogrodu powiew energii i sił witalnych.
Czytaj również: Ogród i woda przeciw upałom
Pełnia kwitnienia rabaty i największe walory cieszyć oko będą w okresie lata. Pierwsze na rabacie pojawią się malutkie kwiaty niezapominajki leśnej (Myosotis sylvatica) posadzone na obwódce rabaty, następnie pojawią się kosaćce żółte (Iris pseudoacorus). W czerwcu kwitnienie rozpoczną słoneczne rudbekie lśniące(Rudbeckia fulgida) i ogniste gailardie ogrodowe(Gaillardia hybryda) rozmieszczone grupowo w różnych częściach rabaty. Istne bogactwo kwiatów i zapachów nastąpi w połowie lata gdy na rabacie pojawią się bajeczne dalie (Dahlia), szafirowe szałwie omączone (Salvia farinacea)oraz nawłocie pospolite (Solidago virgaurea) i róże wielkokwiatowe (Rosa) w drugiej połowie lata.
Dalia (Dahlia)
Wszystkie kwitnące rośliny warto zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Wszystkie nadają się na kwiat cięty, a przycinanie zapewni im bujniejsze i dłuższe kwitnienie.
Dalia (Dahlia)
Charakterystyka roślin
-
Szałwia omączona (Salvia farinacea): w naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Wiosną sadzimy ją z rozsady lub używamy gotowych sadzonek ze szkółki. Preferuje gleby przepuszczalne i słoneczne stanowiska. Dorasta do 50 cm, ciemnoniebieskie, magiczne kwiatostany utrzymują się aż do jesieni (VII-X).
-
Dalia (Dahlia): najlepiej wzrasta na stanowiskach słonecznych i żyznych. W naszym klimacie przycięte karpy dali należy wykopywać po pierwszych mrozach i przechowywać w chłodnym miejscu. Pomimo trudności w uprawie warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie. Odwdzięczą się pięknymi kwiatami pojawiającymi się od lata do jesieni (VII-X).
-
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica): najlepiej wzrasta na stanowiskach wilgotnych. W naszym klimacie uprawia się ją jako roślinę dwuletnią. Dobrze rozsiewa się sama na dostatecznie wilgotnych stanowiskach. Najobficiej kwitnie na stanowiskach słonecznych. Malutkie, błękitne kwiaty pojawiają się od wiosny do lata (V-VII).
-
Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea): dobrze rośnie nawet na jałowych glebach, wymaga stanowiska słonecznego. Dorasta do 100 cm. Kwitnie późnym latem (VII-IX) Żółte kwiaty odsypują wiechowate kwiatostany. Ceniona w medycynie ludowej
-
Rudbekia lśniąca (Rudbeckia fulgida): preferuje przeciętnie żyzne gleby i stanowiska słoneczne. Dorasta do 60-100 cm. Żółte kwiaty mogą osiągać nawet do 12 cm średnicy. Kwitnie późnym latem (VI-IX).
-
Róża wielkokwiatowa (Rosa): uniwersalny krzew ogrodowy. Wymaga ciepłych i żyznych stanowisk. Duże intensywnie pachnące kwiaty rozwijają się od lata do jesieni (VII-X). W pierwszych latach wymaga okrywania na zimę.
-
Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus): preferuje glebę stale wilgotną. Na suchszych stanowiskach wolniej się rozrasta. Należy pamiętać o nawodnieniu w czasie suszy. Dorasta do 100 cm. Kwitnie od wiosny do lata (V-VII).
- Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida): wymaga stanowiska słonecznego i przepuszczalnej gleby. Ogniste kwiaty potrafią przekroczyć średnicę 12 cm, rozwijają się na początku lata (VI-IX).
Czytaj również: Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?
Gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida)
Rudbekia
Rudbekia lśniąca (Rudbeckia fulgida)
Szałwia omączona (Salvia farinacea)
Nawłoć
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- zakup psa Liczba postów: 122 Grupa: Nasze zwier... A nie lepiej wybrać się do schroniska i odratować pieska?:( http://etorba.pl/[/URL]
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 5 Grupa: Ogród i dzi... Czy kosa spalinowa Husqvarna jest wystarczająco lekka i poręczna, aby używać jej przez dłuższy czas? Sklep TAGA https://taga24.pl/125-pielegnacja-drzew- i-krzewo...
- Meble ogrodowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Gotowe zestawy mebli ogrodowych w nowoczesnym wydaniu znajdziesz w sklepie Di Volio to świetna opcja, by szybko i stylowo urządzić swój ogród. Komfort, trwałość...
- Jacuzzi w ogrodzie lub na tarasie Liczba postów: 30 Grupa: Ogród i dzi... Utrzymanie czystości w jacuzzi wymaga odpowiedniej chemii, która zapobiega powstawaniu osadów, glonów i mętnej wody. Warto zainwestować w środki do regulacji pH...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 35 Grupa: Ogród i dzi... Jeżeli lubicie aktywnie spędzać wolny czas, to polecam Wam sprawdzić stronę https://www.fitpark.pl/oferta-silowni-ze wnetrznych/seria-fit-r , gdzie znajdziecie o...