Architektura – lista artykułów
Plany modernizacji najważniejszych arterii stolicy - czy Warszawa ma szansę stać się zielonym miastem?
Warszawa dopiero stoi przed zieloną rewolucją przestrzeni publicznych. Na świecie znajdziemy wiele doskonałych przykładów, które powinniśmy brać za wzór myśląc o nowej - zielonej stolicy. Życie pokazuje jednak, że metodyka w projektowaniu takiej przestrzeni potrafi być dosyć skomplikowana. Inspiracji dostarczają architekci z Kuryłowicz & Associates, którzy za przykład stawiają takie miasta jak Singapur, Sydney czy Tokio.
Czarny mat – czarny półmat – czarny połysk w projekcie RE: NERO HOUSE
Czy czerń może być… jeszcze czarniejsza? Zdecydowanie tak! W najnowszym projekcie architekta Marcina Tomaszewskiego z REFORM Architekt to właśnie głęboka czerń odgrywa główną rolę. Tu nie było miejsca na ustępstwa – wśród tylu odcieni architekt wybrał taką, która nie pozostawia pola do dyskusji. Stworzył wyrafinowaną formę domu, gdzie jest wiele brył, ale jedna funkcja. Poznajcie RE: NERO HOUSE.
Wykorzystanie drewna klejonego krzyżowo, czyli CLT we współczesnej architekturze
Beton to obecnie wszechobecny materiał budowlany, który od dekad daje nam możliwość szybkiego i skutecznego kształtowania naszych miast. Architektura jest aktualnie w przededniu ogromnych zmian. Najnowsze rozwiązania technologiczne oferują projektantom materiały o parametrach zbliżonych do betonu, który z uwagi na proces wytworzenia oraz koszty logistyczne nie jest już postrzegany jako idealny sposób na realizację projektu.
Minimalizm we współczesnej architekturze
Czyste linie, porządek, prostota, „mniej znaczy więcej” – to tylko niektóre terminy i pojęcia, które przychodzą na myśl, gdy mówimy o minimalizmie. Polega on na nadaniu priorytetu temu, co najważniejsze. Wówczas budynek, obiekt czy wnętrza są realizowane przy użyciu ograniczonej liczby materiałów, neutralnych kolorów, prostych form – tak, by uniknąć nadmiaru, uzyskując czystą formę elegancji. Chociaż może wydawać się to łatwym zadaniem, osiągnięcie tego rodzaju prostoty jest sporym wyzwaniem.
Fabryczna Office Park w Krakowie - architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach
Fabryczna Office Park w Krakowie to biurowa część wielofunkcyjnego kompleksu Fabryczna City, czyli jednej z tych inwestycji, które na nowo zagospodarowują śródmiejskie Grzegórzki wprowadzając w zastaną tkankę miasta współczesne funkcje, standardy i formy. Zrealizowane w pierwszej kolejności trzy budynki biurowe wyróżniają, na tle sąsiedniej zabudowy, zaokrąglone w narożnikach szklane fasady, poprzecinane poziomymi czarnymi i złotymi pasami rozdzielającymi poszczególne kondygnacje.
Jak współczesna architektura kształtuje więzi społeczne?
Budynki, zarówno mieszkalne, jak i biurowe, mają potencjał, aby przygotować grunt pod przypadkowe spotkania i interakcje społeczne, wspierając w ten sposób budowanie społeczności i wpływając na tkankę naszej kultury. Architektura i design odgrywają ważną rolę w naszym codziennym życiu, ale jak bardzo wpływają na nasze zachowania i kształtowanie więzi? Przestrzenie, w jakich żyjemy i które nas otaczają, nie mogą zmuszać ludzi do łączenia się w grupy – mogą jedynie usuwać bariery i czynić je bardziej użytecznymi i atrakcyjnymi. Jak to wpływa na kształtowanie więzi społecznych?
Architektura wpisana w naturę - wyjątkowy projekt domu w otoczeniu skał
Projekty wpisane w otoczenie, realizowane z poszanowaniem do tego, co natura stworzyła to już nie są puste frazesy a fakt. Zwłaszcza jeśli to natura jest głównym źródłem inspiracji. Dla architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt sytuacja zastana na miejscu była najlepszym impulsem do powstania wyjątkowego projektu domu – RE: ON THE ROCK HOUSE. Wiele budynków, wiele brył. Niby samodzielnie istniejące, a jednak ze sobą połączone.
Warszawski magazyn zbiorów Muzeum Literatury wybudowany!
Zakończyły się prace budowlane przy nowym magazynie zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na ulicy Trawiastej 29 w Warszawie. Budynek powstał dzięki dotacji z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (4,2 mln zł) oraz dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1 mln zł).
Europejskie rozwiązania w amerykańskiej architekturze - Rezydencja Baboolal
Wkomponowanie nowoczesnego domu w naturalne środowisko jest wyzwaniem dla wielu architektów. Przykładem może być amerykańska inwestycja - rezydencja Baboolal, która dzięki spektakularnym przeszkleniom czerpie inspirację z otaczającej przestrzeni.
Concordia Design we Wrocławiu - połączenie zabytkowej kamienicy i współczesnej minimalistycznej formy
Wyspa Słodowa we Wrocławiu to znane miejsce aktywności młodzieży i studentów. Organizowane są tam koncerty, imprezy plenerowe i spotkania na świeżym powietrzu. Stara, czteropiętrowa kamienica z XIX wieku to jedyny budynek zachowany na wyspie po II wojnie światowej, który jednak nie był wpisany do rejestru zabytków. Z szacunku dla starej substancji architektonicznej oraz ze względu na zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego inwestor, spółka Pro Design Sp. z o.o., właściciel Concordii Design w Poznaniu, zdecydował się na zachowanie fasady starej kamienicy oraz dobudowanie do niej współczesnej części.