Architektura – lista artykułów
Pasywny Cedrowy dom z oryginalnym designem
„Cedrowy dom”. Wyjątkowy budynek zaprojektowany przez Pracownię Projektową Mariusza Wrzeszcza przykuwa uwagę dużymi przeszkleniami i elewacją w całości wykonaną z cedrowego drewna.
Architektura przemysłowa w nowoczesnym wydaniu – Hala Gong w Ostrawie
Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych jest wyzwaniem dla architektów i projektantów, którzy prześcigają się w tworzeniu koncepcji coraz to nowych form, a także bardziej funkcjonalnych adaptacji starych budynków. Na terenie huty Dolne Vitkowice w Ostrawie monumentalny zbiornik gazu przekształcono w multifunkcyjny obiekt widowiskowy – Halę Gong.
Jak krajobraz wpływa na projekt domu? Futurystyczne projekty, których bryła odbiega od zwykłej kostki
Trendy w projektowaniu tyczą się nie tylko mody, czy wnętrz, ale też domów. Przez lata modne były modernistyczne kostki, dziś do łask powracają dwuspadowe dachy. Jednak to nie moda, czy trendy mają wpływ na to, jakie projekty tworzy architekt Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt a obserwacje. Z tych obserwacji otoczenia powstają niezwykle ciekawe formy, bryły niczym rzeźby. Architekt w swoich projektach udowadnia, że najlepszą inspiracją jest otoczenie.
Piękna kamienica Pod Aniołem w Kożuchowie - po gruntownej renowacji
W malowniczych miasteczkach rozsianych w różnych częściach Polski można często spotkać perełki dawnej architektury. Pałace, kościoły czy warowne mury są nie tylko żywym pomnikiem dawnych czasów, ale i ucztą dla oka. Nie inaczej jest w Kożuchowie – miejscowości na południu województwa lubuskiego, w którym obok zamku czy baszty krośnieńskiej, możemy spotkać zabytkowe kamienice. Jedną z nich jest odrestaurowany obiekt przy ulicy Traugutta 11, który zwyciężył w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”.
Konkurs na siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
Konkurs na nową siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim dostarczył wiele emocji i interesujących koncepcji. Jedną z nich jest projekt autorstwa Kuryłowicz & Associates, którego inspiracją były z sukcesem zrealizowane projekty miastotwórcze w Kopenhadze czy Montpellier. Architekci przed rozpoczęciem prac koncepcyjnych wyszli z założenia, że inwestycja powinna nie tylko być nowoczesną siedzibą instytucji administracyjnej, ale ma także odegrać kluczową rolę w procesie aktywizacji wzrostu gospodarczego miasta.
Oryginalny projekt domu na Mazurach - RE: BRRRDA HOUSE
Architekt Marcin Tomaszewski inspiruje się otaczającym światem, ludźmi, przedmiotami. Natchnieniem są często skomplikowane działki, a nawet ulubione utwory muzyczne. Tym razem inspiracją był mazurski krajobraz, wakacyjna sceneria i krople deszczu. Nowy projekt RE: BRRRDA HOUSE to nie tylko dokładnie przemyślana koncepcja architektoniczna. Ta spektakularna bryła przede wszystkim nawiązuje do lokalnej architektury, oddaje twórczą wizję architekta, a w układzie funkcjonalnym spełnia oczekiwania wszystkich jej mieszkańców.
Na Antarktydzie stanie polska latarnia
Latarnie morskie należą do jednych z ciekawszych architektonicznie obiektów, biorąc pod uwagę nie tylko ważną funkcję bezpieczeństwa, ale często także ich nietypowe lokalizacje. Za taki szczególny projekt latarni, wchodzącej w skład kompleksu Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego, odpowiada warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.
Barka Cieślika - dom, który harmonijnie wtapia się w krajobraz
Jeśli szukacie budynku idealnie wpisującego się w otoczenie, ten dom z pewnością jest tego doskonałym przykładem. Barka Cieślika, niczym statek cumujący nad stawem wtapia się w malowniczy krajobraz miejscowości Biała, oddalonej niespełna 10 km od Częstochowy. Budynek zwyciężył w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”.
Kiedy w architekturze pojawiły się szklane fasady?
Pierwsze projekty z zastosowaniem dużych przeszkleń w budownictwie użytkowym były wprowadzone przez Le Corbusiera. We wczesnych latach 30 XX wieku jego słynna Willa Savoye w Paryżu była uważana za niespotykaną innowację, a wręcz ekstrawagancję, która wywołała poruszenie w środowisku architektów. Pomimo międzynarodowego uznania, zastosowane rozwiązania nie sprawdziły się w praktyce. Okna przeciekały, a mieszkańcy w nich marzli. Użyte elementy nie spełniały praktycznych funkcji, a ich zastosowanie zostało sprowadzone do czysto estetycznej roli.
Jeden z najwyższych biurowców Warszawy - Skyliner
Szklano-aluminiowa elewacja o powierzchni 35 tys. m kw. zwieńczona „pióropuszem” pokrywa biurowiec Skyliner zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Ciekawym elementem wyróżniającym budynek jest tzw. żyletka - 195-metrowy pas z betonu architektonicznego biegnący przez całą jego wysokość i niczym klamra spinający wieżę od parteru aż po dach.