Architektura – lista artykułów
Modernistyczny Dom Pawilon
Dom Pawilon czerpie z tradycji modernizmu - lekki, prosty i ponadczasowy kształt to cel, jaki przyświecał przy tworzeniu budynku Annie Paszkowskiej-Grudziąż i Rafałowi Grudziążowi z warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Surowość i klarowność struktury architekci podkreślili także za pomocą zastosowanych materiałów oraz kolorów.
Żelazko wyróżnione nagrodą Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2020
Nagroda im. Jana Baptysty Quadro została ustanowiona przez władze miasta w 1999 roku. Nazwa nawiązuje do architekta, działającego w epoce renesansu, twórcy między innymi ratusza poznańskiego. Nagrodę otrzymuje najlepszy zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie stolicy Wielkopolski, który został oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Zwycięzców wybiera jury złożone ze specjalistów i przedstawicieli organizatorów. Wiemy już, kto otrzymał nagrodę w tym roku to pracownia CDF Architekci za budynek mieszkalno-usługowy Żelazko u zbiegu ul. Ogrodowej i Krysiewicza.
Gmach dzielnicowego Centrum Kultury na Ursynowie
Projekt nowoczesnego gmachu centrum kultury na warszawskim Ursynowie powstał ponad dekadę temu. Z przyczyn finansowych samorząd musiał odłożyć jego realizację w czasie, a upływ lat spowodował zdezaktualizowanie się części założeń dotyczących materiałów i technologii. Projekt należało dostosować do współczesnych standardów budownictwa i obowiązujących przepisów.
Jak pandemie i zarazy wpływają na architekturę?
Epidemia hiszpanki i gruźlicy pokazały, że związek architektury i medycyny jest ze sobą nierozerwalny. Ówczesna medycyna nie znała leku na gruźlicę, a jedynym zaleceniem medycznym było wystawianie chorych na promienie słoneczne oraz częste wietrzenie mieszkań i domów. W tym czasie ważną rolę odegrali twórcy modernizmu, którzy zaczęli projektować bardziej doświetlone wnętrza z dostępem do tarasów. A w jaki sposób architektura zmienia się w obliczu obecnych wydarzeń?
Jak przebiegała rewitalizacja kamienic na Foksal 13/15
Dobiegła końca widowiskowa rewitalizacja Foksal 13/15 – jedne z najpiękniejszych kamienic stolicy znów zachwycają swoją urodą. Przez lata projekt rozpalał wyobraźnię warszawiaków. By w pełni docenić rozmach prac renowacyjnych i ogrom wykonanej pracy, trzeba porównać stan wyjściowy z wyglądem zakończonej inwestycji. Prezentujemy jak zmieniła się jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji mieszkalnych w Polsce.
RE: TRIANGLE HOUSE - dom wpisany w trapez
Dom, który powstał na planie trapezu. Dynamiczna bryła i trójkątne formy elewacji – to właśnie cechy charakterystyczne kolejnej realizacji architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Ponownie to właśnie kształt działki wpłynął na wygląd bryły, a o tym, jakie były pierwotne założenia inwestora, opowiedział sam autor projektu!
Eye-tracking - jak okulografia może wpływać na architekturę miasta?
Najnowsze technologie i współczesna wiedza pomagają architektom
bardzo precyzyjnie projektować przestrzeń miejską. Nowoczesne rozwiązania już w najbliższej przyszłości mogą sprawić, że komfort i przyjemność wynikająca z przebywania w miastach ulegną znacznej poprawie. Wszystko dzięki wykorzystaniu techniki o nazwie eye-tracking, umożliwiającej śledzenie punktów skupienia wzroku użytkowników.
20. piętrowy Dom Kultury Sara w Szwecji - jest najwyższym drewnianym budynkiem na świecie
W północnej Szwecji powstaje najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek liczący 20 pięter. Zaprojektowany przez architektów z biura White Arkitekter obiekt, w którym znajdzie się m.in. sala koncertowa, spa i hotel, jest modelowym przykładem realizacji idei zielonego budownictwa. Dom kultury Sara w Skellefteå zostanie otwarty latem 2021 roku.
Port House Zahy Hadid - architektura przyszłości w Antwerpii
Ukończony w 2016 roku budynek Port House w Antwerpii projektu brytyjskiej architekt pochodzącej z Iraku Zahy Hadid to doskonałe połączenie tradycji i nowoczesności, a jednocześnie widoczny na kilometry symbol handlu morskiego i „diamentowego miasta”. Swoją futurystyczną formę obiekt zawdzięcza specjalnym, przestrzennym fasadom.
Hotel The Bridge Wrocław - połączenie nowoczesnego, pasywnego budownictwa z historyczną oprawą
Na wrocławskim Ostrowie Tumskim – najstarszej, zabytkowej części miasta (datowanej na X wiek) rozpoczął działalność jeden z najbardziej prestiżowych obiektów hotelowych w Polsce. Pięciogwiazdkowy The Bridge MGallery wpasowuje się w gotyckie otoczenie pl. Katedralnego i podkreśla rys architektoniczny Katedry.