Architektura – lista artykułów
Dom z wodospadem w elewacji, zainspirowany bujnymi tropikalnymi krajobrazami Indonezji
Zapierające dech w piersiach 22-metrowe kaskady wody spadają ze ścian budynku mieszkalnego Waterfall w Australii. Ta spektakularna fasada to wynik współpracy projektantów z Cosentino, producentem wielkoformatowych spieków, w ramach realizacji luksusowego osiedla. Główną częścią składową największego wodospadu miejskiego na południowej półkuli jest fasada ze spieku kwarcowego Dekton. Za projekt odpowiedzialny jest znany architekt Koichi Tikada.
Jak zaprojektować nowoczesne centrum logistyczne?
Ogromna konkurencja oraz dynamicznie rozwijający się rynek wymaga od przedsiębiorców przystosowania do obecnych realiów. Dobrze prosperujące firmy powinny więc być nastawione na rozwój działalności, a to wiąże się z koniecznością ponoszenia większych inwestycji. Rozbudowa istniejącej infrastruktury o własne centrum logistyczne jest jednym z takich etapów. Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalną i nowoczesną halę do obsługi zamówień.
Nowoczesne elewacje we współczesnej architekturze - gotowy systemem projektowy dla architektów
Idealnie gładka czy z efektami 3D? Elewacje mogą być bardzo różne, ale to nie ograniczenia systemu elewacyjnego, a architekt powinien decydować o ich kształcie i formie. System Dri Design pozwala w równie prosty sposób zaprojektować i wykonać zarówno typowe i jednorodne elewacje, jak również takie, o indywidualnie zaprojektowanej, trójwymiarowej strukturze dającej efekty głębokiego światłocienia.
NEW IRON - oryginalny projekt architektoniczny na trudnej działce
Jedna z najbardziej wymagających działek w Łodzi, oryginalna, bo wąska i w kształcie trójkąta – projekt apartamentowca, który na niej powstanie także nie jest dziełem przypadku. REFORM Architekt po raz kolejny pokazuje kunszt architektoniczny! Ekskluzywny i niestandardowy – taki jest NEW IRON, najnowszy projekt architekta Marcina Tomaszewskiego, zlokalizowany nieopodal tętniącej życiem ulicy Piotrkowskiej.
Pasywny Cedrowy dom z oryginalnym designem
„Cedrowy dom”. Wyjątkowy budynek zaprojektowany przez Pracownię Projektową Mariusza Wrzeszcza przykuwa uwagę dużymi przeszkleniami i elewacją w całości wykonaną z cedrowego drewna.
Architektura przemysłowa w nowoczesnym wydaniu – Hala Gong w Ostrawie
Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych jest wyzwaniem dla architektów i projektantów, którzy prześcigają się w tworzeniu koncepcji coraz to nowych form, a także bardziej funkcjonalnych adaptacji starych budynków. Na terenie huty Dolne Vitkowice w Ostrawie monumentalny zbiornik gazu przekształcono w multifunkcyjny obiekt widowiskowy – Halę Gong.
Jak krajobraz wpływa na projekt domu? Futurystyczne projekty, których bryła odbiega od zwykłej kostki
Trendy w projektowaniu tyczą się nie tylko mody, czy wnętrz, ale też domów. Przez lata modne były modernistyczne kostki, dziś do łask powracają dwuspadowe dachy. Jednak to nie moda, czy trendy mają wpływ na to, jakie projekty tworzy architekt Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt a obserwacje. Z tych obserwacji otoczenia powstają niezwykle ciekawe formy, bryły niczym rzeźby. Architekt w swoich projektach udowadnia, że najlepszą inspiracją jest otoczenie.
Piękna kamienica Pod Aniołem w Kożuchowie - po gruntownej renowacji
W malowniczych miasteczkach rozsianych w różnych częściach Polski można często spotkać perełki dawnej architektury. Pałace, kościoły czy warowne mury są nie tylko żywym pomnikiem dawnych czasów, ale i ucztą dla oka. Nie inaczej jest w Kożuchowie – miejscowości na południu województwa lubuskiego, w którym obok zamku czy baszty krośnieńskiej, możemy spotkać zabytkowe kamienice. Jedną z nich jest odrestaurowany obiekt przy ulicy Traugutta 11, który zwyciężył w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”.
Konkurs na siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
Konkurs na nową siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim dostarczył wiele emocji i interesujących koncepcji. Jedną z nich jest projekt autorstwa Kuryłowicz & Associates, którego inspiracją były z sukcesem zrealizowane projekty miastotwórcze w Kopenhadze czy Montpellier. Architekci przed rozpoczęciem prac koncepcyjnych wyszli z założenia, że inwestycja powinna nie tylko być nowoczesną siedzibą instytucji administracyjnej, ale ma także odegrać kluczową rolę w procesie aktywizacji wzrostu gospodarczego miasta.
Oryginalny projekt domu na Mazurach - RE: BRRRDA HOUSE
Architekt Marcin Tomaszewski inspiruje się otaczającym światem, ludźmi, przedmiotami. Natchnieniem są często skomplikowane działki, a nawet ulubione utwory muzyczne. Tym razem inspiracją był mazurski krajobraz, wakacyjna sceneria i krople deszczu. Nowy projekt RE: BRRRDA HOUSE to nie tylko dokładnie przemyślana koncepcja architektoniczna. Ta spektakularna bryła przede wszystkim nawiązuje do lokalnej architektury, oddaje twórczą wizję architekta, a w układzie funkcjonalnym spełnia oczekiwania wszystkich jej mieszkańców.