Architektura – lista artykułów
Czym się charakteryzują domy lustrzane?
Prawdopodobnie każdy, kto interesuje się architekturą, choć raz spotkał się z nazwą „dom lustrzany”. Jednak jeżeli nigdy nie było ku temu okazji, a termin ten wciąż jest dla wielu niezrozumiały - architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt wyjaśni, co kryje się za tym sformułowaniem oraz jaka wizja przyświecała mu przy stworzeniu tego konceptu architektonicznego.
Europejska Fasada Roku 2020 - 1. miejsce głosami internautów – zajął dom leśny Forest Kuźnica
Sukces polskiej architektury na scenie międzynarodowej – tak w największym skrócie można podsumować rozstrzygnięcie plebiscytu na Europejską Fasadę Roku w ramach Baumit Life Challenge 2020. W TOP 10 wszystkich sześciu kategorii znalazły się łącznie aż 32 obiekty z naszego kraju! To precedens w całej historii konkursu. Ale to nie wszystko! Naszym łupem padło także „wyróżnienie internautów”.
Surowa, minimalistyczna bryła domu RE: HOUSE IN THE ROCK
Łódzkie, dziewicze tereny – to w takiej lokalizacji powstanie „RE: HOUSE IN THE ROCK”, czyli dom zaprojektowany przez architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Ta futurystyczna bryła zostanie wybudowana na działce ze wzniesieniem, na tle niezwykłych okoliczności przyrody.
Warszawski Hotel Nobu ***** Roberta De Niro, będzie pierwszym na polskim rynku hotelem lifestylowym
Otoczony przedwojennymi budynkami w centrum miasta, Nobu mieści się w kamienicy w stylu Art Deco z początku XX wieku, powiększonym o nowe nowoczesne skrzydło. Pierwszy na polskim rynku hotel lifestylowy może poszczycić się niebanalnym designem i eleganckim wzornictwem. Architekci postawili m.in. na łukowe konstrukcje aluminiowo-szklane, kątowe połączenia ścianek czy ozdobne szprosy naklejane na szkle, podnosząc tym samym walory estetyczne elewacji. Z zewnątrz obiekt wyróżnia się niebagatelnych rozmiarów, zorientowaną pionowo żywą ścianą.
Popularny od wielu laminat doczekał się własnego muzeum we Włoszech
Zapewne każdy z nas kiedyś był w muzeum sztuki, historii, czy architektury. W północnych Włoszech, w miejscowości Bra powstało wyjątkowe muzeum poświęcone laminatowi, a dokładnie produktom, które stworzono przy jego udziale. Jest to nie lada gratka dla fanów designu, ponieważ mogą znaleźć tam projekty m.in. Ettore Sottsassa, Alessandro Mendiniego czy Karima Rashida. Idea Muzeum wyrosła z pragnienia zgromadzenia w jednym miejscu wyrafinowanej kolekcji stylów, kolorów i kształtów tego, co Gio Ponti określił jako "niezwykły materiał dla architektury stworzony przez człowieka".
Bryła domu wkomponowana w teren Beskidów - RE: BIAS HOUSE
Beskidy Małe i niezwykły widok na panoramę góry Żar – to właśnie w tej lokalizacji powstaje dom o nietypowej bryle „RE: BIAS HOUSE”, zaprojektowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Gdy klientem jest artystka, architektura projektowanego domu nie może być zwyczajna. W tym projekcie nie było przypadkowych rozwiązań, a każdy szczegół został dopracowany z dbałością o detale oraz z myślą o podwykonawcach, którzy na etapie budowy zrealizują zamierzenia architekta.
Corner House – dom, którego niezwykła przestrzeń została stworzona w duchu slow life
Przestrzeń, która oddziałuje na wszystkie zmysły, pozwala się wyciszyć i na chwilę zwolnić. Starannie przemyślana, ascetyczna, pełna odwołań do natury i ziemi – pozbawiona nadmiaru przedmiotów, w której nie ma miejsca na przypadek. Przestrzeń dająca azyl od zgiełku miejskiego życia – o takim miejscu marzyli właściciele. Powierzyli tę misję architektom z pracowni 3DPROJEKT architektura, którzy zaprojektowali wyjątkowe wnętrza, zaaranżowali elewacje i otoczenie domu.
Niezwykła architektura projektu cube berlin
Cube berlin, to 11-piętrowy, przyciągający uwagę biurowiec, znajdujący się na Washington Platz w Europa City – śródmiejskiej części Berlina. Zaprojektowany przez architektów ze studia 3XN Architects z Kopenhagi, wyróżnia się dzięki w pełni oszklonej, wentylowanej fasadzie z podwójną skórą, integrującej budynek z otaczającym go środowiskiem. Unikalna fasada, stworzona specjalnie z myślą o tym projekcie, nie tylko realizuje estetyczne założenia architekta, ale odpowiada również wysokim wymaganiom konstrukcyjnym oraz energooszczędnym.
Willa Criss Cross - wyjątkowa bryła składająca się z kilkudziesięciu sześcianów
Czy motyw gry w kółko i krzyżyk można wykorzystać w architekturze? Okazuje się, że tak. Dowodem na to jest willa Criss Cross zaprojektowana przez OFIS Arhitekti w stolicy Słowenii. Wszystko za sprawą metalowych paneli wykorzystanych w elewacji frontowej budynku. Wyróżnikiem tego projektu jest również wyjątkowe wnętrze, które łączy w sobie żelbetową konstrukcję i drewno włoskiego parkietu.
Współczesna architektura wykorzystuje coraz więcej szkła nie tylko ze względów estetycznych
Szkło jest materiałem, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w budownictwie. Dzieje się tak za sprawą coraz bardziej zaawansowanych technologii produkcji, które pozwalają na jego szersze zastosowanie. Ten materiał jest chętnie wykorzystywany przez architektów oraz inżynierów, ponieważ nadaje budynkom dodatkowych walorów estetycznych bez utraty wysokich parametrów świetlno-energetycznych.