Architektura – lista artykułów

Eye-tracking - jak okulografia może wpływać na architekturę miasta?

Najnowsze technologie i współczesna wiedza pomagają architektom bardzo precyzyjnie projektować przestrzeń miejską. Nowoczesne rozwiązania już w najbliższej przyszłości mogą sprawić, że komfort i przyjemność wynikająca z przebywania w miastach ulegną znacznej poprawie. Wszystko dzięki wykorzystaniu techniki o nazwie eye-tracking, umożliwiającej śledzenie punktów skupienia wzroku użytkowników.

20. piętrowy Dom Kultury Sara w Szwecji - jest najwyższym drewnianym budynkiem na świecie

W północnej Szwecji powstaje najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek liczący 20 pięter. Zaprojektowany przez architektów z biura White Arkitekter obiekt, w którym znajdzie się m.in. sala koncertowa, spa i hotel, jest modelowym przykładem realizacji idei zielonego budownictwa. Dom kultury Sara w Skellefteå zostanie otwarty latem 2021 roku.

Port House Zahy Hadid - architektura przyszłości w Antwerpii

Ukończony w 2016 roku budynek Port House w Antwerpii projektu brytyjskiej architekt pochodzącej z Iraku Zahy Hadid to doskonałe połączenie tradycji i nowoczesności, a jednocześnie widoczny na kilometry symbol handlu morskiego i „diamentowego miasta”. Swoją futurystyczną formę obiekt zawdzięcza specjalnym, przestrzennym fasadom.

Hotel The Bridge Wrocław - połączenie nowoczesnego, pasywnego budownictwa z historyczną oprawą

Na wrocławskim Ostrowie Tumskim – najstarszej, zabytkowej części miasta (datowanej na X wiek) rozpoczął działalność jeden z najbardziej prestiżowych obiektów hotelowych w Polsce. Pięciogwiazdkowy The Bridge MGallery wpasowuje się w gotyckie otoczenie pl. Katedralnego i podkreśla rys architektoniczny Katedry.

Dom Falujący - rzeźbiarski, nowatorski projekt

Dom Falujący ma kształt prostopadłościanu i niską, parterową zabudowę to budynek, którego najważniejszą cechą jest indywidualizm, wyrażany przez drewniane, falujące żyletki. Nietypowa, estetyczna elewacja nie tylko zacienia pomieszczenia, ale także dba o prywatność domowników, spełniając ich określone oczekiwania.

Projekt URBAN RIGGER® – pływające misteczko studenckie

Wiele europejskich miast boryka się wciąż z problemem niewystarczającej ilości mieszkań dla studentów. W ciekawy sposób poradziła sobie z nim Kopenhaga – na terenie dawnego portu przemysłowego powstała pływająca wioska ze spiętrzonych, komfortowo wyposażonych kontenerów morskich. Projekt opracowany przez URBAN RIGGER® we współpracy z duńskimi architektami Bjarke Ingels Group (BIG), został w 2017 roku nominowany jako finalista do nagrody World Architecture Festival (WAF).

Warszawa ma kolejny artystyczny mural, w którym nowoczesny styl łączy się z symbolicznym przekazem

Po 12 sesjach malarskich trwających do 10 godzin każda pamiątkowy mural na Nowej Pradze został ukończony. Jest wspomnieniem kultowego targowiska, wymalowanym na ścianie Stalowej 39 przez znanego artystę Daniela „Chazme” Kalińskiego.

Dobiegła końca rekonstrukcja poznańskiej kamienicy zwanej Żelazkiem

Dobiegły końca prace związane z rekonstrukcją i budową jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania. Słynne „Żelazko” to dziś kompleks dwóch budynków mieszkalnych – zrewitalizowanej wiekowej kamienicy i nowej, współczesnej miejskiej kamienicy. W nowo powstałej części zastosowano m.in. zaawansowane technologicznie systemy aluminiowe.

Powstanie i losy Księżego Młyna wpisane w historię Łodzi

Historia Księżego Młyna jest jak pigułka historii Łodzi. Pokazuje jak miasto się rozwijało, rosło wraz z potęgami fabrycznymi, by z czasem przekształcić się w nowoczesne centrum kultury i biznesu.

Wielkomiejskie pasieki zyskują coraz większą popularność - powstały ule na dachu biurowca Nestlé House

Pszczoły zapylają ponad 3/4 gatunków roślin uprawnych w Europie. Ich rola w ekosystemie jest niezwykle ważna. W niektórych krajach UE liczba pszczół w ciągu ostatnich lat zmniejszyła się o połowę. Jeśli ta tendencja się utrzyma, niemal 1/3 roślin uprawnych będzie musiała być zapylana w inny sposób, aby produkcja żywności drastycznie nie spadła. W przeciwnym razie musielibyśmy się pożegnać m.in. z jabłkami, czereśniami czy porzeczkami. – Co gorsza, aż 222 gatunki pszczół, spośród 470 występujących w Polsce, zagrożonych jest dziś wyginięciem. Ule w miastach mogą uratować populację tych owadów, dlatego warto się zaangażować. Na szczycie biurowca Nestlé House przy Domaniewskiej 32 zamieszkały pszczoły rasy Krainka linii Hinderhofer AGT. Łagodne i mało rojliwe.


Stron: 69 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  12 13 14 15 16  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19672 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 144

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >