Architektura – lista artykułów
Jak współczesna architektura dba o nasze środowisko?
Pożary w Amazonii, wszechobecny plastik, tony śmieci w oceanach, smog… Ochrona środowiska to już nie tylko moda, ale konieczność. W ratowanie planety angażuje się coraz więcej środowisk - artyści, przedstawiciele branży modowej, a także… architekci. W jaki sposób chronią środowisko?
Trejaże na fasadzie i pergole wokół Ośrodka Kālida Sant Pau w Barcelonie
Udzielając wsparcia finansowego w postaci przeprowadzenia procesu modyfikacji termicznej oraz wykonania złożonych elementów stolarskich z tulipanowca amerykańskiego w nowym ośrodku opieki nad chorymi na raka Kālida Sant Pau w Barcelonie, Amerykańskie Stowarzyszenie Eksporterów Drewna Liściastego (AHEC) włącza się w działania na rzecz współczesnego społeczeństwa i dobrostanu wszystkich ludzi.
Hotel Mercure Budapest Buda po gruntownej metamorfozie
Kolorowy, radosny, energetyczny - tętniący życiem Budapeszt co roku przyciąga tłumy turystów. Wyraziste smaki, stare budki telefoniczne, urzekająca starówka i nieco egzotyczny język - stolica Węgier ma niepowtarzalny charakter i nieustannie się rozwija. Nie brakuje tu klimatycznych restauracji, kawiarenek, a także miejsc z intrygującym designem. Jednym z nich jest hotel Mercure Budapest Buda, który niedawno przeszedł metamorfozę.
Hiszpańska architektura i design - kilka współczesnych przykładów
Pod względem kulturowym, granice Hiszpanii zdecydowanie wykraczają poza obszar kraju, a hiszpański taniec, kuchnia czy sztuka są doskonale znane na całym świecie. Wyjątkowe wzornictwo i architektura tego kraju nie pozostają w tyle, swoim zróżnicowaniem i kreatywnością stanowiąc niedoścignioną inspirację dla całego świata projektowego.
Współczesne miasta planuje się, tak żeby lepiej i zdrowiej żyło się mieszkańcom
Miasta to środowisko życia coraz większej części międzynarodowej populacji – mieszka w nich dziś ponad połowa ludzkości. Według szacunków ONZ w 2050 r. będzie w nich żyć około 3/4 wszystkich ludzi. Biorąc pod uwagę dane demograficzne oraz zmiany klimatyczne niezwykle dużego znaczenia nabiera takie kształtowanie przestrzeni, aby pozytywnie wpływała ona na nasze zdrowie. Wymaga to skrupulatnie przygotowywanej strategii, mającej na celu poprawę warunków życia mieszkańców i obejmującej działania m.in. na rzecz ekologii, edukacji, profilaktyki oraz odpowiedzialnego planowania przestrzennego.
W Chinach ukończono budowę najdłuższego mostu na świecie
Nowa, rekordowa inwestycja właśnie została oddana do użytku. Najdłuższy most świata, a także najdłuższe na świecie przejście morskie i największy projekt infrastruktury realizowany obecnie na wodzie powstał w Chinach, a inauguracja miała miejsce w październiku 2018, po dziewięciu latach budowy. Projekt stulecia obejmuje deltę Rzeki Perłowej, łącząc na odcinku 55 km Specjalny Region Administracyjny Hong Kongu i Makau z prowincją Guangdong (miasto Zhuhai) na kontynencie.
W finale konkursu World Building of the Year znalazł się Dworzec Metropolitalny w Lublinie
Smog, hałas, brak wody, wysokie zużycie energii - to problemy, z którymi coraz częściej muszą się mierzyć mieszkańcy miast. Jak z nimi walczyć? To wyzwanie podjęli architekci z pracowni Tremend, projektując Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny w duchu eko. Ich koncepcja została dostrzeżona i wyróżniona przez jury jednego z najbardziej prestiżowych konkursów świata architektury - World Building of the Year.
Smart city - miasta w przyszłości, w jakim kierunku będą się rozwijały
Rozwój technologii zmienia nasze codzienne życie oraz otoczenie. Inteligentne rozwiązania, które do tej pory oglądaliśmy głównie w filmach science-fiction, obecnie stają się coraz popularniejsze. Pozwalają przeobrażać nie tylko nasze domy, ale i całe miasta. Jaką rolę w Smart City odgrywa oświetlenie?
Transparentny design fasad elementowych to architektura przyszłości
W czasach rosnących oczekiwań inwestorów i wciąż przyspieszających procesów budowlanych coraz większą popularnością cieszą się fasady elementowe. Nowoczesne prefabrykowane konstrukcje nie tylko pozwalają uprościć logistykę na placu budowy, lecz także umożliwiają tworzenie zindywidualizowanych projektów powłok budynków, które odpowiadają nawet bardzo restrykcyjnym wymaganiom technicznym.
Architektoniczne łączenie starego z nowym - nowoczesny hotel współgra z zabytkową kamienicą
Przylegające do siebie budynki hotelu ibis Styles Warszawa Centrum przy ulicy Zagórnej i zabytkowej kamienicy Wojciecha Sawickiego łączą się w intrygującą całość, która dowodzi, że przenikanie się trendów architektonicznych z różnych epok jest możliwe.