Architektura – lista artykułów
Historyczna winda Wedla z lat 30. XX wieku po generalnym remoncie wciąż zachwyca
To była pierwsza panoramiczna winda w Warszawie. W latach 30. przeszklony szyb robił na warszawiakach ogromne wrażenie. Dziś dostała drugie życie w zrewitalizowanych kamienicach Foksal 13/15, które stały się nową wizytówką stolicy i jej najbardziej prestiżowym adresem.
Dom z efektem przenikania się architektury wnętrza z zewnętrznym otoczeniem
Parterowy dom w hiszpańskim regionie Costa Blanca zwraca uwagę nowoczesną fasadą o otwartym charakterze. Sięgające od podłogi do sufitu przeszklenia przesuwne otwierają rozległe widoki na ogród z basenem i tworzą modny efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem.
Modernizacja domu, która połączyła estetykę Bauhausu z nowoczesną funkcjonalnością
Modernizacja domu z przełomu lat 60. i 70. pokazuje, jak ze starego budynku można stworzyć funkcjonalną przestrzeń życiową, zachowując przy tym jego autentyczny charakter. W kreowaniu nowoczesnej, wypełnionej światłem architektury pomogły systemy aluminiowych fasad, okien i drzwi przesuwnych.
Księży Młyn, łódzkie imperium Karola Scheiblera
Wyjątkowe scenografie i miejsca akcji niejednego filmu, piosenki, niezapomniane wokale, musicale i nuty tworzące ponadczasową muzykę, sztuki plastyczne takie jak malarstwo czy rzeźba, a także kolejne i kolejne pokolenia młodych twórców… - na przestrzeni wieków Łódź dała nam naprawdę wiele! Jednak wśród tak wielu łódzkich artystycznych „miejscówek” wyróżnić należy przede wszystkim Księży Młyn – miejsce, które inspiruje do dziś!
Nowoczesne przestrzenie biurowe w wieżowcu Vector+
Nowym punktem charakterystycznym na warszawskiej Woli stał się oddany niedawno do użytku nowoczesny biurowiec Vector+ - pierwsza biurowa inwestycja firmy Profbud. Budynki zaprojektowała pracownia JSK Architekci.
Street art - murale zdobią, czy szpecą architekturę?
Zaskakują, zdobią, nierzadko zachwycają albo budzą kontrowersje. Murale, czyli wielkoformatowa, ścienna sztuka, w szalonym tempie zyskują na popularności i bez wątpienia już od kilkunastu lat pełnią bardzo istotną rolę w ikonografii miejskiej, wybijając się wyraźnie na pierwszy plan spośród innych wizualnych form przekazu. Jeszcze do niedawna uznawane za sztukę niszową, dziś na stałe wkomponowały się w miejski krajobraz dając nowe życie nie tylko starym murom budynków, czy zapomnianym zaułkom, ale też wielu świeżo oddanym osiedlom mieszkaniowym, które pokochały street art… z wzajemnością.
Hôtel de Paris w Monte Carlo w stylu Belle Epoque
Monte Carlo to najpopularniejsza dzielnica Monako. W jej sercu w 1864 roku obok najbardziej znanego na świecie kasyna powstał prestiżowy Hôtel de Paris. Ta klasyka hotelarstwa w najlepszym wydaniu oferuje około 200 pokoi, a pełne elegancji parkiety wypełniają ich wytworne wnętrza. Aby zapewnić spójność architektoniczną całego kompleksu miejskiego hotel został poddany subtelnej renowacji wykonanej przez agencję architektoniczną Affine Design, specjalizującą się w tworzeniu i konserwacji pałaców i luksusowych hoteli na całym świecie
Dom otoczony drzewami i głazami narzutowymi Moody-Woody House
Dom otwarty na naturę, wkomponowany w leśny krajobraz, stworzony z poszanowaniem spektakularnego otoczenia. Miejsce, gdzie nastrój budowany jest naturalnym światłem, drewnianymi akcentami, a wnętrze wypełnia zapach czystego powietrza. Dom dla rodziny, która chce żyć bliżej przyrody w zgodzie z ideą biophilic design – właśnie taki projekt stworzyła pracownia 3DPROJEKT architektura na skraju jednego z największych łódzkich kompleksów leśnych. Dom zaprasza naturę do środka i zaciera granicę po to, by jego domownik odzyskał równowagę, dobre samopoczucie i zdrowie.
Jak współczesna architektura dba o nasze środowisko?
Pożary w Amazonii, wszechobecny plastik, tony śmieci w oceanach, smog… Ochrona środowiska to już nie tylko moda, ale konieczność. W ratowanie planety angażuje się coraz więcej środowisk - artyści, przedstawiciele branży modowej, a także… architekci. W jaki sposób chronią środowisko?
Trejaże na fasadzie i pergole wokół Ośrodka Kālida Sant Pau w Barcelonie
Udzielając wsparcia finansowego w postaci przeprowadzenia procesu modyfikacji termicznej oraz wykonania złożonych elementów stolarskich z tulipanowca amerykańskiego w nowym ośrodku opieki nad chorymi na raka Kālida Sant Pau w Barcelonie, Amerykańskie Stowarzyszenie Eksporterów Drewna Liściastego (AHEC) włącza się w działania na rzecz współczesnego społeczeństwa i dobrostanu wszystkich ludzi.