Architektura – lista artykułów
Zwycięscy w konkursie Fasada Roku 2019
Konkurs Fasada Roku 2019 powoli przechodzi do historii. Jurorzy właśnie odkryli ostatnie karty, wyłaniając zwycięzców i wyróżnionych. Dla tych pierwszych ta przygoda z całą pewnością jeszcze się nie kończy. Triumfując na poziomie krajowym, cała piątka wpisała się na listę obiektów, które będą reprezentowały polską myśl architektoniczną na scenie międzynarodowej.
Uzdrowisko w Szczawnicy Zdrój po gruntownej przemianie
Uzdrowisko Szczawnica to wyjątkowe miejsce nie tylko w skali regionalnej, ale też i krajowej. To doskonały przykład szeroko zakrojonej rewitalizacji zabytków zrealizowanej przez prywatnego inwestora. Jaka idea stała za tym planem?
Dom o unikatowej bryle z panoramą na Zatokę Gdańską
Niepowtarzalny charakter tego nowoczesnego budynku uwarunkowała lokalizacja w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego i wzniesiona linia wybrzeża, którą architekci w pełni wykorzystali do stworzenia struktury harmonijnie współgrającej z krajobrazem. Wymagającym zadaniem projektowym było wzięcie pod uwagę szeregu uwarunkowań, jak funkcjonalność i wymagania techniczne, zainteresowania inwestora, istniejący plan zagospodarowania przestrzennego, a także trudny pod względem budowlanym, nachylony teren.
Fasady, w których balkony grają pierwsze skrzypce - realizacje europejskie
Balkony często postrzegane są przez pryzmat swojej funkcjonalności. Ciężkie, proste formy z metalowymi balustradami od lat spełniają oczekiwania pod względem użyteczności, ale pomijają dbałość o estetykę fasady. Wpisane w monotonne realizacje balkony, w wielu projektach powielały jeden schemat. Kiedy obserwujemy współczesne budynki, możemy dostrzec, że balkon nie jest już tylko dodatkiem, ale często gra główną rolę w wyglądzie efektownej fasady.
Historyczna winda Wedla z lat 30. XX wieku po generalnym remoncie wciąż zachwyca
To była pierwsza panoramiczna winda w Warszawie. W latach 30. przeszklony szyb robił na warszawiakach ogromne wrażenie. Dziś dostała drugie życie w zrewitalizowanych kamienicach Foksal 13/15, które stały się nową wizytówką stolicy i jej najbardziej prestiżowym adresem.
Dom z efektem przenikania się architektury wnętrza z zewnętrznym otoczeniem
Parterowy dom w hiszpańskim regionie Costa Blanca zwraca uwagę nowoczesną fasadą o otwartym charakterze. Sięgające od podłogi do sufitu przeszklenia przesuwne otwierają rozległe widoki na ogród z basenem i tworzą modny efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem.
Modernizacja domu, która połączyła estetykę Bauhausu z nowoczesną funkcjonalnością
Modernizacja domu z przełomu lat 60. i 70. pokazuje, jak ze starego budynku można stworzyć funkcjonalną przestrzeń życiową, zachowując przy tym jego autentyczny charakter. W kreowaniu nowoczesnej, wypełnionej światłem architektury pomogły systemy aluminiowych fasad, okien i drzwi przesuwnych.
Księży Młyn, łódzkie imperium Karola Scheiblera
Wyjątkowe scenografie i miejsca akcji niejednego filmu, piosenki, niezapomniane wokale, musicale i nuty tworzące ponadczasową muzykę, sztuki plastyczne takie jak malarstwo czy rzeźba, a także kolejne i kolejne pokolenia młodych twórców… - na przestrzeni wieków Łódź dała nam naprawdę wiele! Jednak wśród tak wielu łódzkich artystycznych „miejscówek” wyróżnić należy przede wszystkim Księży Młyn – miejsce, które inspiruje do dziś!
Nowoczesne przestrzenie biurowe w wieżowcu Vector+
Nowym punktem charakterystycznym na warszawskiej Woli stał się oddany niedawno do użytku nowoczesny biurowiec Vector+ - pierwsza biurowa inwestycja firmy Profbud. Budynki zaprojektowała pracownia JSK Architekci.
Street art - murale zdobią, czy szpecą architekturę?
Zaskakują, zdobią, nierzadko zachwycają albo budzą kontrowersje. Murale, czyli wielkoformatowa, ścienna sztuka, w szalonym tempie zyskują na popularności i bez wątpienia już od kilkunastu lat pełnią bardzo istotną rolę w ikonografii miejskiej, wybijając się wyraźnie na pierwszy plan spośród innych wizualnych form przekazu. Jeszcze do niedawna uznawane za sztukę niszową, dziś na stałe wkomponowały się w miejski krajobraz dając nowe życie nie tylko starym murom budynków, czy zapomnianym zaułkom, ale też wielu świeżo oddanym osiedlom mieszkaniowym, które pokochały street art… z wzajemnością.