Architektura – lista artykułów

Tarasy w pałacu Augustusburg w Brühl po przeprowadzonej renowacji

Renowacja tarasów w zabytkowych budynkach wymaga wyjątkowej dbałości o szczegóły, aby zachować ich historyczny charakter i jednocześnie zapewnić trwałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Zachowanie oryginalnych elementów oraz dostosowanie materiałów i technologii do specyfiki danego obiektu stanowi nie lada wyzwanie. Kluczowe jest zastosowanie systemów uszczelniających odpornych na działanie czasu i warunków pogodowych, aby zapewnić długotrwałą ochronę i zminimalizować przyszłe koszty prac konserwatorskich.

Mikroklimat dla arcydzieł w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Nowo otwarty budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie może pochwalić się nie tylko imponującą architekturą, ale także jednym z najnowocześniejszych systemów wentylacji i nawilżania na świecie. To technologiczne arcydzieło, zaprojektowane z myślą o ochronie bezcennych eksponatów oraz zapewnieniu optymalnego komfortu zwiedzającym i pracownikom.

Habitat 7 w Göteborgu - innowacyjne rozwiązania i zrównoważone budownictwo

Habitat 7 w Göteborgu zaprojektowany przez biuro architektoniczne Krook & Tjäder AB to punkt zwrotny w architekturze zrównoważonej, gdzie zastosowano szkło ORAÉ® o niskim śladzie węglowym. Dzięki współpracy Saint-Gobain Glass i Press Glass innowacyjne technologie i precyzyjnie dobrane materiały połączyły piękno z dbałością o środowisko. Habitat 7 wyznacza nowe standardy dla nowoczesnych obiektów biurowych, które charakteryzuje ograniczenie emisyjności i wykorzystanie do budowy maksymalnej ilości materiałów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie gwarantują one odpowiedni klimat pracy użytkownikom powierzchni.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projekt autorstwa pracowni Tremend, otrzymał główną nagrodę podczas tegorocznej edycji World Architecture Festival. Wydarzenie, które odbyło się 6-8 listopada w Singapurze, uznawane jest za jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych w międzynarodowej branży architektonicznej. Nie bez powodu nagrody przyznawane podczas World Architecture Festival zyskały miano „architektonicznych Oscarów”. Projekt pracowni Tremend okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Transport”. Dzieło polskich architektów zwyciężyło z realizacjami tak renomowanych pracowni jak m.in. Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.

Płynna, organiczna architektura hotelu SILT w Middelkerke w Belgii

Wydmy sięgające po horyzont, niemal niekończąca się przestrzeń Morza Północnego i łagodnie rozchodzące się fale – to imponujące naturalne tło, nad którym wznosi się hotel SILT w Middelkerke, Belgia. Perfekcyjnie zintegrowany z nadmorskim krajobrazem czterogwiazdkowy hotel harmonijnie wpisuje się w otoczenie, łącząc plażę z miastem. Dzięki przemyślanemu, całościowemu konceptowi, SILT oferuje kasyno, restaurację i przestrzeń eventową.

Nowoczesne rozwiązania architektoniczne zastosowane na lotnisku w Katowicach

Terminal B Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice od kilku lat imponuje swoją nowoczesną architekturą i zastosowanymi rozwiązaniami budowlanymi. W centrum uwagi znajdują się zjawiskowe fasady aluminiowo-szklane, które nadały budynkowi nowoczesnego charakteru i zapewniły wysokie standardy funkcjonalności. Z perspektywy czasu, o samej inwestycji i zastosowanych rozwiązaniach opowiada ekspert ds. inwestycji, realizujący część modernizacji lotniska.

Muzeum Historii Polski jednym z Najpiękniejszych Muzeów Świata!

Muzeum Historii Polski w Warszawie zdobyło tytuł jednego z Najpiękniejszych Muzeów Świata! Zaprojektowane przez pracownię architektoniczną WXCA muzeum znalazło się na liście The World’s Most Beautiful Museums 2024 ogłoszonej przez Prix Versailles.

Rewitalizacja i aranżacja wnętrz w odrestaurowanym Pałacu Rzeczypospolitej

Dzięki renowacji dawny Pałac Krasińskich w Warszawie odzyskał swój blask, poza tym po raz pierwszy stał się dostępny szerokiej publiczności. Od maja 2024 roku odwiedzający mogą podziwiać odrestaurowane wnętrza i prezentowane w nich skarby polskiego oraz światowego piśmiennictwa. Współautorem projektu przebudowy i modernizacji pałacu jest pracownia architektoniczna Konior Studio.

Czym się wyróżnia zrównoważone budownictwo?

Zrównoważone budownictwo, zwane też ekologicznym, to zbiór kompleksowych działań na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu budynków na środowisko. Głównymi aspektami są użyta technologia i materiały, które muszą nadawać się do recyklingu. Odnosi się do całego cyklu życia budynku: od projektu poprzez budowę, eksploatację – aż do końcowej rozbiórki.

Odrestaurowana kamienica na ulicy Mierniczej 9, we Wrocławiu

Wokół nas, jak grzyby po deszczu, wyrastają budynki o nowoczesnym, nierzadko intrygującym designie na miarę naszych czasów. Jednak w polskim krajobrazie nie brakuje również starych kamienic, będących świadectwem minionych epok oraz ważną częścią tożsamości miast i integralnym elementem ich tkanki architektonicznej. Magia renowacji sprawia, że wiele historycznych obiektów otrzymuje drugie życie. Jednym z takich przykładów jest kamienica przy ul. Mierniczej 9 we Wrocławiu, nagrodzona tytułem Fasada Roku 2023.


Stron: 68 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19448 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 396

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >