Architektura – lista artykułów
Nowa siedziba Niemieckiego Instytutu Jakości i Oznaczeń RAL w Bonn
Fasada nowej, energooszczędnej siedziby Instytutu RAL w Bonn w bardzo wyrazisty sposób odzwierciedla tożsamość firmy. Na elewacji budynku zamontowano aż 428 wielkowymiarowych pionowych lamel z ukrytym napędem, które przyjęły odcienie palety będącej synonimem tej instytucji od ponad 90 lat.
Architektura wtopiona w naturę - Dom Łąka
Dom Łąka, to kolejny projekt warszawskich architektów z pracowni 81.waw.pl. Głównym założeniem projektu i podstawowym wymogiem inwestora było wkomponowanie budynku w otaczający krajobraz.
Krzyżacki zamek w Gniewie po gruntownej renowacji
Zamek Gniew, potężna gotycka twierdza rycerzy, hetmanów i starostów, jeszcze do niedawna w niczym nie przypominał siedziby królów sprzed lat. Na szczęście, dzięki pracy doświadczonych specjalistów, przeszedł rewitalizację, która przywróciła mu dawną świetność.
Jak wyróżnić siedzibę firmy w przestrzeni miejskiej?
Żyjemy w czasach, w których jakość to stanowczo za mało. Projekt powinien nie tylko być atrakcyjny wizualnie, ale również oddawać DNA marki, stanowić swojego rodzaju wizytówkę, która pomoże wyróżnić go w przestrzeni miejskiej.
Fasady medialne we współczesnej architekturze miast
Fasada medialna to reprezentacyjna, efektowna elewacja budynku wyposażona w elementy oświetleniowe i multimedialne, zapewniająca wyróżnienie obiektu na mapie miasta. Zazwyczaj jest zbieżna z jego funkcją, dzięki czemu zapewnia uzyskanie określonej identyfikacji wizualnej po zapadnięciu zmroku, często umożliwia również wyświetlanie informacji.
Hotel Novotel Poznań Centrum po gruntownej metamorfozie
Odważna i nieszablonowa rewitalizacja poznańskiego Novotel Centrum, idealnie oddaje styl architektów z pracowni Tremend. Eklektyczne zestawienie różnych nurtów, nowoczesne, proste wzornictwo oraz innowacyjne rozwiązania sprawiły, że przestrzeń zyskała własny, niepowtarzalny klimat. Na szczególną uwagę zasługuje zupełnie nowy koncept kawiarni - Wise Cafe. Projekt oryginalnej kawiarni oparto o założenia zrównoważonego rozwoju i podejście ‘zero waste’.
W 14. edycji konkursu MULTICOMFORT House Student Contest w Dubaju wyróżniono polski projekt
Projekt architektoniczno-urbanistyczny zrównoważonego osiedla w Dubaju autorstwa Joanny Wnuczek, studentki Politechniki Wrocławskiej, został wyróżniony w międzynarodowym konkursie MULTICOMFORT House Student Contest. W finale oceniono 50 projektów przedstawionych przez zespoły z 28 krajów. Gala finałowa odbyła się w Dubaju.
Po co miastom iluminacje świetlne?
Paryż, Kraków, Rzym, Kazimierz Dolny – co łączy wszystkie te miasta? We wszystkich są organizowane nocne wycieczki, podczas których można chłonąć ich niesamowitą, wieczorną atmosferę i podziwiać nastrojowe iluminacje świetle, jakie przez cały rok cieszą oczy turystów i mieszkańców. Rocznie przeznaczane są na nie niemałe sumy pieniędzy z miejskiego budżetu, doświadczenie pokazuje jednak, że w całoroczne iluminacje inwestować warto, bo to niezwykle skuteczna metoda promocji miast i gmin. Oto co potrafi dobrze zaprojektowana iluminacja miejska.
Modernizacja budynku, która zmieniła kreatywnie jego styl
Przykład renowacji domu w Nadrenii Północnej-Westfalii pokazuje, w jaki sposób nowoczesna stolarka otworowa może zmienić stary budynek w efektowną rezydencję, nadając jej indywidualną oprawę. Architekt i inwestor, Erika Werres stworzyła elegancki i spójny efekt architektoniczny, zręcznie operując materiałami, strukturami i kolorami.
Instalacja pracowni Miralles Tagliabue EMBT na weneckim Biennale Architektury
Miralles Tagliabue EMBT to studio architektoniczne, które na tegorocznym Biennale Architettura w Wenecji (25 maja-26 listopada 2018 roku) prezentuje niezwykłą instalację o nazwie „Weaving architecture” („Splątana architektura”). Oddaje ona filozofię studia, czyli innowacyjne podejście do eksperymentów architektonicznych. Do realizacji projektu użyto czerwonego dębu amerykańskiego w połączeniu z włóknem szklanym.