Architektura – lista artykułów
Interaktywne muzeum Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu po renowacji.
Centrum Historii Zajezdnia to nowoczesna placówka, która przy wykorzystaniu innowacyjnych technik ekspozycyjnych prezentuje powojenną historię Wrocławia i Dolnego Śląska. Obiekt znajduje się w pochodzącej z XIX w. hali dawnej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej 184, gdzie w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk, który doprowadził do narodzin dolnośląskiej „Solidarności”. Projekt rewitalizacji oraz adaptacji historycznego zespołu budynków poprzemysłowych na cele muzeum przygotowało biuro Maćków Pracownia Projektowa.
Krakowskie Centrum Kongresowe ICE
Centrum Kongresowe ICE w Krakowie to obiekt o charakterystycznie falującej elewacji, którego nieregularną bryłę okrywa kompozycja płyt szkła, ceramiki i aluminium. Do jego realizacji wykorzystano specjalnie zaprojektowane na potrzeby tej inwestycji rozwiązanie – system MB-SE95 CKK. Budynek został wyróżniony w drugiej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach ALUPROF”.
Śląskie Centrum Chorób Serca im. Zbigniewa Religii po rozbudowie.
Budynki medyczne oraz szpitale są wyjątkowo trudnymi tematami architektonicznymi ze względu na ich wymagania funkcjonalne, jak również technologiczne. Tego typu projekty każdorazowo stanowią wyzwanie dla projektantów, których zadaniem jest połączenie wymagań technicznych z walorami estetycznymi. Wzorowym przykładem jest oddany w 2015 roku nowy budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca im. Zbigniewa Religii w Zabrzu.
Rzeźbiarska bryła szklanego wieżowca Allianz w Istambule
Mierzący 185,5 metra wieżowiec Allianz Tower w Istambule to pierwszy obiekt wysokościowy w Turcji, który uzyskał Certyfikat LEED Platinum. Odzwierciedlająca holistyczną ideę zrównoważonego rozwoju szklana powłoka budynku została zaprojektowana w oparciu o system fasadowy Schüco UCC 65 SG.
Nowe miejsce na Placu Europejskim - restauracja Genesis.
Powstaje wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie miasta. Będzie zadziwiać nie tylko oryginalnym lokalem, ale i wyszukaną ofertą kulinarną. Genesis urządza się na placu Europejskim w futurystycznym budynku wyróżniającym się ultra-nowoczesną bryłą, a właściciele restauracji mają w swoim posiadaniu drugą w Polsce gwiazdę Michelin. Zapowiada się obiecująco! Otwarcie Genesis już na początku przyszłego roku.
Inicjatywa Nowa Towarowa w Warszawie
W ramach inicjatywy Nowa Towarowa, której partnerem jest m.in. firma Ghelamco Poland, wybrano nowe meble miejskie dla obszaru ulicy Towarowej. Projekt zespołu BudCud to zestaw modularnych siedzisk z donicami i ażurowymi parasolami. Nowe meble już wkrótce tymczasowo zamieszkają na placu Europejskim – na stałe trafią one tam, gdzie zadecydują mieszkańcy Woli.
Repliki słynnych budowli - gdzie i po co powstają?
Do tworzenia replik popycha najczęściej religia. W Mexico City została otworzona replika Kaplicy Sykstyńskiej w skali 1:1. Do tej pory jednym z najbardziej porywających projektów tego typu była kopia Arki Noego. Jednak już trwają prace nad repliką Titanica a nawet... Jerozolimy!
Architektura w zgodzie z ekologią - nowy salon BMW ZK Motors w Kielcach.
Szklana architektura salonu samochodowego BMW ZK Motors w Kielcach połączyła ze sobą to, co w nowoczesnym budownictwie najcenniejsze: innowacyjność i ekologię. Zastosowanie szyb przeciwsłonecznych marki Pilkington pozwoliło nie tylko na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, ale i obniżenie zużycia energii w całym budynku. Potwierdzeniem spełnienia najwyższych standardów „zielonego” budownictwa jest wyróżnienie kieleckiego salonu prestiżowym certyfikatem BMW.
Nowoczesna architektura nie powinna konkurować z zastanymi budowlami.
Na całym świecie powstają rozmaite budowle, które położone są w sąsiedztwie przedwojennych zabudowań. Stare, zniszczone obiekty są wyburzane, a na ich miejscu powstają nowe budynki, nazywane potocznie „plombami”. Takie usytuowanie skutkuje koniecznością dopasowania planowanej inwestycji do najbliższej okolicy. Jak z tym zadaniem radzą sobie architekci
Archeologiczne znaleziska na budowie warszawskiego biurowca Spark
3 grosze z okresu Księstwa Warszawskiego, butelka z browaru Haberbusch und Schiele, przedwojenne zabawki czy maszyna do szycia w pozostałościach XIX i XX-wiecznej zabudowy pokazują życie dawnej Warszawy. To wszystko odkryła Skanska na budowie Spark – swojego najnowszego projektu biurowego w mieście.