Architektura – lista artykułów
Monument upamiętniający masowe groby na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. Współczesna architektura memorialna
Czas i pamięć tworzą fundamenty historii. Łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością jest architektura. Przestrzeń, w której żyjemy, nosi żywe ślady ludzkiego bytu, które i my pozostawiamy dla potomnych. W domu i biurze, na ulicach i w miejscach użyteczności publicznej – każdego dnia architektura towarzyszy nam nierozłącznie, stawiając nie tylko monumenty, ale też codzienne świadectwa naszego bycia tu i teraz. Doskonale zadają sobie z tego sprawę architekci z pracowni Archiworks, którzy choć na co dzień projektują głównie wnętrza publiczne, tym razem stanęli do nietypowego i bardziej kontemplacyjnego projektu. Dzięki pracy zespołu powstał Monument upamiętniający masowe groby na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie, który dostał nominację do Nagrody Architektonicznej Prezydenta miasta Warszawy w kategorii “Przestrzeń publiczna”.
Wnętrza hotelu Tribute Portfolio w katowickim Kwartale Dworcowa
W dwóch zrewitalizowanych kamienicach, będących częścią katowickiego Kwartału Dworcowa, powstanie nowy hotel Tribute Portfolio (Marriott Bonvoy). Wspólnym mianownikiem patronującym wystrojowi wszystkich pomieszczeń będzie zapewnienie równowagi i ukojenia ciału oraz duchowi przebywających w hotelu gości.
Współczesne szkło architektoniczne w nowoczesnej architekturze Skandynawii
Kraje skandynawskie, ze względu na swoje położenie geograficzne oraz wynikające z niego specyficzne warunki atmosferyczne, wymagają szczególnego podejścia do architektury i budownictwa. Niskie temperatury, ograniczona ilość światła słonecznego podczas zimowych miesięcy, ale również tak wyróżniający Skandynawię na tle innych rejonów Europy wyjątkowy szacunek dla natury, mają bezpośredni wpływ na kształtowanie tamtejszej współczesnej architektury prywatnej i użytkowej. Szczególne miejsce znajdują w niej przeszklenia, najczęściej wielkoformatowe. Zamiłowanie skandynawskich architektów do szkła nie jest przypadkowe. To właśnie ten wyjątkowy materiał, dzięki swoim właściwościom, pozwala nie tylko na realizację spektakularnych i najbardziej śmiałych pod względem wizualnym projektów, ale również zapewnia im najwyższą jakość i funkcjonalność.
Wyjątkowy kompleks budynków w czeskiej Pradze - MASARYK CENTRE
Zaprojektowany przez biuro projektowe Zaha Hadid Architects kompleks biurowo-handlowy Masaryk Centre, którego deweloperem jest Penta Real Estate, powstał w czeskiej Pradze, w rejonie Dworca Masaryka, na opuszczonych dawnych terenach kolejowych. Wysokiej jakości budynki o wyjątkowej architekturze mają charakterystyczne złote elewacje. Kompleks został zrealizowany zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i podlega certyfikacji w systemie LEED. Zastosowano w nim m.in. rozwiązania marki illbruck, eksperta w zakresie uszczelniania, klejenia oraz izolowania okien, drzwi i fasad w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.
Tarasy w pałacu Augustusburg w Brühl po przeprowadzonej renowacji
Renowacja tarasów w zabytkowych budynkach wymaga wyjątkowej dbałości o szczegóły, aby zachować ich historyczny charakter i jednocześnie zapewnić trwałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Zachowanie oryginalnych elementów oraz dostosowanie materiałów i technologii do specyfiki danego obiektu stanowi nie lada wyzwanie. Kluczowe jest zastosowanie systemów uszczelniających odpornych na działanie czasu i warunków pogodowych, aby zapewnić długotrwałą ochronę i zminimalizować przyszłe koszty prac konserwatorskich.
Mikroklimat dla arcydzieł w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Nowo otwarty budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie może pochwalić się nie tylko imponującą architekturą, ale także jednym z najnowocześniejszych systemów wentylacji i nawilżania na świecie. To technologiczne arcydzieło, zaprojektowane z myślą o ochronie bezcennych eksponatów oraz zapewnieniu optymalnego komfortu zwiedzającym i pracownikom.
Habitat 7 w Göteborgu - innowacyjne rozwiązania i zrównoważone budownictwo
Habitat 7 w Göteborgu zaprojektowany przez biuro architektoniczne Krook & Tjäder AB to punkt zwrotny w architekturze zrównoważonej, gdzie zastosowano szkło ORAÉ® o niskim śladzie węglowym. Dzięki współpracy Saint-Gobain Glass i Press Glass innowacyjne technologie i precyzyjnie dobrane materiały połączyły piękno z dbałością o środowisko. Habitat 7 wyznacza nowe standardy dla nowoczesnych obiektów biurowych, które charakteryzuje ograniczenie emisyjności i wykorzystanie do budowy maksymalnej ilości materiałów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie gwarantują one odpowiedni klimat pracy użytkownikom powierzchni.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projekt autorstwa pracowni Tremend, otrzymał główną nagrodę podczas tegorocznej edycji World Architecture Festival. Wydarzenie, które odbyło się 6-8 listopada w Singapurze, uznawane jest za jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych w międzynarodowej branży architektonicznej. Nie bez powodu nagrody przyznawane podczas World Architecture Festival zyskały miano „architektonicznych Oscarów”. Projekt pracowni Tremend okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Transport”. Dzieło polskich architektów zwyciężyło z realizacjami tak renomowanych pracowni jak m.in. Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.
Płynna, organiczna architektura hotelu SILT w Middelkerke w Belgii
Wydmy sięgające po horyzont, niemal niekończąca się przestrzeń Morza Północnego i łagodnie rozchodzące się fale – to imponujące naturalne tło, nad którym wznosi się hotel SILT w Middelkerke, Belgia. Perfekcyjnie zintegrowany z nadmorskim krajobrazem czterogwiazdkowy hotel harmonijnie wpisuje się w otoczenie, łącząc plażę z miastem. Dzięki przemyślanemu, całościowemu konceptowi, SILT oferuje kasyno, restaurację i przestrzeń eventową.
Nowoczesne rozwiązania architektoniczne zastosowane na lotnisku w Katowicach
Terminal B Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice od kilku lat imponuje swoją nowoczesną architekturą i zastosowanymi rozwiązaniami budowlanymi. W centrum uwagi znajdują się zjawiskowe fasady aluminiowo-szklane, które nadały budynkowi nowoczesnego charakteru i zapewniły wysokie standardy funkcjonalności. Z perspektywy czasu, o samej inwestycji i zastosowanych rozwiązaniach opowiada ekspert ds. inwestycji, realizujący część modernizacji lotniska.