Architektura – lista artykułów
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego
W ostatnich latach w naszym kraju powstało wiele ciekawych obiektów użyteczności publicznej takich jak muzea, sale koncertowe czy też filharmonie. Zachwycają one zarówno ekspozycjami we wnętrzu jak i wyglądem zewnętrznym.
Przeszklenia - nowoczesne trendy w architekturze obiektów akademickich
Nowoczesne szklane obiekty polskich uczelni wyższych coraz szybciej zastępują poszarzałe budynki, oferując nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim jasne, designerskie przestrzenie, sprzyjające nauce i pracy twórczej. Projektowane według najnowszych standardów „zielonej” architektury z powodzeniem konkurować mogą ze światowymi realizacjami.
Konkurs - Miedź w Architekturze rozstrzygnięty
Ogłoszono laureatów 17 edycji Europejskiego Konkursu Miedź w Architekturze. Zwyciężył kopenhaski budynek Trollbeads House. Organizatorem konkursu jest Europejski Instytut Miedzi.
Jak projektować współczesną architekturę i szanować przestrzeń?
Czymże jest architektoniczna arogancja? Projektowaniem obiektów na zasadzie tabula rasa, w oderwaniu od kontekstu. Wysokich lotów architektura powstaje natomiast wyłącznie w dialogu z otoczeniem. Rozpoznaje i interpretuje różnorodność, poszukuje harmonii, unika dysonansów, kreatywnie powtarza strukturę i formę... To sztuka budowania przestrzeni z poszanowaniem wartości zastanych, kontynuującej doświadczenia minionych pokoleń, w której czuć oddech nowoczesności, gdzie ludzie mają ochotę żyć, pracować, kochać i marzyć.
Najwyższy na świecie pionowy ogród w Clearpoint Residencies, w Kolombo (Sri Lanka)
Schindler został dostawcą rozwiązań transportu pionowego w Clearpoint Residencies, unikalnej, ekologicznej inwestycji, będącej najwyższym na świecie, mieszkalnym pionowym ogrodem.
Osiedlowa rewolucja
W ostatnich latach dokonała się ogromna zmiana w myśleniu o projektowaniu tkanki miejskiej. Architekci i osoby planujące infrastrukturę metropolii coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie w celu usprawnienia i kształtowania rozbudowy miast. Technologie wpływają również na samo społeczeństwo. Warunkują one styl życia oraz potrzeby mieszkańców. Zmiana podejścia w myśleniu o procesach miastotwórczych bardzo mocno wpływa na sektor mieszkaniowy. Odzwierciedlenie nowoczesnych strategii rozwojowych zauważyć można w projektowaniu osiedli – zarówno w sferze architektury jak i funkcjonalności.
Zabawa bryłą
Kondygnacje budynku wyznaczają dwie strefy: dzienną i nocną. Pierwszą, zlokalizowaną na parterze, tworzy pokój gościnny, salon, jadalnia, kuchnia, spiżarnia, łazienka gościnna, gabinet, a także garaż, kotłownia, pralnia oraz wiatrołap.
Rozwiązania dźwigowe w wysokościowcach
Rozwój technologii sprawia, że duże miasta stale „pną się w górę” wytyczając nowe trendy w budownictwie. Widoczne jest to zwłaszcza w segmencie budynków biurowych. Przy powstawaniu drapaczy chmur bardzo ważną rolę odgrywa system transportu i zapewnienie jak najlepszej mobilności użytkownikom tej przestrzeni.
Na podobieństwo lodowca
Architekt, jak każdy prawdziwy artysta, potrzebuje inspiracji. Kiedy przyjmuje ona postać największego lodowca w Europie, dzieło projektanta jest wręcz skazane na sukces. Tak właśnie było w przypadku muzeum sztuki Sogn & Fjordane, które stanęło w niewielkim norweskim miasteczku Forde.
San Marino: państwo i miasto
Republika San Marino stanowi enklawę na obszarze Włoch. Jest ona jedynym pozostałym do dziś włoskim miastem-państwem, a do tego jednym z najmniejszych państw Europy, ponieważ wyprzedzają ją tylko Watykan i Monako.