Architektura – lista artykułów
Rozwój architektury w Posce
Miasta są największą kreacją ludzkości – powiedział niegdyś Daniel Libeskind. Miał rację. Chociaż architektura swój początek bierze w wyobraźni twórcy, to nawet najdoskonalsza kreacja nie może zaistnieć w świadomości społecznej bez użycia innowacyjnych materiałów. To one bowiem czynią ją odporną na czas i modę. A jak jest w Polsce?
Architektura w symbiozie z naturą
Dominującym trendem w projektowaniu nowoczesnych budynków jednorodzinnych jest architektura otwarta, często w harmonijny sposób współgrająca z zielonym otoczeniem. Rozwiązania energooszczędnych fasad aluminiowych pozwalają konstruować transparentne, ciepłe elewacje, które szeroko otwierają wnętrza na naturę, jednocześnie poprawiając bilans energetyczny budynku, a dzięki temu nadają mu w pełni ekologiczny charakter.
Rewitalizacja polskich miast w holenderskim stylu
Dostosowanie miasta do potrzeb jego mieszkańców. Tak w skrócie przedstawić można modelową rewitalizację – hasło zyskujące w kraju nad Wisłą tym większe znaczenie, iż to na realizację jego założeń otrzymamy w najbliższych latach ogromne środki unijne. Jak rodzimi architekci powinni się zabrać do przemyślenia własnych przestrzeni urbanistycznych? Remonty elewacji to za mało. Przykład warto wziąć od Holendrów, którzy zaczęli od zharmonizowania ruchu pieszych i pojazdów.
Nowatorski projekt kościoła
W Polsce powstał pierwszy na świecie kościół pasywny. Obiekt odznaczający się wysoką efektywnością energetyczną został wyróżniony w światowym konkursie ISOVER Energy Efficiency Awards 2013.
Dom zaprojektowany z dala od ruchliwego zgiełku ulicy
Dom na środku malowniczej polany, na skarpie, z widokiem na rzekę. Brzmi jak opis bajkowej scenerii filmowej? Niekoniecznie! Projekt takiego domu, dla rodziny ceniącej swoją prywatność, z dala od ruchliwego zgiełku ulicy i kochającej przyrodę, przygotowali architekci z pracowni 81.WAW.PL.
Koncepcje architektoniczne
Głównym zamysłem w projekcie Hybrid House autorstwa pracowni KPW-Architekten było stworzenie takiego budynku, którego wnętrza można łatwo przystosować do różnych potrzeb użytkowników.
Zachwycająca architektura Poznania
To właśnie w tym miejscu prawdopodobnie wszystko się zaczęło. Rejony Poznania są bowiem uważane za przypuszczalne miejsce Chrztu Polski. To właśnie tam w 966 roku, Mieszko I przyjął wiarę chrześcijańską zapoczątkowując powstanie państwa polskiego.
Wybrano zwycięzców plebiscytu Polska Architektura XXL
Z końcem lutego 2014 roku zakończyła się kolejna, szósta już edycja plebiscytu Polska Architektura XXL. Organizatorem jest internetowa Grupa Sztuka Architektury skupiającą wortale tematyczne skierowane do architektów. Eksperci i internauci wybrali swoich faworytów.
Adaptacja starych budynków
W ostatnich latach inwestorzy prześcigają się w pomysłach adaptacji starych budynków. Często rewitalizowane są byłe fabryki, magazyny, a nawet budynki kopalni. Obiekty industrialne można zaadaptować na wiele sposobów – muzea, galerie sztuki, teatry, kluby, biura, hale muzyczne czy apartamenty.
Gdańsk w obiektywie
Gdańsk jest jednym z niewielu miast, które miały tak duży wpływ na historię naszego kraju. O tym jak wielki potencjał miało to miasto świadczy fakt, że już w 1361 roku zostało ono włączone do Związku Miast Hanzeatyckich czyli najważniejszych miast kupieckich w Europie Północnej.