Architektura – lista artykułów
Domek na wodzie zamiast na drzewie?
W dzieciństwie prawie każdy chciał mieć swój domek na drzewie, gdzie mógłby wypocząć i pozwolić swobodnie rozkwitać swoim fantazjom. Z czasem zmieniamy perspektywę, pragniemy otworzyć się na świat pełen przygód pięknych krajobrazów. Pływające domy, pałace na wodzie czy niezatapialne fortece, któż z nas nie chciałby zamieszkać w takim pływającym domostwie?
Kilka słów o współczesnej architekturze
Architektura to niesamowita dziedzina wiedzy i umiejętności. Dzięki niej możemy projektować i wznosić budynki, rozwijać się, spełniać marzenia. Architektura jest czymś niezwykłym, co nieustannie się zmienia, podlega różnego rodzaju ewolucjom. Czy jednak wszystko, co nowe musi być dziwne? Czy inne nie może być piękne?
Mieszkanie w loftach coraz bardziej popularne
Adaptacja magazynów i fabryk na cele mieszkalne w Polsce stała się już prawdziwym trendem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę jak urządzić tak wielkie pomieszczenie. Co prawda, lofty dzięki ogromnej przestrzeni pozostawiają mieszkańcom pełną swobodę w ich aranżacji, odpowiedni wystrój i wykończenie pozwoli podkreślić to co dla pofabrycznych wnętrz najpiękniejsze –podkreślają eksperci.
Aranżowanie przestrzeni publicznej
Przestrzeń publiczna i architektura miejska coraz częściej stają się obiektem twórczych działań designerów i projektantów. Równie ważna, co sam projekt budynku, jest przestrzeń wokół niego. Dokonujemy przeglądu najnowszych propozycji małej architektury i jej aranżacyjnego potencjału.
Nowoczesny budynek uniwersytecki
Nazywany budynkiem edukacyjnym na miarę XXI wieku, łączy w sobie ciekawą formę, korespondującą wyraźnie z sąsiednim budynkiem, a także funkcjonalne oraz przyjazne dla użytkowników rozwiązania. Jednym z ciekawszych elementów budynku jest taras na dachu połączony z niewielkim ogrodem – przestrzeń zaplanowana jako miejsce relaksu i spotkań dla studentów.
Wykorzystanie okiem i drzwi w architekturze
Czy można wyobrazić sobie współczesną architekturę bez okien? Jak istotną rolę odgrywają przegrody transparentne w tworzeniu architektury zrównoważonej i energooszczędnej?
Oddychającą, pulsującą, zmieniającą się płynna architektura
„Płynna architektura jest czymś więcej niż architekturą gotowych elementów... jest architekturą oddychającą, pulsującą, zmieniającą się z jednej formy w drugą… jest architekturą, która otwiera się, żeby mnie przywitać i zamyka się, by mnie ochronić …” (Marcos Novak, „Liquid Architectures of Cyberspace").
Ingerencja architektury w środowisko naturalne
Architektura i środowisko są ze sobą nierozerwalnie związane. Każda ingerencja w ekosystem nie pozostaje bez konsekwencji. Rosnąca świadomość na temat oddziaływania człowieka na ekosystem sprawia, że coraz częściej poszukuje się rozwiązań przyjaznych środowisku, które pozwolą zaoszczędzić wykorzystanie energii i surowców energetycznych.
Odbędzie się renowacja zabytkowych smoków na Powiślu
MetLife Amplico zakończyło prace renowacyjne tzw. smoków - zabytkowych elementów dekoracyjnych wejścia do XIX-wiecznej siedziby firmy. Odnowiono stalowe dekorowane wysięgniki podtrzymujące zadaszenie nad głównym wejściem do budynku.
Amfiteatr w Zakopanem
Dobrze zagospodarowana przestrzeń publiczna to ważny element urbanistyczny. Wpływa na integrację mieszkańców i ich utożsamianie się z miejscem pochodzenia, a jednocześnie pełni funkcję reprezentacyjną i decyduje o prestiżu miasta. W Zakopanem zadanie takie ma wypełnić rewitalizowany Park Miejski wraz z przylegającym Placem Niepodległości.