Architektura – lista artykułów
Najromantyczniejsze lokalizacje Polski
Każde miasto ma swoje romantyczne miejsca, które przywołują miłe skojarzenia. Zazwyczaj są to lokalizacje prestiżowe, położone w historycznych częściach miast. Za lokal z klimatem trzeba jednak sporo zapłacić.
Architekt na uzdrowisku
Mieliśmy miasto stojące na początku boomu budowlanego. Wszyscy wiedzieli, że muszą ruszyć nowoczesne inwestycje. I zaczęły się dyskusje o zabudowie w najważniejszej strefie uzdrowiska. Tak poważne decyzje zawsze mają zwolenników i przeciwników.
Holenderski architekt, portugalska ikona
Paryż ma swoją wieżę, Barcelona park Güell zaprojektowany przez Gaudiego z uroczą jaszczurką. W Pradze przywita nas tańczący budynek, a będąc w Brukseli z pewnością będziemy podziwiać Atomium, czyli model kryształu żelaza, powiększony jedynie… 165 miliardów razy.
Ciekawa architektura przegrywa ze stylistyką PRL-u
Nowe, atrakcyjne pod względem architektonicznym projekty należą do wyjątków na rynku nieruchomości, który zalewa budownictwo popularne.
Wielofunkcyjny kompleks dydaktyczno-sportowy
Kleszczowski Solpark, wielofunkcyjny kompleks dydaktyczno-sportowy, oferuje użytkownikom doskonałą organizację przestrzeni wewnętrznej, ułatwiającą orientację i dostęp do każdej części budynku.
Architekci z dziećmi projektują przedszkole dla Żoliborza
Już w najbliższy czwartek, 9 lutego, o godz. 17.30, w klubie Sztuka Architektury przy ulicy Andersa 13 Pani Katarzyna Domagalska, szefowa fundacji mk Hopsiup Project, oraz arch. Jakub Lewkowicz, Bjerg Szpalerski Architekci, poprowadzą prezentację projektu przedszkola dla warszawskiej dzielnicy Żoliborz nominowanego w plebiscycie Polska Architektura 2011.
Nowy Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego
Od 6 niewielkich pokoi w 1913 roku po 1500m2 sal wykładowych, biblioteki na 23 000 woluminów i ponad 90 pracowników naukowych w roku 2011. Po niemal 100 latach od powstania Gabinetu Historycznego Towarzystwa Warszawskiego, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego wreszcie doczekał się siedziby na swoją historyczną miarę.
Kościół dziełem sztuki
Proboszcz Czesław Oleksy długo nie mógł wybrać idealnej lokalizacji dla kościoła w Grajewie. Poszukiwania terenu pod budowę świątyni rozpoczęły się w 2002 roku i trwały ponad rok.
Modułowe budynki użyteczności publicznej
Rosnąca świadomość ekologiczna inwestorów przyczynia się do popularyzacji trendu stosowania naturalnych surowców w budownictwie komercyjnym. Takie możliwości dają budynki wykonywane w oparciu szkielet drewniany, które do tej pory kojarzyły się budownictwem jednorodzinnym.
Ściana badawcza AWW w Centrum Szkoleniowo-Badawczym
Siedziba firmy Reynaers Polska w Piasecznie pod Warszawą to jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym możliwe jest kompleksowe sprawdzenie rozwiązania architektonicznego jeszcze na etapie projektowym.