Architektura – lista artykułów

W międzynarodowym konkursie na siedzibę Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie wyróżniono polski zespół

Polska pracownia WXCA zdobyła IV nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym na modernizację siedziby Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Jury wyróżniło architektów m.in. za śmiałą koncepcję przestrzeni wejściowej – zapraszającą platformę będącą płynnym połączeniem pomiędzy muzeum i miastem. Autorzy Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego konkurowali z takimi sławami architektury jak David Chipperfield czy Jeanne Gang.

Projekt ekologicznego domu na krakowskiej Olszy z prestiżową nagrodą European Property Awards

Pracownia Studio4SPACE, którą zarządza architekt dr Bartosz Dendura, zdobyła główną nagrodę w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych na Starym Kontynencie. Nagroda European Property Awards 2023 w kategorii nieruchomości jednorodzinnych została przyznana za projekt drewnianego i ekologicznego domu, położonego na krakowskiej Olszy. Decyzję o jej wręczeniu podjęło ponad 80 międzynarodowych ekspertów. Projekt już wcześniej został obsypany nagrodami przez polskie środowisko architektoniczne, ale powyższe zwycięstwo pozycjonuje go w ścisłej europejskiej czołówce. I jak zapowiada sam laureat, to jeszcze nie koniec, bo obecnie pracuje nad kilkoma ciekawymi rozwiązaniami.

Czym się powinna wyróżniać idealnie zaprojektowana przestrzeń miejska

Przestrzeń miejska to żywa, wciąż rozwijająca się tkanka, w której strukturach mieszkańcy poszukują m.in. sprawnej komunikacji, możliwości odpoczynku i zadbanej infrastruktury. Kluczową rolę odgrywa tu projekt – najlepiej wynikający ze współpracy projektantów, urzędników oraz samych mieszkańców. Jak go stworzyć?

Jak przebiega zielona transformacja w polskiej architekturze?

Ekologiczna architektura, stawiająca na zrównoważone źródła ciepła, wyłania się jako kluczowy nurt w dziedzinie budownictwa przyszłości. Jak projektowanie budynków i innowacje w zakresie ogrzewania wzajemnie się uzupełniają? Jakie działania są prowadzone, aby zapobiegać degradacji środowiska?

Największy kompleks muzealny w Europie powstaje w Warszawie

Na Cytadeli Warszawskiej powstaje jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych we współczesnej Europie. Na to niezwykłe założenie architektoniczne składają się nowe siedziby Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego. Razem z rozległym parkiem położonym na terenie dawnych fortyfikacji stworzą one miejsce kultury, pamięci i rekreacji. Za projekt odpowiada pracownia WXCA.

Architektura i design szwedzkiego Malmö

Malmö jest idealnym połączeniem uroku starego świata i ultranowoczesnej kosmopolitycznej atmosfery. Tętniąca życiem mieszanka historycznej architektury, kultury kawiarnianej i skandynawskiego designu przyciąga turystów z całego świata. Z Polski łatwo dotrzeć tu promem, samolotem lub własnym środkiem transportu, przez Niemcy, Danię i osławiony most Oresund, znany ze słynnego serialu Most nad Sundem. Na miejscu warto zatrzymać się w butikowym hotelu Duxiana, będącym częścią znanej firmy, produkującej wyjątkowo cenione łóżka DUX i meble, będące prawdziwymi ikonami skandynawskiego wzornictwa.

Monumentalny basen Gyarmati Dezső w Budapeszcie

Gyarmati Dezső Uszoda to jeden z najnowszych obiektów sportowych w Budapeszcie. Wyróżnikiem budynku jest monumentalny kształt i prosta, ciemnoszara fasada.

Jak projektować przestrzenie miejskie, aby miasta stały się bezpieczne i przyjazne dla kobiet?

Planowanie i projektowanie miast wpływa na obecność, funkcjonowanie kobiet oraz ich rolę społeczną. W Wielkiej Brytanii 97 proc. młodych kobiet doświadczyło molestowania w miejscach publicznych[1], w Irlandii 55 proc. kobiet czuje się niepewnie podróżując transportem publicznym po zmroku[2]. Wyniki badań pokazują również, że kobiety nie korzystają z otwartej przestrzeni publicznej tak swobodnie, jak mężczyźni.[3] To tylko część wniosków z raportu “Cities Alive: Designing cities that work for women” opracowanego przez University of Liverpool we współpracy z firmą Arup, globalnym ekspertem zrównoważonej inżynierii. Według autorów kluczowym czynnikiem determinującym sytuację kobiet w miastach jest sposób zagospodarowania przestrzeni, który w niewystarczający sposób uwzględnia ich potrzeby.

Nowoczesne filharmonie w Polsce

Co łączy teatr muzyczny Capitol We Wrocławiu, filharmonię w Szczecinie, budynek NOSPR w Katowicach i pierwszą w Polsce prywatną salę koncertową Cavatina Hall? Poza tym, że to jedne z najpiękniejszych w naszym kraju budynków pełniących funkcje kulturalne, mają jeszcze jeden wspólny mianownik. W każdym z nich wykorzystano rozwiązania firmy Aluprof, lidera w zakresie dostarczania systemów aluminiowych przeznaczonych do produkcji m.in. okien, drzwi i fasad dla branży budowlanej i konstrukcyjnej.

Eleganckie domy na multifunkcyjnym osiedlu

Eleganckie, minimalistyczne, idealne do życia dla rodzin z dziećmi. Multifunkcyjne osiedle ROBYG Jagodno łączy w sobie wszystkie zalety dużego miasta i spokojnej, ale jednocześnie dynamicznie rozwijającej się dzielnicy. Tam również znajdują się komfortowe domy szeregowe i atrialne, które w tym roku otrzymały tytuł Fasady Roku 2022 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”.


Stron: 68 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  2 3 4 5 6  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19448 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 325

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >