Architektura – lista artykułów
Renowacje kamiennych murów zamku królewskiego w Kazimierzu Dolnym i zamku Pilcza w Smoleniu
Kamienny zamek królewski usytuowany na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego to jeden z najcenniejszych obiektów w kraju. Dowodem tego jest m.in. uznanie go w 1994 roku wraz ze wzgórzem za Pomnik Historii. Zabytek wybudowano w połowie XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Niestety do naszych czasów zachowały się jedynie niewielkie fragmenty.
Nowoczesna hala widowiskowo-sportowa LUX w Rogoźniku, przypomina lampion
Każdy chyba zgodzi się, że światło odgrywa ogromną rolę we współczesnej architekturze. Ale czy samo w sobie może być ono inspiracją? Okazuje się, że tak. Wystarczy udać się na Śląsk, by się o tym przekonać. To właśnie tam, w Rogoźniku – niewielkiej miejscowości w powiecie będzińskim, w gminie Bobrowniki – swój adres ma intrygująca, przypominająca lampion hala widowiskowo-sportowa projektu Tomasza Borkowskiego i Grzegorza Tkacza z pracowni PROJEKTPLUS ARCHITEKCI.
Dom w Wirowie - niestandardowy projekt dla wymagającego klienta
Każdy dom jest opowieścią. Jeszcze zanim jej karty zapiszą mieszkańcy, jej wyraz stanowi forma architektoniczna budynku, kontekst przestrzenny, krajobraz czy otaczająca przyroda. Opowieść ta zaczyna się bowiem od miejsca, w którym dom ma stanąć. To ono powinno stać się kanwą projektu architektonicznego, przyczynkiem do budowania wspólnej historii przez kolejne lata.
Mazurska inwestycja Tu Las Tam Woda projektu Borisa Kudlički
Poranna kawa na pomoście, rejs łódką z przyjaciółmi, wędkowanie lub po prostu codzienny relaks i oglądanie zachodu słońca – kiedy mieszka się nad pięknym jeziorem, możliwości stają się nieograniczone. Niezależnie od tego czy będzie to nasz drugi dom czy wakacyjny azyl z możliwością czerpania dochodu z wynajmu, inwestycję Nowe Liliopolis „Tu Las Tam Woda”, autorstwa pracowni Boris Kudlička with Partners, zaprojektowano tak, by w pełni wykorzystać potencjał Kalborni, jednej z najbardziej pożądanych lokalizacji w sercu Mazur. Mieszkańcy i ich goście będą mogli wkrótce zanurzyć się w wodach jeziora Dąbrowa Wielka, ciesząc się posiadaniem jednej z najbardziej oryginalnych nieruchomości w okolicach Wzgórz Dylewskich.
Czy warto brać udział w konkursach projektowych? Oczywiście tak!
Pierwsze lata w zawodzie wypełniała mi głównie praca nad konkursami. Byłem świadom, że szanse na to, iż dwu, trzyosobowe biuro wygra konkurs na olbrzymi master plan czy konstrukcję mostową są bardzo małe, ale mimo to startowałem. Z perspektywy czasu uważam, że to właśnie te konkursy najbardziej mnie rozwinęły, chociaż de facto do nich dokładałem – mówi architekt Bogusław Barnaś, właściciel BXB Studio, autor obsypanego nagrodami Domu Zagrodowego, juror konkursu architektonicznego Saint-Gobain Glass Design Award organizowanego przez markę Saint-Gobain Glass Polska.
Amerykańska inwestycja - zeroemisyjna rezydencja Baboolal, w której zastosowano nowoczesne przeszklenia polskiego producenta
Zeroemisyjność zapewnia równowagę pomiędzy wygenerowanym dwutlenkiem węgla a pochłanianym CO2 z atmosfery. Energooszczędna zabudowa bazuje więc wyłącznie na rozwiązaniach o wysokich parametrach termoizolacyjnych, dotyczących m.in. instalacji fotowoltaicznej, odpowiedniej cyrkulacji powietrza czy stolarki otworowej.
Rewitalizacja Browarów Warszawskich - szczegóły techniczne
Rewitalizacja i modernizacja istniejących budynków, zwłaszcza zabytkowych, to trend, który w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. Wynika to nie tylko z troski o środowisko (budowa nowego obiektu jest zdecydowanie mniej ekologiczna), ale też jest przejawem szacunku dla historii i tradycji danego miejsca. Przykładem realizacji, w której pomimo zastosowania nowoczesnych, nadających inwestycji industrialny wygląd rozwiązań, udało się zachować dawny charakter przestrzeni, są Browary Warszawskie. W tej wyjątkowo udanej rewitalizacji, nagrodzonej prestiżowym wyróżnieniem MAPIC Awards 2022 w kategorii Best Urban Regeneration, swój udział miała firma Aluprof, której systemy aluminiowe zostały tam zastosowane.
Co każdy początkujący architekt powinien wiedzieć - odpowiada architekt Bogdan Kulczyński
Laureat tegorocznej Honorowej Nagrody SARP, architekt Bogdan Kulczyński, od ponad trzydziestu lat prowadzi pracownię Kulczyński Architekt, w której powstają osiedla mieszkalne i prywatne rezydencje, a także projekty obiektów użyteczności publicznej, takie jak restauracje czy hotele. W rozmowie opowiada o swojej drodze kariery, realizacjach, z których jest najbardziej dumny, a także o tym, co każdy początkujący architekt powinien wziąć sobie do serca.
Jak połączenie rewitalizowanych budynków z nowymi inwestycjami deweloperskimi wpływa na przestrzeń miejską
Rewitalizacja zaniedbanych lub zapomnianych części miast sprawia, że stają się one bardziej przyjaznymi miejscami do życia. W 2023 roku w życie wejdą długo wyczekiwane przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym – mają być one receptą na właściwe podejście do odnawiania zniszczonych budynków i zdegradowanych terenów miejskich. Co dokładnie się zmieni? I w jaki sposób deweloperzy realizują założenia dobrej rewitalizacji?
Schüco One – zrównoważony budynek siedziby głównej firmy Schüco w Bielefeld
Nowy budynek siedziby głównej firmy Schüco w Bielefeld imponuje swoim dynamicznym designem, otwartym planem pomieszczeń i najnowocześniejszymi rozwiązaniami fasad aluminiowych. Schüco One to również pierwszy obiekt biurowy na świecie poddany certyfikacji w aż trzech najważniejszych programach oceny środowiskowej: LEED, BREEAM oraz DGNB.