Architektura – lista artykułów
Rewitalizacja Browarów Warszawskich - szczegóły techniczne
Rewitalizacja i modernizacja istniejących budynków, zwłaszcza zabytkowych, to trend, który w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. Wynika to nie tylko z troski o środowisko (budowa nowego obiektu jest zdecydowanie mniej ekologiczna), ale też jest przejawem szacunku dla historii i tradycji danego miejsca. Przykładem realizacji, w której pomimo zastosowania nowoczesnych, nadających inwestycji industrialny wygląd rozwiązań, udało się zachować dawny charakter przestrzeni, są Browary Warszawskie. W tej wyjątkowo udanej rewitalizacji, nagrodzonej prestiżowym wyróżnieniem MAPIC Awards 2022 w kategorii Best Urban Regeneration, swój udział miała firma Aluprof, której systemy aluminiowe zostały tam zastosowane.
Co każdy początkujący architekt powinien wiedzieć - odpowiada architekt Bogdan Kulczyński
Laureat tegorocznej Honorowej Nagrody SARP, architekt Bogdan Kulczyński, od ponad trzydziestu lat prowadzi pracownię Kulczyński Architekt, w której powstają osiedla mieszkalne i prywatne rezydencje, a także projekty obiektów użyteczności publicznej, takie jak restauracje czy hotele. W rozmowie opowiada o swojej drodze kariery, realizacjach, z których jest najbardziej dumny, a także o tym, co każdy początkujący architekt powinien wziąć sobie do serca.
Jak połączenie rewitalizowanych budynków z nowymi inwestycjami deweloperskimi wpływa na przestrzeń miejską
Rewitalizacja zaniedbanych lub zapomnianych części miast sprawia, że stają się one bardziej przyjaznymi miejscami do życia. W 2023 roku w życie wejdą długo wyczekiwane przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym – mają być one receptą na właściwe podejście do odnawiania zniszczonych budynków i zdegradowanych terenów miejskich. Co dokładnie się zmieni? I w jaki sposób deweloperzy realizują założenia dobrej rewitalizacji?
Schüco One – zrównoważony budynek siedziby głównej firmy Schüco w Bielefeld
Nowy budynek siedziby głównej firmy Schüco w Bielefeld imponuje swoim dynamicznym designem, otwartym planem pomieszczeń i najnowocześniejszymi rozwiązaniami fasad aluminiowych. Schüco One to również pierwszy obiekt biurowy na świecie poddany certyfikacji w aż trzech najważniejszych programach oceny środowiskowej: LEED, BREEAM oraz DGNB.
Polscy architekci zaprojektowali hotel we Lwowie
Wydawać by się mogło, że trwająca aktualnie wojna na Ukrainie zatrzyma wszystkie ważne miastotwórczo inwestycje w tym kraju. Jest wręcz przeciwnie! Polscy architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali w samym sercu Lwowa hotel, którego realizacja właśnie trwa!
Grano Apart na Wyspie Spichrzów w Gdańsku - inwestycja łącząca funkcje hotelu i budynku z mieszkaniami na wynajem
Grano Apart to obiekt specyficzny. Zlokalizowany w atrakcyjnym punkcie nad Mołtawą – blisko od morza i gdańskiej Starówki – oferuje mieszkania na wynajem w ramach działalności hotelowej. Chociaż właścicielami mieszkań są osoby prywatne – procesem obsługi i wynajmu zajmuje się hotel, który oprócz apartamentów oferuje także zwykłe pokoje. Goście apartamentów mogą korzystać z licznych udogodnień hotelowych, takich jak SPA, strefa dla dzieci czy basen. W każdym apartamencie znajduje się aneks kuchenny, co jest dużym udogodnieniem, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wynajem apartamentu to doskonałe rozwiązanie także w przypadku dłuższego, wielodniowego pobytu.
Czym się charakteryzuje idea 15-minutowych miast?
Inteligentne miasta nie należą wyłącznie do pieśni przyszłości – już funkcjonują i prężnie rozwijają się w duchu eko. Pionierem jest Paryż, w którym wprowadzono m.in.: zakaz używania wysokoemisyjnych pojazdów, nadbrzeże Sekwany przekazano pieszym i rowerzystom oraz stworzono zielone mini ogrody. Idea 15-minutowego miasta szybko rozszerza się na kolejne regiony i obecnie jest rozwijana przez wiele światowych i europejskich metropolii.
PERIS+TORAL ARQUITECTES - finaliści Mies van der Rohe Award z wizytą w Polsce
Jose Toral wraz z Martą Peris, architekci z obsypanej nagrodami pracowni PERIS+TORAL ARQUITECTES, byli gośćmi specjalnymi Cosentino podczas targów Warsaw Home 2022. Hiszpańska firma, producent powierzchni Dekton, Silestone i Sensa by Cosentino, od lat współpracuje z gwiazdami świata architektury, a Jose Toral i Marta Peris to finaliści jednego z najbardziej prestiżowych konkursów projektowych na świecie - Mies van der Rohe Award. Nam opowiedzieli o budownictwie komunalnym, filarach zrównoważonej architektury i oczekiwaniach, jakie stoją obecnie przed architektami.
Transformacja centrum Warszawy - Plac Pięciu Rogów oddany do użytkowania
Mieszkańcy Warszawy od ponad miesiąca mogą cieszyć się nową, przyjazną przestrzenią publiczną w centrum miasta, uporządkowaną i spójną architektonicznie, sprzyjającą spotkaniom i wypoczynkowi. Otwarty zadrzewiony plac Pięciu Rogów – powstały w miejscu rozległego ruchliwego skrzyżowania ulic Chmielnej, Brackiej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej – zaprojektowali go architekci z pracowni WXCA.
W konkursie Prezydenta Miasta Poznania Architectus civitatus nostrae zwyciężył Nowy Rynek D
Budynek D poznańskiego kompleksu Nowy Rynek został wyróżniony w czwartej edycji konkursu „Budowniczy naszego miasta”. W ramach plebiscytu wyłoniono te realizacje, które mają cenny wpływ na rozwój stolicy Wielkopolski. Nowy Rynek D został doceniony jako obiekt o nowoczesnej architekturze i zrównoważonych rozwiązaniach, wpisujący się w urbanistyczne założenia miasta. „Z każdym kolejnym oddanym do użytku budynkiem Nowego Rynku teren ten staje się coraz bardziej zintegrowany z dzielnicą i miastem” – napisano w uzasadnieniu.