Architektura – lista artykułów

Dom po drugiej stronie lustra – projekt z lustrzaną elewacją

Dom po drugiej stronie lustra to kolejny projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Został zlokalizowany na działce leśnej, a głównym założeniem inwestora była chęć oddzielenia budynku od ulicy i maksymalne otwarcie na działkę od strony głównego ogrodu. Dzięki zastosowaniu lustrzanej elewacji parteru otrzymano złudzenie lewitującego betonowego „obrazu” w przestrzeni leśnej.

Europejska Fasada Roku 2022 – zwycięskie projekty

Prestiżowe grono architektów i przedstawicieli firm budowlanych wiwatowało podczas gali wręczenia nagród Baumit Life Challenge 2022. 19 maja br. w Walencji międzynarodowe jury wybrało Fasadę Roku Baumit 2022. Jurorzy do samego końca w napięciu trzymało widownię zgromadzoną w niezwykłym budynku L’Hemisfèric, by po przyznaniu nagród w 6 kategoriach, wreszcie obwołać „Cukrarna Gallery” ze Słowenii najpiękniejszą fasadą spośród ponad 300 europejskich projektów zgłoszonych do konkursu.

Gmach Starostwa Powiatowego w Pile zwycięską fasadą roku zdaniem internautów

Pierwsze rozstrzygnięcia w 6. edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge za nami. Na początek tradycyjnie głos zabrała europejska społeczność. Wśród najwyżej ocenionych przez nią fasad znalazła się także realizacja Polski, a konkretnie z Piły, która z wielką klasą zwyciężyła w swojej kategorii, zdobywając tytuł „Wyróżnienie Internautów”.

Stołeczny park na Polu Mokotowskim zyskuje nowe, bardziej naturalistyczne oblicze

Prace modernizacyjne w jednym z największych i najpopularniejszych parków w stolicy nabierają tempa. Dobiega końca rozbetonowanie małych zbiorników na terenie stawów. Pod koniec zeszłego roku z głównego zbiornika wykonawcy usunęli 13 tys. mkw. betonu. Obecnie trwają prace nad nadaniem im nowego kształtu, w konsekwencji czego powstanie nowy, naturalny układ wodny ze strefami roślinności szuwarowej.

Renowacja przyjazna środowisku - House of Reminiscence w Tokio

W spokojnej dzielnicy w Tokio znajduje się "House of Reminiscence" – odnowiony dom poprzez użycie najnowocześniejszych technologii, w którym jednocześnie znalazło się miejsce na tradycyjne zwyczaje i sztukę.

Jak się uzyskuje renomowane certyfikaty w architekturze?

BREEAM, LEED czy Zielony Dom to tylko przykłady wielokryteriowych systemów oceny, jakiej poddawane są budynki. Uzyskanie jednego z tych renomowanych certyfikatów świadczy o tym, że nieruchomość została wybudowana z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Dach jest jednym z kluczowych elementów dla energooszczędności budynku, więc jego odpowiednie zaprojektowanie wraz z użyciem najwyższej jakości materiałów przyczynia się do podniesienia standardu obiektu i pomaga w zdobyciu pożądanego świadectwa.

W Międzynarodowym Roku Szkła rozważamy o jego roli w architekturze

„Higiena, wygoda, absolutna czystość. Praca, spokój, zadowolenie wewnętrzne, wesołość” – tak Seweryn Baryka przedstawiał swojemu synowi wizję szklanych domów w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego. Na początku lat dwudziestych poprzedniego wieku, kiedy powieść wydano, to jeszcze była mrzonka. Prawie sto lat później coś, co zdawało się być utopią – stało się rzeczywistością. Co więcej: koniecznością. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła.

Kompleks aparthotelowy Minimaxy we Wrocławiu

Mini format, max zadowolenia – tak właśnie najkrócej można opisać kompleks aparthotelowy Minimaxy znajdujący się w zachodniej części Wrocławia. Mikroapartamenty wyróżnia doskonała lokalizacja, a także ergonomia lokali. Budynek skrywa nie tylko piękne wnętrze, ale także zachwyca geometryczną fasadą. Jej kompozycję doceniło jury konkursu Fasada Roku 2021, przyznając bryle nagrodę główną w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”.

Dworzec kolejowy w Kartuzach na Pomorzu po gruntownej metamorfozie

Obecny budynek powstał w miejscu zrujnowanych dworców PKP i PKS. Jego zadaniem jest obsługa ruchu kolejowego, autobusowego oraz korelacja z innymi środkami transportu. Obiekt składający się z trzech kondygnacji mieści oprócz pomieszczeń potrzebnych do obsługi transportowej, jak kasy biletowe, sanitariaty, poczekalnię, także punkt gastronomiczny, przestrzeń handlową, informację turystyczną, salę dla rodzin z dziećmi oraz przeniesioną z zabytkowego dworku Powiatową Bibliotekę Publiczną.

Dlaczego warto rewitalizować budynki i dawać nowe życie istniejącym przestrzeniom?

Budynki historyczne są często symbolami miast. Reprezentują tożsamość kulturową i jakość żywego środowiska miejskiego. Nadają kierunek nowoczesnemu rozwojowi aglomeracji i są kluczowymi czynnikami geograficznymi dla lokalnej i regionalnej gospodarki. Doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych miejsc pokazuje, że najlepsze efekty osiąga się koncentrując uwagę nie tylko na konkretnym, odnawianym budynku. Konieczne jest uwzględnienie otoczenia, lokalizacji oraz interakcji z miastem i jego szerszym obszarem. Oto przykłady udanych rewitalizacji, dzięki którym zapomniane obiekty zyskały nowe oblicza, a zwykle także - nową funkcjonalność.


Stron: 69 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  6 7 8 9 10  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19500 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 397

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >