Architektura – lista artykułów
Nowoczesne wieżowce wybudowane w technologii drewna konstrukcyjnego
Drewno konstrukcyjne zaskakuje wytrzymałością i możliwościami. Świetnie znosi pracę całej budowli. umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy czy podłóg. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły?
Historyczny trakt Hugo Richtera z dawnego Breslau odzyska swoją funkcję
Mieszkańcy miast często nie zdają sobie sprawy z tego, jak przed laty wyglądały ulice, którymi dziś się poruszają. Z biegiem lat wiele przestrzeni zatraciło swój oryginalny układ urbanistyczny, a niekiedy był on kluczowy w tworzeniu więzi społecznych. W jaki sposób architekci mogą dziś korzystać z historycznych traktów, by oddać mieszkańcom pierwotną funkcję tych terenów?
Szklane dachy w nowoczesnych projektach architektonicznych
Szkło we współczesnej architekturze pełni wiele istotnych funkcji. Coraz częściej stanowi kluczowy element projektu, który oprócz walorów estetycznych zapewnia najwyższy komfort użytkowania: chroni od hałasu, dba o bezpieczeństwo, zapobiega utracie ciepła z pomieszczeń, a w przypadku zaawansowanych rozwiązań – stanowi jego źródło. Ponad wszystko jednak gwarantuje niezrównany dostęp światła naturalnego i zachęca do podziwiania widoków znajdujących się po drugiej stronie tafli, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków meteorologicznych. To kwestia szczególnie istotna z uwagi na coraz częściej występujące anomalie wynikające ze zmian klimatu, kiedy pogoda potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie, a dobrą widoczność może zakłócać skroplona na szybie para wodna czy zalegający na niej śnieg. Jak zmierzyć się z tym problemem? Odpowiedzią jest aktywne szkło grzewcze – rozwiązanie na miarę XXI wieku.
Circle Wood House okrągły dom w środku lasu
Czy rozległą bryłę budynku o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych da się wtopić w leśne otoczenie strzelistych sosen, by nie zakłócała zastanej harmonii natury? Odpowiedzią na to pytanie jest Circle Wood House – rezydencja zaprojektowana przez biuro Mobius Architekci, w której wykorzystano nowoczesną stolarkę aluminiową.
Czym się charakteryzuje miejska architektura mixed-use
Dziś miasta stoją wobec wielu wyzwań ze względu na wzrost liczby ludności w miastach oraz przyczyny klimatyczne, społeczno-ekonomiczne i polityczne. Wynikający ze sposobu współczesnego życia wzrost popularności architektury z przeznaczeniem na różne funkcje (mixed-use) skłania do ponownego przyjrzenie się zasobom miejskim. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury, zabudowań i terenów można potraktować jako sposób na odzyskanie przestrzeni i ograniczenie niekontrolowanego rozrostu aglomeracji.
Wykorzystanie szkła przeciwsłonecznego we współczesnej architekturze
Okna od podłogi po sufit w zabudowie jednorodzinnej czy imponujące szklane fasady w biurowcu robią wrażenie – z sezonu na sezon coraz większe. Wielkoformatowe przeszklenia w przestrzeni publicznej oraz prywatnej to obecnie nieodłączny element architektonicznego krajobrazu w nowoczesnej odsłonie. O ile zastosowanie okien XXL skutkuje zwiększeniem atrakcyjności budynku oraz doskonałym doświetleniem wnętrz, o tyle w kwestii komfortu termicznego nadal budzi pewne obawy wśród projektantów i użytkowników. Jak zapobiegać przegrzewaniu się pomieszczeń? Czy można uniknąć montażu energochłonnej klimatyzacji? Remedium stanowi wysokiej jakości szkło przeciwsłoneczne. Dzięki niemu duże tafle przekładają się na... duże korzyści dla ludzi i klimatu!
Plany modernizacji najważniejszych arterii stolicy - czy Warszawa ma szansę stać się zielonym miastem?
Warszawa dopiero stoi przed zieloną rewolucją przestrzeni publicznych. Na świecie znajdziemy wiele doskonałych przykładów, które powinniśmy brać za wzór myśląc o nowej - zielonej stolicy. Życie pokazuje jednak, że metodyka w projektowaniu takiej przestrzeni potrafi być dosyć skomplikowana. Inspiracji dostarczają architekci z Kuryłowicz & Associates, którzy za przykład stawiają takie miasta jak Singapur, Sydney czy Tokio.
Czarny mat – czarny półmat – czarny połysk w projekcie RE: NERO HOUSE
Czy czerń może być… jeszcze czarniejsza? Zdecydowanie tak! W najnowszym projekcie architekta Marcina Tomaszewskiego z REFORM Architekt to właśnie głęboka czerń odgrywa główną rolę. Tu nie było miejsca na ustępstwa – wśród tylu odcieni architekt wybrał taką, która nie pozostawia pola do dyskusji. Stworzył wyrafinowaną formę domu, gdzie jest wiele brył, ale jedna funkcja. Poznajcie RE: NERO HOUSE.
Wykorzystanie drewna klejonego krzyżowo, czyli CLT we współczesnej architekturze
Beton to obecnie wszechobecny materiał budowlany, który od dekad daje nam możliwość szybkiego i skutecznego kształtowania naszych miast. Architektura jest aktualnie w przededniu ogromnych zmian. Najnowsze rozwiązania technologiczne oferują projektantom materiały o parametrach zbliżonych do betonu, który z uwagi na proces wytworzenia oraz koszty logistyczne nie jest już postrzegany jako idealny sposób na realizację projektu.
Minimalizm we współczesnej architekturze
Czyste linie, porządek, prostota, „mniej znaczy więcej” – to tylko niektóre terminy i pojęcia, które przychodzą na myśl, gdy mówimy o minimalizmie. Polega on na nadaniu priorytetu temu, co najważniejsze. Wówczas budynek, obiekt czy wnętrza są realizowane przy użyciu ograniczonej liczby materiałów, neutralnych kolorów, prostych form – tak, by uniknąć nadmiaru, uzyskując czystą formę elegancji. Chociaż może wydawać się to łatwym zadaniem, osiągnięcie tego rodzaju prostoty jest sporym wyzwaniem.