Architektura Turcji, czyli na styku kultur

Architektura Turcji, czyli na styku kultur

Turcja plasuje się w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych krajów na świecie. W czym tkwi urok tego niezwykłego kraju? Czytaj dalej

Turcja to kraj kojarzący nam głównie się z przepyszną kuchnią, bogatą historią, mieszaniną kultury chrześcijańskiej i islamskiej... Jej orientalna kultura przyciąga do siebie tłumy turystów, pragnących na własnej skórze poznać ten klimat, którego nie doświadczą w żadnym innym kraju Starego Kontynentu. 

 

Państwo, którego łączna liczba mieszkańców przekracza już 75 milinów ludzi, może poszczycić się również miejscami, których nie sposób zobaczyć gdzie indziej... 

 

 

 

Czytaj również: Harmonia piękna i smaku w klimacie Toskanii

 

Stolica sułtanów

 

Bursa, miasto położone w północno-zachodniej części kraju, u stóp góry  Uludağ, było pierwszą stolicą Imperium Osmańskiego (XIV w.). Spacerując jego uliczkami można zobaczyć między innymi słynny Zielony Meczet, którego nazwa wzięła się od okolicy pełnej zielonych drzew i krzewów.

Pomimo trzęsień ziemi (dość często niestety nawiedzających ten region) Zielony Meczet do dzisiejszego dnia zachwyca turystów architekturą: marmurowe ornamenty, inskrypcje zdobiące framugi okien i drzwi, płytki w zielonym, białym, błękitnym i turkusowym kolorze.

Meczet został wybudowany z rozkazu sułtana Mehmeda I. Według ledendy tak bardzo upodobał sobie to miejsce, że jeszcze za życia kazał tuż obok rozpocząć dla siebie budowę mauzoleum w którym spoczął - Zielony Grobowiec. 

 

 

 

 

Park Narodowy w Göreme

 

Kapadocja jest nie tylko jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Turcji, ale jest uważana za swego rodzaju cud przyrodniczy. Prócz wulkanów (Hasan oraz Erciyes) można tu też podziwiać niezwykłe zabytki stworzone ręką człowieka: groty przemienione w kaplice (zarówno katolickie jak i prawosławne), świątynie, domy, klasztory...

W samej Dolinie Göreme znajduje się ponad 365 takiego typu budowli, wykutych w skale. W przeszłości istniało tu podziemne miasto (świadczą o tym labirytnty korytarzy), w którym chrześcijanie chronili się przed prześladującymi ich arabami. 

 

 

 

 

Czytaj również: Inspiracja Doliną Krzemową

 

Stambuł  (muzeum Hagia Sophia)

 

To największe i najludniejsze miasto Turcji, jej centrum finansowe i handlowe. Położone jest nad cieśniną Bosfor i morzem Marmara, dodatkowo ''podzielone jest'' (przez Stambuł przebiega granica) między dwa kontynenty: Europę i Azję. 

Jest tu bardzo wiele zabytków z okresu bizantyjskiego i osmańskiego. 

Ponad 8 milionów turystów co roku odwiedza miejsce Hagia Sophia (Kościół Mądrości Bożej). Wybudowany w 991 roku (chociaż pierwszy drewniany kościółek był tu już w 326 roku) najpierw był najważniejszym kościołem Bizancjum. Mieściła się w nim siedziba patriarchy Konstantynopola. W 1453 roku, kiedy sułtan Mehmed II zdobył miasto, natychmiast wydał rozkaz by Hagi Sophię przekształcić w meczet. Tam też udał się na swoją pierwszą w podbitym mieście modlitwę. 

Najwięcej zmian na lepsze dały świątyni czasy panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego, kiedy to na jego rozkaz nadworny architekt Mimar Sinan wzmocnił konstrukcje całego budynku, rozbudował i ozdobił dodatkowo cały kompleks (biblioteka, loża sułtańska, mauzolea sułtanów).  Z okresu osmańskiego pochodzi osiem drewnianych medalionów zawieszonych u podstaw kolumn, stanowiących osobny cenny zabytek kaligrafii islamskiej. Przywieziono również marmurowe naczynia, w których przechowywano oliwę do lamp.

 W 1934 roku meczet został zamieniony w muzeum. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19451 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >