Architektura wnętrz – lista artykułów
Projektowanie wnętrz bez barier dla seniorów i osób niepełnosprawnych
Gdy jesteśmy młodzi i w pełni sprawni fizycznie, żaden wysoki próg czy strome schody nie stanowią dla nas większego problemu. Podobnie, jeśli chodzi m.in. o sposób umieszczenia blatu roboczego w kuchni, wysokość na jakiej znajdują się okna czy też brak balustrady wyposażonej w dodatkową poręcz. Standardowe rozwiązania w tym zakresie mogą okazać się jednak niewystarczające i znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie seniorom oraz osobom niepełnosprawnym. Jak zatem stworzyć komfortową przestrzeń bez barier, dopasowaną do ich potrzeb? Oto kilka wskazówek.
Urządzanie mieszkań w modnych szarościach łączonych z drewnem ciągle jest na topie
Szare barwy, choć tak popularne w aranżacjach, wcale nie muszą być nudne. Dzięki zestawieniu różnych odcieni i tonacji możemy zyskać unikatowy efekt głębi, a tym samym wykreować zaskakującą przestrzeń. Całość ożywią odpowiednio dobrane akcenty – matowe wykończenia, ciepło drewna oraz modna w ostatnich sezonach jodła. Oto projekt wnętrza, który dowodzi, że szarość może mieć wiele twarzy.
Slaby kamienne – czym są i jak je wykorzystać?
Slaby kamienne to naturalny, bardzo elegancki i przede wszystkim trwały element, który po odpowiedniej obróbce stanowi znakomity rodzaj wykończenia wnętrz – np. biur, hoteli, salonów usługowych czy domów. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jakie płyty określamy mianem slabów kamiennych, a także przedstawiamy pomysły, jak można je wykorzystać w aranżacjach.
Jak wykorzystuje się aluminiowe elementy we współczesnej architekturze wnętrz
Użycie aluminium w przemyśle transportowym, lotniczym, maszynowym, budowalnym, czy elektroenergetycznym, jest powszechne oraz dobrze znane inżynierom i projektantom. Ze względu na ciągłą ewaluację rynku wnętrzarskiego i meblarskiego jak również zmieniające się trendy, a tym samym potrzeby konsumenckie, wykorzystanie aluminium staje się popularne również we wnętrzach.
Postindustrialna przestrzeń w dawnej fabryce FSO po metamorfozie
Warszawskie FSO było symbolem polskiej motoryzacji. To tutaj powstawały takie ikony jak Syrena, Polonez czy Fiat. W 2011 roku, produkcja została wstrzymana, a teren pozostawał częściowo niezagospodarowany, aż do tej pory. Niedawno, jedna z hal produkcyjnych przeszła metamorfozę, zmieniając się w nowoczesne centrum targowo-kongresowe, utrzymane w postindustrialnym klimacie.
Dom urządzony w stylu skandynawskim - duńska koncepcja Hygge i szwedzka filozofia Lagom
Jak zaprojektować przestrzeń mieszkania, w której będziemy czuć się naprawdę dobrze? Uczmy się od Skandynawów, jednych z najszczęśliwszych ludzi na Ziemi. Poznaj trzy zasady, inspirowane szwedzkim Lagom i duńskim Hygge
Podróże źródłem inspiracji dla architektów wnętrz
Nic tak nie inspiruje jak podróż do nowych miejsc, gdy możemy na moment “zagubić” się w labiryncie nieznanych nam ulic, obserwować otaczających ludzi, doświadczać nowych smaków i zapachów. Oczywiście, nieodłącznym elementem takich wędrówek jest architektura - to ona tworzy klimat danego miejsca, nadaje mu charakter i wpływa na to, jak jest odbierane. Doskonale wiedzą o tym architekci z pracowni Tremend, którzy pracują w różnych częściach Europy, przy okazji zapoznając się z najciekawszymi architektonicznie budynkami.
Jak wprowadzić do wnętrza minimalistyczny ład - w pięciu krokach
Urządzając mieszkanie lub dom często wpadamy w zasadzkę przesytu. Przejawia się on w wielu aspektach wystroju: od wielobarwnych ścian, poprzez nagromadzenie sprzętów i mebli, aż po przesadną ilość dekoracji i bibelotów. Tymczasem we wszystkim trzeba znać umiar. Wnętrza przeładowane i zagracone z czasem przysporzą nam więcej trosk, aniżeli radości.
Jak wkomponować sztukę w aranżacje wnętrz użyteczności publicznej?
Szare, zachowawcze i szablonowe projekty miejsc użyteczności publicznej powoli odchodzą w niepamięć. W nowoczesnych realizacjach prym wiodą rośliny, niekonwencjonalne zestawienia i design z najwyższej półki. Coraz częściej pojawia się tu również sztuka - nie tylko w postaci obrazów czy fotografii, ale także murali oraz rzeźb. Dlaczego jest tak ważna dla architektów?
Jakie style będą modne we wnętrzarstwie wiosną i latem 2019 r.
Delikatne pastele czy intensywne barwy? Skóra czy aksamit? Już teraz możesz dowiedzieć się, jakie wnętrzarskie trendy będą dominować w nadchodzącym, wiosenno-letnim sezonie. Prezentujemy trzy wybrane trendy, które z pewnością staną się hitami w nadchodzącym sezonie.