Architektura z historią w tle

Architektura z historią w tle

Historia Wrocławia nierozerwalnie splata się z historią Śląska. Jest to niesamowicie bogate i trudne dziedzictwo - zbudowane z różnych kultur, które tworzyły to miasto. Czy architektura może przypominać tę historię w sposób atrakcyjny dla mieszkańców? Czytaj dalej

 

Próbą odpowiedzi na to pytanie jest projekt realizowany przez pracownię AP Szczepaniak, mający na celu zagospodarowanie skweru przy skrzyżowaniu ulic Orlej i Powstańców Śląskich, gdzie wykonany zostanie pomnik śląskiego bohatera Wojciecha Korfantego.Pomimo poprawy standardów w nowo powstałych zabudowach, architektura i urbanistyka powierzchni wspólnych  , historycznych, są w dużym stopniu pomijane . Tymbardziej ucieszyliśmy się gdy Fundacja Odbudowy demokracji im. Ignacego Paderewskiego poprosiła nas o projekt zagospodarowania skweru wokół pomnika.

 

 

Z racji tego, że architektura przestrzeni publicznej nie jest nam obojętna, podjęliśmy się realizacji zadania w darze dla miasta. - komentuje Agnieszka Szczepaniak z pracowni projektowejAP Szczepaniak. Możemy śmiało powiedzieć, że idea skwerów przeżywa dziś swój renesans. Intensywna zabudowa miast, szczególnie w okolicach centrum, wymaga stworzenia miejsc, które będą stanowić enklawę zieleni pośród coraz liczniejszych budynków. W fazie przygotowań, powstało wiele koncepcji. Pierwszy projekt przygotowany przez pracownię przedstawiał dość odważną wizję zagospodarowania skweru.

 

 

Czytaj również: Dom zaprojektowany z dala od ruchliwego zgiełku ulicy

 

Finalna wersja jest efektem wspólnych prac fundacji, miasta oraz pracowni. - dodaje.W tradycyjnym ujęciu skwery stanowią rodzaj pomnika, tworzonego dla uhonorowania wybitnych osób, jednak nie sposób pominąć kwestii społecznych. Miejsca te tworzone sąprzede wszystkim dla mieszkańców i taka była też idea stworzenia skweru u zbiegu ulic Orlej i Powstańców Śląskich. Miał to być plac, który zaspokoi potrzeby wypoczynku mieszkańców pobliskich osiedli. Naszym zdaniem skwer historyczny powinien przyciągaćfunkcją społeczną, powinien angażować. Nie chcieliśmy zaprojektować placu, który będzie odwiedzany tylko raz czy dwa razy do roku, przy okazji uroczystości państwowych, ale będzie miesjcem atrakcyjnym na co dzień, zarówno dla mieszkańców pobliskich domków jednorodzinnych, jak i ludzi z dalszych części miasta, poruszających się rowerem po ścieżkach wzdłuż Powstańców Śl., czy przyjeżdżających samochodem lub komunikacjąmiejską na spacer do Parku Południowego.

 

 

Cieszymy się, że w historyczne założenie projektu skweru, stworzonego przez Dyrektora Miejskiego Ogrodnictwa Paula Danenberga udało się wprowadzić przestrzeń do odpoczynku i chwili zadumy, pod przychylnym okiem Wojciecha Korfantego. Mamy nadzieję, że wprowadzenie niezależnego oświetlenia w dolnej części betonowych siedzisk (oprócz latarni projektowanych na skwerze), zachęci do odwiedzania tego miejsca nie tylko za dnia, ale również po zmroku. Tym bardziej, że skwer ma być podłączony do sieci miejskiego monitoringu - dodaje Agnieszka Szczepaniak.

 

Czytaj również: Wybrano zwycięzców plebiscytu Polska Architektura XXL

 

Przykładem idealnego zaplanowania przestrzeni miejskiej mogą być miejsca, które z niewielkiego, niezagospodarowanego terenu przemieniły się w enklawę zieleni, przeznaczoną do wypoczynku czy czynnej rekreacji. W takim przypadku, obok pomnikaupamiętniającego daną postać (funkcja historyczna), znajduje się miejsce na ścieżki rowerowe czy trasy do biegania. Zgodnie z ideą, że architektura stanowi rodzaj tworzenia interakcji międzyludzkich, budowanie skwerów i bulwarów na terenie miast jest uzasadnionym działaniem, które wpłynie na poprawę komfortu i jakości życia wrocławian. - dodaje Agnieszka Szczepaniak.

Źródło: publicon / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 180

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >