Awangardowe schody
Tej jesieni Londyn po raz kolejny zaskoczy mieszkańców i przyjezdnych. Główną atrakcją 11 edycji Festiwalu Designu, trwającego od 14 do 22 września 2013 roku, będzie konstrukcja Endless Stair, składająca się z połączonych kondygnacji schodów o surrealistycznej formie, wykonanych z paneli z tulipanowca amerykańskiego klejonych w technologii warstwowej.
Czytaj dalej
Z sięgającej kilku pięter instalacji będzie można podziwiać widoki na galerię Tate Modern i Tamizę.
Czytaj również: Funkcjonalne i estetyczne schody
Pomysłodawcą projektu jest architekt Alex de Rijke, założyciel studio dRMM i dziekan Wydziału Architektury londyńskiej Royal College of Art. Przy tej instalacji współpracował on ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą Arup, odpowiadającą za wykonanie konstrukcji. Instalacja Endless Stair, oprócz tego, że zapewnia doskonały widok na Tamizę i zabytki Londynu, ma również ukazać potencjał strukturalny paneli z drewna tulipanowca amerykańskiego klejonych w technologii warstwowej.
Czytaj również: Z jakich egzotycznych gatunków produkuje się schody?
Technologia ta wykorzystuje strukturalne właściwości tulipanowca amerykańskiego do produkcji paneli, które umożliwiają szybkie i wydajne konstruowanie budynków przyjaznych środowisku. Jest to sprawdzona metoda, a pionierem w jej zastosowaniu było właśnie studio architektoniczne dRMM, które wykorzystało drewno klejone w technologii warstwowej w takich projektach, jak Kingsdale School czy MK40 Tower. Alex de Rijke określił nawet drewno mianem „nowego betonu” i przewiduje, że będzie ono dominującym materiałem budowlanym XXI wieku.
Czytaj również: Jakie drewno wybrać na schody?
Według Alexa de Rijke projekt Endless Stair to „trójwymiarowe ćwiczenie z kompozycji, struktury i skali”. Dodaje, że „ta ambitna instalacja stanie się jednocześnie punktem odniesienia i miejscem spotkań”. Konstrukcja ta idealnie wpisuje się w kontekst sztuki nowoczesnej, z której słynie galeria Tate Modern. Intrygująca geometria instalacji stworzy iluzje optyczne przywołujące na myśl grafiki Eschera. Endless Stair to kolejny innowacyjny projekt zlecony przez AHEC z okazji Festiwalu Designu w Londynie. Dwa lata temu świat zachwyciła instalacja Timber Wave, czyli drewniana spirala z kratownicy, która stanęła przed wejściem do Muzeum Wiktorii i Alberta. Oba projekty ukazują potencjał strukturalny amerykańskiego drewna liściastego.
Czytaj również: Warto zadbać o schody
„Drewno tulipanowca jest twarde i sztywne mimo swojej niewielkiej wagi. Otwiera to nowe możliwości przed technologią klejenia drewna w technologii warstwowej” – powiedział Andrew Lawrence, specjalista ds. drewna w firmie Arup. Adrian Campbell, dyrektor i główny inżynier ds. konstrukcji w Arup, tak komentuje udział w tym przedsięwzięciu: „Cieszymy się, że po raz kolejny możemy współpracować z AHEC przy tak innowacyjnym projekcie. Zastosowanie paneli klejonych w technologii warstwowej ukazuje nowe możliwości, jakie stoją przed amerykańskim drewnem liściastym. Praca z drewnem to dla nas prawdziwa przyjemność oraz okazja do eksperymentowania z kreatywnymi rozwiązaniami”.
Czytaj również: Światło ledowe w schodach
Do tej pory surowcem do produkcji drewna klejonego w technologii warstwowej było drewno iglaste, jednakże wykorzystanie do tego celu tulipanowca amerykańskiego, przynosi wymierne korzyści. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom strukturalnym panele z tego gatunku drewna mogą być o wiele cieńsze niż panele z drewna iglastego o tej samej wytrzymałości i sztywności, co pozwala na bardziej ekonomiczne wykorzystanie materiału.
Czytaj również: Schody we wnętrzach klasycznych
„W budownictwie drewnianym dominuje obecnie drewno iglaste, ponieważ jest to tani i łatwo dostępny surowiec”, mówi David Venables, dyrektor AHEC na Europę. „Przemysł budowlany nie jest świadomy, że posiadamy gatunki drzew liściastych, które nie tylko rosną w lasach zarządzanych w zrównoważony sposób, ale są także bardzo wytrzymałe. Dzięki temu można zużyć o wiele mniej materiału, by osiągnąć ten sam efekt. Wierzymy, że już wkrótce drewno liściaste zyska na popularności w budownictwie”.
Czytaj również: Lakierowane schody drewniane
Od czasu odkrycia wyjątkowych właściwości drewna tulipanowca w 2005 roku, dzięki testom wykonanym przez Building Research Establishment (BRE), brytyjską organizację badawczą sektora budowlanego, AHEC zdecydował się zastosować ten gatunek do celów budowlanych. Ponadto AHEC wykorzysta dane z badania oceny cyklu życia (Life Cycle Assessment – LCA) do stworzenia pełnego profilu środowiskowego dla tej konstrukcji, zgodnego z normami ISO. Będzie to pierwszy przypadek wykonania takiego profilu dla głównej instalacji Festiwalu Designu w Londynie.
Źródło: Questia / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...