BHP w pracach domowych

BHP w pracach domowych

Już od czasów szkolnych potrafimy rozszyfrować skrót BHP. W życiu zawodowym szczególnie często spotykają się z nim przedstawiciele branży budowlanej. Czytaj dalej

 

Warto jednak pamiętać, że „bezpieczeństwo i higiena” to nie pusty slogan, a pewnych zasad należy przestrzegać również w pracach domowych. 

 

W pracy, w domu, wszędzie 

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić zatrudnionym warunki do wykonywania codziennych obowiązków, a także okresowe szkolenia z przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W przemyśle, tzw. zawód „bhpowca” stanowi istotny wyznacznik troski o przestrzeganie tych zasad w przedsiębiorstwie. Konkretne przepisy regulują przy tym kwestie m.in. zakresu, czasu, miejsca czy osób, których dotyczą poszczególne czynności.

 

Czytaj również: Surowce użyte na placu budowy

 

Kolejne uregulowania prawne właściwych ministerstw nieustannie weryfikują i doskonalą normy związane z zagrożeniami czy niebezpiecznymi środkami stosowanymi w różnych branżach. Nad przestrzeganiem prawa pracy, w tym przepisów bhp, czuwa Państwowa Inspekcja Pracy, która inicjuje jednocześnie kampanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w zakładach. Jak pokazuje praktyka, akcje edukacyjne przydają się też nam w warunkach domowych. Samorodne „złote rączki” często zapominają o powtarzanych od lat, prostych wskazówkach typu – jak remontować, nie wyrządzając szkód sobie i innym.

 

 

Prewencja...

Samodzielne prace naprawcze są stałym elementem domowej rzeczywistości. W zależności od pory roku, na pierwszy plan wychodzą remonty wnętrz lub elementów zewnętrznych budynku. W każdym przypadku, zastosowanie się do kilku podstawowych zasad może gwarantować bezpieczne i skuteczne wykorzystanie narzędzi i środków niezbędnych do remontu. – Farby, tynki, kleje, spoiny i inne preparaty to środki chemiczne, których stosowanie wymaga szczególnej troski o ochronę skóry, oczu oraz dróg oddechowych – podkreśla Dariusz Widz, Inspektor ds. BHP z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – W pierwszej kolejności zaleca się więc stosowanie odzieży ochronnej w postaci kombinezonu, rękawic oraz okularów ochronnych, półmasek lub przyłbicy chroniącej całą twarz.

 

Czytaj również: Jak uniknąć syndromu chorego budynku?

 

Ten ostatni element jest szczególnie istotny przy natrysku mechanicznym, który wykonuje się oczywiście na zewnątrz i przy bezwietrznej pogodzie. Natomiast w pomieszczeniach, ważnym i prostym zabiegiem jest zapewnienie wymiany powietrza przez przewietrzanie. Każde narzędzie powinno być uprzednio sprawdzone pod względem technicznym i mieć swoje miejsce, a urządzenia elektryczne należy izolować od wody. Pamiętajmy też, że praca nawet na stosunkowo małych wysokościach niesie pewne ryzyko, dlatego trzeba dbać o stan rusztowań, podestów i drabin. Po zakończeniu wszystkich czynności musimy dokładnie umyć ręce, narzędzia i urządzenia, zaś napoczęte opakowania szczelnie zamknąć i umieścić w bezpiecznej lokalizacji.

 

 

… i reagowanie

Stosowanie się do ogólnych norm BHP oraz szczegółowych wskazówek producentów to najłatwiejszy sposób na uniknięcie niepożądanych sytuacji w trakcie remontu. Środki chemiczne i niebezpieczne narzędzia należy bezwzględnie trzymać z dala od dzieci. Maszyny i urządzenia należy odłączać z sieci po zakończeniu prac wykonywanych przy ich użyciu. Nie wolno podejmować się też zadań, których realizacja przekracza nasze możliwości. Dotyczy to przede wszystkim napraw i modernizacji instalacji elektrycznych i gazowych, które generują największe zagrożenia. Natomiast w razie niepożądanego kontaktu ze środkami chemicznymi, najważniejsze jest oczyszczenie skażonej powierzchni.

 

 

- Oczy i skórę należy przemyć dużą ilością wody, a dla dróg oddechowych pomocne może okazać się wyprowadzenie osoby poszkodowanej na świeże powietrze – dodaje Dariusz Widz z Bolix. Pamiętajmy również, jak ważna jest znajomość reguł pierwszej pomocy oraz szybkie reagowanie na zaistniałą sytuację. Nie ignorujmy też niepokojących sygnałów zdrowotnych mogących wystąpić po kontakcie z niektórymi substancjami – w takich przypadkach zawsze należy skorzystać z pomocy lekarskiej.

 

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 316

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >