BREEAM coraz bardziej popularny

BREEAM coraz bardziej popularny

Właśnie wbito łopatę pod budowę Osiedla Mickiewicza przy ulicy Rudzkiej w Warszawie - pierwszego w Polsce budynku mieszkalnego certyfikowanego w systemie BREEAM.

 

Około 25% mieszkań, zaprojektowanych w ramach pierwszego etapu inwestycji, już zostało sprzedanych. Kolejnych kilkanaście jest zarezerwowanych. Podobnym zainteresowaniem cieszą się certyfikowane budynki mieszkalne na całym świecie, m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Francji. 

 

Czytaj również: Apartamenty na warszawskiej Ochocie

 

Zdaniem Jakuba Zagórskiego, członka zarządu Skanska Residential Development Poland, duże zainteresowanie mieszkaniami na Osiedlu Mickiewicza pokazuje pewną zmianę w preferencjach klienta w Polsce, jeśli chodzi o standard mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. „Od kilkunastu miesięcy obserwujemy rosnący popyt na nowe mieszkania w podwyższonym standardzie. To kategoria mieszkań pomiędzy apartamentami a lokalami budowanymi z tańszych materiałów, często na obrzeżach miast. Dziś, klient chce się czuć przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie. W ciągu kilkunastu minut chciałby się znaleźć w centrum miasta, oczekuje dostępu do sklepów, szkół czy przedszkoli w sąsiedztwie, a tuż za rogiem – ścieżek rowerowych i parków, w których będzie mógł przed pracą pobiegać. Dodatkowo, chce mieć gwarancję, że budynek będzie bezpieczny w użytkowaniu”, wyjaśnia Jakub Zagórski. Certyfikat środowiskowy, taki jak BREEAM, w praktyce oznacza m.in. lepszą termikę i izolację pomieszczeń. Mieszkania i części wspólne są także odpowiednio wentylowane, a powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, pochodzących z toksycznych substancji lotnych np. z farb czy lakierów, a z podziemnego parkingu mogą bezpiecznie korzystać właściciele samochodów z instalacją LPG. Certyfikaty wskazują także, że budynki i osiedla powinny dobrze wpisywać się w swoje otoczenie. Nie chodzi tylko o to, by zabudowania współgrały z krajobrazem. Mają przede wszystkim powstawać w miejscach, gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura transportowa i usługowa.

 

 

Czytaj również: Pierwszy etap Gdynia Waterfront oddany do użytku

 

Świat buduje z certyfikatami


Domy i mieszkania poddawane są certyfikacjom (np. LEED, BREEAM) na całym świecie, m.in Stanach Zjednoczonych (136,731 budynków w certyfikacji LEED[1]), Kanadzie (2332) i Chinach (98), a na terenie Europy między innymi we Francji, Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Ciekawostką jest, że jednym ze światowych liderów w zrównoważonym budownictwie mieszkaniowym jest Arabia Saudyjska (809), a w Europie – Czarnogóra (59). We Włoszech w ubiegłym roku powstał pierwszy prywatny budynek mieszkalny, który uzyskał najwyższy, platynowy certyfikat LEED. Produkuje on aż o 60 procent mniej gazów cieplarnianych niż zwykły dom i aż 99 procent materiałów, z których został zbudowany może podlegać recyclingowi. Zbiera też wodę deszczową do dalszego wykorzystania. W Szwecji pierwszy budynek mieszkalny certyfikowany LEED Gold został zaprojektowany przez Skanska. Apartamentowiec Sjögången w Karlstad liczący 127 mieszkań w 5 budynkach, zużywa 50 proc. mniej energii i 29 proc. mniej wody niż typowy szwedzki budynek mieszkalny. Każde mieszkanie i części wspólne są wyposażone w mierniki bieżącego zużycia energii, sensory temperatury czy sensory ruchu, uruchamiające oświetlenie LED. Odpady betonowe powstałe w trakcie budowy zostały w całości przetworzone. Ciekawym przykładem z Wielkiej Brytanii jest z kolei Carnegie Village – osiedle budynków mieszkalnych przeznaczonych dla studentów w ramach kampusu Headingley Leeds Metropolitan University. Zaangażowanie uczelni w sprawy zrównoważonego rozwoju było powodem, dla którego zdecydowała się wybudować mieszkania spełniające restrykcyjne wymogi certyfikacji BREEAM.

 

Doświadczenia z państw europejskich pokazują, że certyfikaty stają się ważnym elementem oferty deweloperskiej, zwłaszcza na osiedlach o podwyższonym standardzie. Trudno dziś oszacować jak szybko będzie rozwijać się polski rynek w tym obszarze. Dotychczasowe zainteresowanie klientów, a także perspektywa wdrożenia w 2020 r. dyrektywy unijnej o zrównoważonym budownictwie wskazuje, że na tego typu projekty jest zapotrzebowanie, a wkrótce w kraju mogą zacząć pojawiać się nowe inwestycje projektowane według restrykcyjnych norm środowiskowych i jakościowych.

 


[1] Raport USGBC „LEED in Motion Residential” (marzec 2014)

Źródło: linkleaders / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 200

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >