Bauhaus a współczesny design. Jak się mają do siebie?

Bauhaus a współczesny design. Jak się mają do siebie?

Styl Bauhaus nie oznacza jedynie surowego funkcjonalizmu. Sugeruje raczej proste rozwiązania, bez żadnych zbędnych ozdobników. Jego forma ma wynikać z funkcji. Opierając się na nim nie będziemy wnosić do domu żadnych niepotrzebnych rzeczy. Czytaj dalej

 

Przeciętny Polak o Bauhusie niewiele słyszał, o ile wogóle coś słyszał. Ewentualnie może mu się kojarzyć z komuną i jej budownictwem mieszkaniowym. Tymczasem kierunekarchitektoniczy ma całkiem inne pochodzenie. Wziął się z jednego prądu niemieckiego modernizmu, z uczelni artystyczno-rzemieślniczej w Weimarze, działającej później w Dessau i w Berlinie do 1933 roku. Jej pomysłodawcą i twórcą był Walter Gropiusa. 

 

To on zaprojektował budynek uczelni w Dessau, który teraz jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zespół budynków został zaprojektowany w technologii mieszanej i wykończony tynkiem o gładkiej strukturze, malowanym zasadniczo na biało z jasnoszarymi akcentami. Kurtynowa ściana i okna są stalowe, z ramami pomalowanymi na szaro. W obrębie klatek schodowych są pionowe przeszklenia, a zastosowanie dachów płaskich manifestuje iddee architektury modernistycznej. 

 

Czytaj również: Wady i zalety osiedli zamkniętych

 

Bauhaus dokonał radykalnego przewartościowania poglądów na różne rodzaje sztuki. Funkcjonalizm w nim jest oparty nie tylko na przesłankach mechanicznych, ale także psychologicznych, które dla jego twórców były tak samo ważne. To takie dążenie do wykorzystania w architekturze najnowszych zdobyczy techniki, które mają ułatwić życie codzienne człowieka.

 

 

Natomiast design to termin odnoszący się do sztuki użytkowej. Skupia się na dostępności i funkcjonalności danej rzeczy. Kiedyś to określnie mogło nam się kojarzyć z tym, co jest drogie i ekskluzywne, ale te granice już dawno zostały przekroczone.

 

W designie przedmioty codziennego użytku łączą się z interesującą formą.To ich główne zadanie. Najbardziej oryginalne, a zarazem funkcjonalne i nowoczesne pod względem technologicznym dzieła sztuki użytkowej stają się wyznacznikami trendów i wizytówkami swoich twórców. 

 

 

Czytaj również: Nowoczesna architektura dydaktyczna – przyjazna studentom i środowisku

 

Czy design i Bauhaus mają coś wspólnego? Tak naprawdę współczesny design ma wielki dług wobec szkoły niemieckich pionerów modernizmu. Zwłaszcza mowa tu o istocie zrozumienia podstawowego projektu, zasad kompozycji, teorii koloru i rzemiosła. To nauk i stylu takich ludzi jak Walter Gropius współcześni artyści designu przejęli przesłanie, że przedmioty mają nie tylko ładnie wyglądać. Muszą być też funkcjonalne. Tak naprawdę nie lubimy przedmiotów których nie możemy użyć na co dzień, chyba że są one na przykład wyznacznikiem naszej pozycji społecznej. 

 

 Można tu jeszcze na zakończenie wspomnieć słowa Waltera Gropiusa z jego manifestu ''Teoria i zasady organizacyjne Bauhausu'':

''Chcemy stworzyć jasną, organiczną architekturę, której logika wewnętrzna będzie oczywista i promienna, nie obciążona kłamliwymi fasadami i sztuczkami. Chcemy architektury przystosowanej do naszego świata maszyn, radia, szybkich aut''.

Źródło: budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 158

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >