Bezpieczeństwo i funkcjonalność, czyli inteligentny system w domu.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność, czyli inteligentny system w domu.

Przy wyborze własnego domu Polacy coraz częściej kierują się zasadą „ciasne, ale własne”. Wybieramy nie za duże budynki, idąc jednak przy tym z duchem czasu – stawiamy na wykończenie w wyższym standardzie i nowoczesne systemy, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie oraz poprawią komfort życia. Czytaj dalej

 

Analitycy agencji nieruchomości Metrohouse stwierdzili, że największy popyt jest na mieszkania dwupokojowe lub niewielkie trzypokojowe, mieszczące się w granicach od 45 do 60 mkw. Tego metrażu w 2012 roku dotyczyło najwięcej transakcji (40 proc.). Polacy wybierający takie lokum, nie rezygnują jednak z nowoczesnych systemów, które usprawniają życie, wyręczają w niektórych czynnościach, podnoszą komfort i dbają o ich bezpieczeństwo.

 

 

Małe jest piękne

 W Warszawie znajduje się najwęższy dom na świecie, nazywany Domem Kereta. W najszerszym miejscu ma 122 cm, natomiast w najwęższym zaledwie 72 cm, z kolei całość ma około 14 mkw. Lokum jest wyposażone w nowoczesne technologie, współgrają w nim wideodomofon, alarm, oświetlenie oraz nagłośnienie. To idealny przykład na to, że małe mieszkania mogą być funkcjonalne. Ten przypadek jest ciekawy, jednak dość skrajny. Przeważnie wybieramy dwu- lub trzypokojowe „M”, lub decydujemy się na nieduży dom jednorodzinny. Za sprawą nowoczesnych technologii można między innymi zyskać w nim dodatkowe metry kwadratowe. Elektronicznie przesuwane ściany to rozwiązanie godne uwagi. W jednej chwili całkowicie zmienią rozkład mieszkania i zwiększą przestrzeń tam, gdzie jej akurat potrzebujemy. Łóżko wysuwane z sufitu może być ciekawą, futurystyczną analogią dla tradycyjnej antresoli. Nietuzinkowym rozwiązaniem może być projektor podwieszony pod sufitem. Bezprzewodowo połączony z komputerem, z powodzeniem zastąpi telewizor. Obraz wyświetlany na ścianie, lub innej płaskiej powierzchni, to kolejny sposób na oszczędzenie cennego miejsca.

Czytaj również: Pompy ciepła pozyskujące energię z ziemi.

 

W małym mieszkaniu centymetry możemy zyskać także dzięki aranżacyjnym trikom. Prosty zabieg, który doda głębi pomieszczeniu, wydłuży je i sprawi, że wyda się bardziej przestronne, to montaż dużego lustra. Podobne złudzenie optyczne osiągniemy dzięki fototapecie z motywem przestrzennym. Wnętrza powinny być utrzymane w jasnych kolorach, natomiast jeśli chcemy dodać charakteru naszemu wnętrzu, postawmy na dodatki w jednym, mocniejszym akcencie kolorystycznym. Oprócz dodatkowych centymetrów, przydadzą się także sprzęty, które pozwolą nam zaoszczędzić – równie cenny, co przestrzeń – czas. W jakich czynnościach wyręczą nas najnowsze urządzenia gospodarstwa domowego? Przygotowywanie potraw ułatwią piekarniki, które same dobierają optymalne parametry pieczenia i poinformują nas o konieczności podlania potrawy wodą, obrócenia jej lub o czasie, jaki został do końca procesu. Tradycyjne kuchnie gazowe i ceramiczne zostały zastąpione przez nowoczesne płyty indukcyjne. Wystarczy wybrać jaki produkt chcemy ugotować – makaron, ryż, ziemniaki – a kuchenka sama określi potrzebny czas i optymalną moc. Najnowsze modele zmywarek wykorzystują natomiast czystą wodę z ostatniego płukania do pierwszego mycia przy kolejnym uruchomieniu sprzętu. Potrafią także samodzielnie ocenić, czy naczynia są już czyste i ewentualnie uruchamiają dodatkowe mycie.

 

 

Niewielki, ale inteligentny

 Coraz większą popularnością cieszą się też rozwiązania dla domu, opierające się na inteligentnych technologiach. Wbrew pozorom mogą się one znakomicie spisać nawet w małych mieszkaniach. Inteligentny system znacząco podwyższy ich standard oraz zwiększy funkcjonalność. Dlatego budownictwem tego typu coraz częściej interesują się także deweloperzy, którzy nawet w standardzie oferują swoim klientom takie nowatorskie udogodnienia.

 

Jakie korzyści niesie ze sobą inteligencja budynkowa? Wśród nich wskazać można na pewno bezpieczeństwo. Odpowiednio skonfigurowany system na przykład w razie zalania, nawet podczas naszej nieobecności, zablokuje dopływ wody i powiadomi nas o problemie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych szkód, a także ewentualnego konfliktu z sąsiadami. W przypadku wykrycia zagrożenia pożarem – uruchomi wcześniej zaprogramowaną procedurę awaryjną, która obejmować może między innymi automatyczne podniesienie rolet, otwarcie bramy i włączenie światła, które wytyczy domownikom drogę do wyjścia. – Jeśli natomiast czujnik wykryje dym pod nieobecność mieszkańców, inteligentny system poinformuje o tym mailem, sms-em lub powiadomieniem push. Dzięki temu będziemy mogli zdalnie uruchomić specjalnie przygotowaną scenę bezpieczeństwa za pośrednictwem aplikacji w telefonie lub tablecie, a tym samym zapobiec tragedii i zminimalizować straty – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. Dodatkowo, dzięki zainstalowanym wewnątrz kamerom, nawet będąc na wakacjach, możemy mieć dom na oku. Inteligentne mieszkanie będzie także symulować obecność domowników. W tym celu, o odpowiednich porach, system włączy i wyłączy światło w poszczególnych pokojach, a także podniesie i opuści rolety, dzięki czemu potencjalny włamywacz, który mógłby zagrozić naszemu „M”, będzie trzymał się od niego z daleka.

Czytaj również: Wodoszczelny punkt dostępowy

 

Choć samo posiadanie małego lokum często wiąże się z niższymi opłatami, to dzięki inteligencji budynkowej można jeszcze bardziej obniżyć rachunki i dodatkowo zadbać o środowisko. W inteligentnym domu nie dojdzie na przykład do sytuacji, w której będą działać jednocześnie ogrzewanie i klimatyzacja lub ogrzewany będzie pokój, w którym jest otwarte okno. Inteligentne „M” zadba także o to, byśmy nie zużywali więcej energii, niż jest to konieczne i po wyjściu wszystkich mieszkańców wyłączy niepotrzebnie pracujące urządzenia. To przekłada się na realne oszczędności, sięgające nawet 30 proc. w przypadku energii elektrycznej i 23 proc. energii cieplnej.

 

Koszt inteligentnego systemu jest mniej więcej równy cenie dodatkowego metra kwadratowego – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. Możemy się na niego zdecydować w każdej chwili, ponieważ montaż bezprzewodowego systemu jest możliwy w budynku, zarówno na wszystkich etapach budowy, jak i w już istniejącym mieszkaniu. Jest to wygodne rozwiązanie, nie wymagające żadnej ingerencji w infrastrukturę – dodaje. Nie musimy się także martwić o to, że z każdą przeprowadzką będziemy musieli robić wszystko od nowa. – System jest całkowicie mobilny, nie zwiąże nas na stałe z jednym miejscem i w razie potrzeby możemy zabrać go ze sobą – mówi Maciej Fiedler. – Dodatkowo, jego uniwersalny i futurystyczny wygląd nie burzy wizualnego ładu wnętrza, wręcz przeciwnie, podkreśla jego charakter – komentuje. Nie bez znaczenia jest też komfort, który zyskujemy dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu. Sam zadba na przykład o to, by nasze mieszkanie było przewietrzone i żeby panowała w nim odpowiednia temperatura. Po powrocie z pracy przywita nas świeżo zaparzoną kawą, podgrzanym w piekarniku obiadem albo ciepłą wodą w wannie. Podobne scenariusze możemy tworzyć na różne okazje – poranną pobudkę, kolację z przyjaciółmi czy filmowy wieczór. W trakcie tego ostatniego na pewno świetnie sprawdzą się możliwości wygodnej obsługi wszystkich domowych urządzeń multimedialnych. Dla przykładu, gdy za pomocą jednego przycisku na naszym tablecie czy smarfonie, uruchomimy scenę filmową, możemy spokojnie usiąść na kanapie, a system automatycznie przygasi światło, zasłoni okna, rozsunie ekran i uruchomi projektor.

Źródło: LTM Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 348

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >