Bezpieczna drabina do prac w ogrodzie i wokół domu

Bezpieczna drabina do prac w ogrodzie i wokół domu

Wiosna to czas wzmożonych prac porządkowych wokół domu oraz pielęgnacyjnych w ogrodzie. Przycinanie wysokich konarów drzew i żywopłotów oraz naprawa elewacji lub systemu rynnowego bezwzględnie wymagają użycia drabiny, i to nie byle jakiej. Ze względu na nierówne oraz często grząskie podłoże wybierajmy modele, które dzięki odpowiednim akcesoriom idealnie nadają się do ogrodowych prac.

 

Według danych statystycznych prawie 70% spośród wszystkich urazów, do jakich dochodzi w domu i jego otoczeniu, spowodowanych jest przez upadki. Części z nich pewnie można by uniknąć stosując proste zasady bezpieczeństwa oraz odpowiedni sprzęt, w postaci stabilnej drabiny lub podestu.

 

bezpieczna drabina do prac w ogrodzie i wokół domu

 

Dbamy o drewnianą elewację

Zauważalna moda na nowoczesną architekturę sprzyja konstruowaniu wymyślnych brył budynków oraz tworzeniu ciekawych elewacji. Coraz częściej fasady zdobią kolorowe tynki, blacha cynkowa czy naturalne drewno. To ostatnie, jak każdy naturalny materiał wykorzystany na zewnątrz, stosunkowo łatwo ulega jednak uszkodzeniom, dlatego wymaga systematycznych zabiegów konserwacyjnych. Jak się do nich przygotować?  – Podstawą przy tego typu czynnościach jest prawidłowe przygotowanie stanowiska. Do prac przy elewacjach zewnętrznych, czyli na wysokości, zalecamy korzystanie z profesjonalnych drabin lub rusztowań. Z uwagi na uniwersalność zastosowań optymalnym rozwiązaniem do domowego użytku jest wielofunkcyjna drabina przegubowa, która może służyć jako przystawna, dwustronna, wolnostojąca lub nawet pomost roboczy. Ta ostatnia funkcja będzie szczególnie przydatna podczas prac pielęgnacyjnych, takich jak malowanie czy impregnacja drewnianej elewacji – rekomenduje Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, lidera na rynku drabin, pomostów i rusztowań.

 

Czytaj również: Jak sprawnie i bezpiecznie przygotować narzędzia do wiosennych prac w ogrodzie?


Uniwersalna drabina przegubowa

Robimy przegląd systemu rynnowego

Późna wiosna to także idealny czas na sprawdzenie stanu rynien, które po zimowych opadach śniegu oraz wiosennych wichurach mogły ulec uszkodzeniu. Do najczęściej spotykanych awarii, poza zbieraniem się liści, szyszek czy drobnych gałęzi, które blokują prawidłowy odpływ nadmiaru wody, należą odkształcanie i pęknięcia poszczególnych elementów, ale również rozszczelnienie połączeń pomiędzy nimi. – Do takich prac rekomendujemy drabinę rozstawno-przystawną, która w zależności od potrzeb i miejsca dostępu może być wykorzystana jako wolnostojąca, przystawna oraz rozsuwana. Pamiętajmy o wyposażeniu jej w szerokie stabilizatory, a kupując zwracajmy uwagę na  antypoślizgowe stopki oraz pasy zapobiegające samoczynnemu złożeniu się drabiny, gwarantujące bezpieczną i komfortową pracę – mówi ekspert firmy KRAUSE.

 

drabina rozstawano przesuwna

 

Tniemy żywopłoty

Żywopłot, jako ważny element kształtowania ogrodowej przestrzeni, nie tylko stanowi piękną ogrodową dekorację, ale gwarantuje także domownikom całkiem sporo prywatności. Przyda się szczególnie w przypadku zabudowań w systemie szeregowym, które rzadko mogą pochwalić się dużymi działkami, lub bliskiego sąsiedztwa ruchliwej ulicy. Aby należycie spełniał swoją funkcję musi być odpowiednio pielęgnowany – samo podlewanie i nawożenie nie wystarczą. Najważniejszą czynnością, w przypadku żywopłotów, jest ich prawidłowe przycinanie. Przed przystąpieniem do prac należy zaopatrzyć się więc w wydajną piłę lub sekator, ale i zadbać o odpowiednie przygotowanie stanowiska. Niektóre rośliny, już po kilku latach, ku naszej ogromnej radości, potrafią osiągać kilka metrów, dlatego do ich formowania także niezbędna okazuje się drabinaKonieczność ciągłego przestawiania drabiny wzdłuż żywopłotu powoduje, że najlepiej sprawdzi się tu teleskopowa platforma robocza. Na rynku dostępne są modele, których długość dochodzi do 3,5 m oraz maksymalna wysokość robocza to ok. 3 m – takie rozwiązanie niewątpliwie stworzy wysoce komfortowe warunki pracy wszystkim działkowcom.

 

Czytaj również: Motopompa - niezawodne narzędzie ogrodowe w okresie suszy - jaką wybrać?

 

teleskopowa platforma robocza

 

Zwiększamy bezpieczeństwo

Z uwagi na niezwykle bogatą ofertę drabin do użytku domowego majsterkowicze i działkowcy nie powinni mieć problemów z wyborem tej najwłaściwszej. Zawsze warto jednak zwracać uwagę na uniwersalne wyposażenie dodatkowe, które zwiększy bezpieczeństwo osób pracujących na wysokości. Niewątpliwie najbardziej przydatne będą szpice do drabin wykorzystywanych na podłożu trawiastym. Pomocne mogą okazać się również podpory stabilizujące, które wyposażone są dodatkowo w płytę ze szpicem lub uchylną stopę do wykorzystania na kratkach.

 

szpice do drabiny

 

Majsterkowanie i prace ogrodowe to dla wielu z nas czysta przyjemność. Któż jednak może pozwolić sobie na zakup niezliczonej ilości urządzeń i narzędzi? Właśnie dlatego jednym z kryteriów wyboru zawsze powinna być uniwersalność – tylko taki sprzęt pozwoli nam na jego wykorzystanie i ustrzeże przed zapchaną komórką lub garażem, w którym któregoś dnia zabraknie miejsca na samochód.

 

akcesoria podnoszące bezpieczeństwo/szpice do drabiny

Źródło: TowerCommunications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 389

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >