Bezpieczna i przyjazna łazienka dla dziecka
Maluchy szybko uczą się samodzielności. Możemy im pomóc w radzeniu sobie z higieną odpowiednio projektując wnętrze, aby było ciekawe, wesołe, ale przede wszystkim – bezpieczne.
Czytaj dalej
Elementy antypoślizgowe w łazience
W łazience największe zagrożenie – również dla dorosłych, stanowi śliska podłoga. Zamiast inwestować w kolorowe dywaniki, w których bakterie i grzyby mogą się swobodnie rozwijać, warto zastanowić się nad ułożeniem w łazience gresu o odpowiednim współczynniku antypoślizgowości. Skutecznym rozwiązaniem mogą być także maty antypoślizgowe z bezpiecznego tworzywa. Na rynku dostępna jest mnogość kształtów i kolorów, które z pewnością przypadną dzieciom do gustu. Dobrze jest również, jeśli wyposażenie łazienki posiada elementy antypoślizgowe. Dlatego decydując się na zakup wanny warto się także upewnić, czy ma odpowiednio wyprofilowane dno (karbowane lub ryflowane), które zmniejszy ryzyko upadku zarówno dzieci jak i dorosłych.
Temperatura pod kontrolą
Przypadkowe poparzenie przez źle uregulowaną temperaturę wody zdarza się nie tylko najmłodszym. Małym dzieciom operowanie zwykłymi bateriami sprawia czasem trudności, dlatego wygodnym rozwiązaniem są modele termostatyczne, umożliwiające regulację optymalnej temperatury z dokładnością do 1 stopnia. Dodatkowe funkcje zapamiętywania i gwarancja stałej temperatury nawet przy wahaniu ciśnienia w instalacji, zapewniają wysoki komfort użytkowania. – Przeważnie remontując łazienkę zapominamy o rozwiązaniach, które mogą ułatwić dzieciom korzystanie z niej, postrzegając je przy tym jako coś dodatkowego – dodaje Wojciech Kędroń, manager salonu Max-Fliz w Krakowie. – W rzeczywistości jednak tak nie jest. Baterie termostatyczne, zaokrąglone rogi wanny czy odpowiednie materiały antypoślizgowe zwiększają bezpieczeństwo i wygodę każdego domownika. Nie trzeba przy tym montować osobnych umywalek, czy celowo obniżać wysokość blatów.
Czytaj również: Funkcjonalna łazienka dla niepełnosprawnych
Jej dziecięca wysokość
Nie w każdej łazience istnieje możliwość zamontowania dodatkowych sanitariatów specjalnie dla dzieci, dlatego warto zastanowić się, jak przystosować te standardowe do potrzeb maluchów. Dostosowując odpowiednią wysokość urządzeń sanitarnych, nie należy jednak popadać w przesadę (na przykład montując zbyt nisko umywalkę). Najkorzystniej będzie usytuować sprzęty tak, aby mogli korzystać z nich również dorośli domownicy. Dodatkowo warto pamiętać, że dla dzieci każdy kontakt z wodą jest okazją do zabawy. Zastosowanie niskiego blatu i wysokiej umywalki nablatowej pozwoli zachować optymalną wysokość (85 cm) dla dorosłych domowników, a dzieciom pozwoli pomieścić zabawki, gumowe kaczki i inne niezbędne akcesoria tuż obok niej. Jeśli w łazience nie ma możliwości zamontowania sanitariatów o mniejszych rozmiarach dedykowanych dzieciom, dobrym pomysłem jest założenie nakładki na muszlę toaletową Dzięki temu miejsce to stanie się bezpieczniejsze i wygodniejsze dla najmłodszych. Równie przydatny będzie stopień pod umywalkę.
Czytaj również: Mała łazienka w wielkiej oprawie
Czym skorupka za młodu nasiąknie
- Higieniczne rytuały dobrze jest połączyć z zabawą. Dzięki doborowi odpowiednich elementów łazienkowego wyposażenia czy dodatków, łazienka może stać się miejscem inspirującym i pobudzającym wyobraźnię. Bajkowe motywy i kolorowe ściany to coś, co maluchy pokochają od pierwszego wrażenia. Na rynku dostępne są płytki ceramiczne dekorowane motywami z najpopularniejszych bajek, warto jednak zastanowić się, czy taki wzór będzie nadal sprawdzał się, kiedy dzieci podrosną – podpowiada Dagmara Dela, projektantka wnętrz ze studia projektowego Dela Bartman - Dobrze jest postawić na kolor, jeśli zastosujemy umiar. Zdecydowanie lepiej zaprezentuje się barwna umywalka lub przycisk do spłuczki na tle jasnej ściany, niż gdyby zestawienie to odwrócić - dodaje. Kolorowe dodatki takie jak ręczniki, haczyki, mydelniczki lub własnoręcznie wykonane obrazki, pozwolą zmienić styl łazienki bez konieczności gruntownego remontu. Należy też pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dodatków i akcesoriów, zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Lepiej zainwestować w kilka wysmakowanych, niż na siłę zapełniać wnęki kolorowymi błyskotkami. - Dzieci są otwarte i ciekawe świata, ale nie oznacza to, że należy wypełniać go byle czym. Kształtowanie gustu zaczyna się bowiem od najmłodszych lat. Jeżeli przyjazna łazienka dla dzieci jest także przyjazna dla dorosłych, mamy pewność, że jest odpowiednio zaprojektowana – podsumowuje projektantka.
Pamiętajmy także o ułatwieniu pociechom utrzymania porządku. Decydując się na zakup mebli łazienkowych, nie można zapomnieć o dodatkowej przestrzeni dla dziecięcych zabawek i odpowiednich zabezpieczeniach, które zablokują dzieciom dostęp do detergentów i chemikaliów. W ten sposób stworzymy nie tylko łazienkę przyjazną dzieciom, ale również bezpieczną. Warto także zwrócić uwagę na to, aby przestrzeń do przechowywania w głównej mierze stanowiły szafki zamykane. Pozwoli nam to utrzymać bezpieczeństwo, ułatwi sprzątanie, zaś barwne dodatki będą lepiej wyeksponowane.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- czarna czy czerwona kuchnia Liczba postów: 51 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, czarna kolorystyka najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonej kuchni o większym metrażu. W mniejszym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem może....
- Firanki, czy rolety? Liczba postów: 479 Grupa: Najnowsze t... Jeśli szukasz idealnych osłon na swoje okna, warto rozważyć możliwość wykonania firan i zasłon na wymiar. Firma firany Środa Wielkopolska specjalizuje się w szy...
- Cegła czy tapeta do salonu Liczba postów: 167 Grupa: Najnowsze t... Użytkownik accapella napisał: Kasyno online Ice to prawdziwa lodowa uczta dla miłośników hazardu! Ich hojne bonusy są jak świeży oddech arktycznej bryzy, dodają...