Bezpieczna praca z pilarką
Pilarki wyróżniają się kilkoma charakterystycznymi cechami. Śmiała linia, czarna obudowa i żółte akcenty, odzwierciedlają ich moc. Wygodne i przyjemne w użyciu, ułatwiają ciężkie pracę w naszych ogrodach i sadach. Jednak samo posiadanie pilarki i podstawowa wiedza z zakresu obsługi nie jest wystarczająca, aby efektywnie i bezpiecznie nią pracować
Czytaj dalej
Obsługi pilarki trzeba się nauczyć, a to wymaga poświęcenia czasu. Podobnie jak z jazdą samochodem, najpierw się uczymy, a dopiero z czasem stajemy się dobrymi kierowcami. Przepracowując pilarką wiele godzin i przestrzegając zasad bezpieczeństwa praca tym urządzeniem zacznie sprawiać nam prawdziwą przyjemność i będzie bezpieczna dla użytkownika.
Czytaj również: Spokojna jesień dzięki dmuchawie do liści
Najpierw musimy się zastanowić jaka pilarka będzie dla nas najlepsza?
Zastanówmy się do czego i jak często taka pilarka będzie przez nas wykorzystywana. Jeżeli potrzebujemy jej do prac codziennych i łatwych np. przygotowanie drewna na opał, to wyposażmy się w pilarkę do prac lekkich. Im bardziej zaawansowane mamy potrzeby, tym większą moc powinna mieć pilarka, warto wówczas wyposażyć się w urządzenie z dodatkowymi funkcjami, które ułatwią nam wykonanie cięższych prac. Warto również zastanowić się nad rodzajem pilarki. W asortymencie McCulloch dostępne są zarówno pilarki spalinowe, jak również elektryczne.
Czytaj również: Najnowszy odkurzacz ogrodowy
Jeżeli mamy idealną pilarkę - co dalej?
Nigdy nie zaczynajmy pracy bez przeczytania wcześniej instrukcji obsługi, która jest zawsze w komplecie z urządzeniem. „Praca pilarką, to niełatwe zadanie. Na początku możemy mieć problemy z opanowaniem dobrej techniki cięcia. Jednak im więcej będziemy pracować, tym szybciej opanujemy poprawną sztukę cięcia. Ważne jest, abyśmy zapoznali się z instrukcją obsługi lub obejrzeli filmy instruktażowe. Umiejętności praktyczne wymagają doświadczenia, które musimy wypracować sami” – mówi Jerzy Banaszczyk, Ekspert marki McCulloch.
Czytaj również: Drabiny mocowane na stałe
Czy sprzęt ochronny jest nam potrzebny?
Sprzęt ochronny powinien być elementem, bez którego nie powinniśmy podejmować się pracy pilarką. Jest to niezbędne minimum. „Nigdy nie należy pracować pilarką bez spodni z ochroną przed przecięciem, kasku z osłoną na oczy, ochronników słuchu, butów zabezpieczających przed przejęciem oraz rękawic ochronnych. Ten asortyment pozwoli nam na bezpieczną pracę pilarką” – podkreśla Jerzy Banaszczyk. Naszą pracę może nam ułatwić także pas na narzędzia. Warto przed podjęciem pracy zadbać o odpowiednie akcesoria, które ułatwią nam pracę i zapewnią bezpieczeństwo.
Czytaj również: Wysokiej jakości wkrętaki
Co przed włączeniem pilarki i zabraniem się do pracy?
Powinniśmy sprawdzić czystość i stan podstawowych części urządzenia: cylindra, filtra powietrza, prowadnicy, wewnętrznej strony pokrywy sprzęgła. Skontrolować wszystkie części pod kątem pęknięć, zarysowań oraz śladów zużycia. Niektóre pęknięcia, mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkownika. Profilaktycznie dokręcić wszystkie śruby i nakrętki - każdą zużytą część należy bezzwłocznie wymienić. Przed uruchomieniem pilarki należy sprawdzić czy wyłącznik zapłonu działa poprawnie. Sprawdzić czy chwytacz łańcucha tnącego nie jest uszkodzony i czy nie obluzował się. Przed rozpoczęciem pracy należy również sprawdzić, czy hamulec bezpieczeństwa działa i czy spełnia swoje zadanie.
Czytaj również: Ekologiczne kosiarki bębnowe
Ostrzenie piły łańcuchowej. Zrób to sam!
Łańcuch pilarki oraz prowadnica wymagają szczególnej uwagi. Niewłaściwe przygotowanie tych elementów może stanowić zwiększenie ryzyka niebezpiecznej kontuzji podczas pracy. Łańcuch urządzenia musi posiadać odpowiedni naciąg. Nie może on luźno wisieć na prowadnicy - ale do niej przylegać na całym obwodzie. Ponadto powinien dać się przesuwać po prowadnicy swobodnym ruchem ręki. Dzięki dobrze naostrzonemu łańcuchowi praca pilarką przebiega znacznie łatwiej i bez zbędnego wysiłku. Łańcuch możemy ostrzyć samodzielnie za pomocą pilnika. Warto zadbać o dobrze naostrzony łańcuch, gdyż poza bezpieczeństwem zapewnia on lepsze rezultaty podczas cięcia.
Czytaj również: Narzędzia w każdym ogrodzie
Olej do mieszanki. Dlaczego nie wolno używać oleju samochodowego?
Oleje do mieszanek samochodowe lub do łodzi motorowych nie są przeznaczone do pracy z silnikami pilarek. Odpowiednim dla pilarek paliwem jest paliwo o liczbie oktanowej >90, mieszane z olejem do dwusuwów McCulloch - proporcja 50:1. Przygotowanie mieszanki należy przeprowadzać zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Podczas przygotowywania mieszanki należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Czytaj również: Narzędzia do jesiennej pielęgnacji ogrodu
Pilarki McCulloch z serii CS, zapewniają komfort pracy i skuteczność... Uchwyt wykończony miękkim tworzywem zwiększa komfort pracy. Znacznik kierunku obalania drzewa pozwala na większą precyzję przy ustalaniu kierunku upadku ścinanego drzewa. CCS, czyli system wstępnego oczyszczania powietrza zmniejsza poziom zabrudzenia filtra, zwiększając w ten sposób żywotność silnika. Efektywny system antywibracyjny zwiększający komfort pracy dzięki oddzieleniu i dobremu izolowaniu uchwytów od silnika.
Hamulec bezpieczeństwa, aktywowany lewą ręką lub automatycznie na zasadzie bezwładności, zwiększa bezpieczeństwo operatora. Zawór dekompresyjny ułatwia uruchomienie pilarki poprzez zmniejszenie ciśnienia w cylindrze podczas rozruchu (model CS 450 Elite). SoftStart – dodatkowa sprężyna w rozruszniku ułatwia uruchomienie pilarki redukując opór przy rozruchu o ok. 40%.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...