Bezpieczny dom w pięciu krokach

Bezpieczny dom w pięciu krokach

Letnie wyjazdy to czas beztroskiego relaksu i odpoczynku. Jednak sezon urlopowy to również okres sprzyjający włamaniom i kradzieżom. Dlatego też, aby wypoczynku nie zepsuło nam martwienie się o bezpieczeństwo naszego domu, warto zadbać o jego odpowiednią ochronę. Czytaj dalej

 

Z policyjnych statystyk wynika, że w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach usytuowanych na parterze lub pierwszym piętrze do włamania dochodzi najczęściej przez okna i drzwi balkonowe. Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, poprawiających odporność zarówno okien jak i drzwi na włamanie.

 

Po pierwsze – okna, które chronią


Podwyższoną ochronę przed włamaniem zapewniają np. okna Protect Plus firmy OKNOPLAST – pierwsze w Polsce certyfikowane okna antywłamaniowe w klasie WK2. Zostały one wyposażone w specjalną klamkę z kluczem, umieszczoną w okuciu wkładki antyrozwierceniowej. Taki zestaw zabezpiecza przed najpopularniejszymi sztuczkami włamywaczy, tzn. przed:

 

  • przekręceniem klamki z pozycji uchylnej (tzw. sztuczka „na sznurek”),
  • przesunięciem okucia za pomocą pręta lub śrubokręta,
  • rozwierceniem śrub mocujących klamkę.

 

Dodatkowo, wklejane listwy przyszybowe uniemożliwiają wepchnięcie szyby do środka pomieszczenia.

 

Czytaj również: Automatyczne okno uchylno-wysokoosiowe

 

Po drugie – bezpieczna szyba


Niezbędnym elementem wyposażenia okien antywłamaniowych są specjalne szyby. W oknach Protect Plus zastosowano podwójnie wzmocnioną szybę, trwale połączoną z czterema warstwami folii antywłamaniowej (klasa P4). Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest odporniejsza na wybicie – mówi Grzegorz Bułat, kierownik technologii OKNOPLAST. Ta zastosowana w oknach Protect Plus jest w stanie oprzeć się kilkukrotnemu uderzeniu stalowej, 4-kilogramowej kuli. Warto pamiętać, że nawet jeśli szkło pęka, to jego kawałki nie rozsypują się, gdyż są „przytrzymywane” przez warstwy folii. – przekonuje specjalista OKNOPLAST.

 

 

Czytaj również: Dobrze wybrany parapet wewnętrzny


Po trzecie – inteligentne czujniki w oknach


Zabezpieczenia mechaniczne można także uzupełnić elektronicznymi metodami ochrony domu, na przykład poprzez zintegrowanie stolarki okiennej z systemem alarmowym budynku. W tym celu instaluje się np. tzw. sensory otwarcia okna. Czujniki przekazują wówczas do systemu alarmowego informację o tym, w jakiej pozycji znajduje się aktualnie okno – otwartej (uchylnej) czy zamkniętej. W przypadku próby włamania sensor spowoduje natychmiastowe włączenie alarmu – mówi Grzegorz Bułat. W ofercie OKNOPLAST znajdują się również specjalne szyby z czujnikiem, który można podpiąć do systemu alarmowego budynku. Alarm zostanie włączony w momencie zbicia szyby.

 

Po czwarte – rolety zewnętrzne


Zabezpieczenie przed włamaniem stanowią również rolety zewnętrzne. Jednym z elementów, w jakie można je wyposażyć są tzw. wieszaki blokujące, które utrudniają podniesienie pancerza. Dodatkowo wydają one hałas podczas manipulacji przy rolecie. Niekiedy już samo to może odstraszyć nieproszonych gości. Jeśli jednak chcemy poczuć się jeszcze bezpieczniej możemy – podobnie jak w przypadku okien – zintegrować rolety z systemem alarmowym, który natychmiast zamknie je w przypadku próby dostania się do środka przez złodzieja – mówi Grzegorz Bułat.

 

Po piąte – bezpieczne drzwi

 

Zdecydowanie najtańszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa drzwi są tzw. trzpienie antywyważeniowe. Montowane na stronie z zawiasami, skutecznie uniemożliwiają wyważenie drzwi. Innym nowoczesnym rodzajem zabezpieczenia antywłamaniowego drzwi jest np. zamek SECURY Automatic z elektroryglem firmy ALUHAUS. Odryglowanie następuje od zewnątrz, bezdotykowo, za pomocą SECURY COMFORT i elektronicznego klucza. Po zamknięciu drzwi, zostają one ponownie wielokrotnie zaryglowane. Dodatkowym wyposażeniem sterującym od zewnątrz jest czytnik biometryczny lub sensor dotykowy w pochwycie.

 

Aby całkowicie zminimalizować niebezpieczeństwo manipulacji drzwiami, można wyposażyć je również np. w czytnik linii papilarnych lub klawiaturę numeryczną. Umożliwia to proces kodowania z najwyższym stopniem bezpieczeństwa; poprzez dodatkowe „parowanie” w produkcji między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną powstaje absolutny unikat.

Źródło: oknoplast / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 309

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >