Bezpieczny i wygodny ogród – co jest w nim potrzebne?

Bezpieczny i wygodny ogród – co jest w nim potrzebne?

Piękny i komfortowy ogród to chluba każdego właściciela. Stanowi idealne miejsce do wypoczynku oraz rekreacji, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Aby przyjemnie spędzać w nim czas, warto zadbać o stworzenie w pełni bezpiecznej przestrzeni. A do tego potrzeba rozmaitych urządzeń i instalacji. Jak zbudować odpowiednie warunki w ogrodach? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Ogród – do czego wykorzystujemy przydomowe przestrzenie?

Nowoczesne ogrody nieco różnią się od tego typu przestrzeni sprzed kilkunastu lat. Wówczas często pojawiały się w nich grządki warzywne oraz duże ilości rabatek kwiatowych.

Dziś, choć wciąż chętnie uprawia się rozmaite warzywa, owoce i zioła, to ciężar funkcjonalności ogrodu przeniósł się w stronę rekreacji. Ogrody mają być przede wszystkim przyjemnym miejscem do spędzania czasu, w którym pojawia się komfortowe wyposażenie. Strefy relaksu to wręcz wiosenno-letnie odpowiedniki domowych salonów.

 

Bezpieczny i wygodny ogród – co jest w nim potrzebne?

 

Co zatem musi się znaleźć w takiej przestrzeni?

 

Najważniejsze elementy wyposażenia ogrodów

W ogrodach pojawia się wiele mocno zróżnicowanych sprzętów. Skoro mają być przede wszystkim przestrzenią rekreacyjno-wypoczynkową, to oczywiście nie może w nich zabraknąć wygodnych mebli. Najczęściej są to sofy i fotele oraz stoliki. Dzięki nim udaje się komfortowo spędzać w ogrodach wiele godzin w przyjemnych okolicznościach przyrody.

 

Bezpieczny i wygodny ogród – co jest w nim potrzebne?

 

Czytaj również: Ogród zaprojektowany w odcieniach bieli - anielska rabata

 

Oprócz mebli rekreacyjnych w ogrodach pojawia się także szereg elementów wyposażenia do przechowywania. Chowa się w nich akcesoria i praktyczne drobiazgi w strefie wypoczynku, ale także narzędzia i chemię ogrodową, potrzebne do utrzymania pięknego i zadbanego wyglądu przydomowych terenów.

 

Bezpieczny i wygodny ogród – co jest w nim potrzebne?

 

Najważniejsze instalacje w ogrodzie – oświetlenie

Skoro spędzamy tak wiele czasu w ogrodzie, warto wyposażyć go nie tylko w praktyczne meble lub elementy dekoracyjne, budujące przytulny nastrój.

Oświetlenie stanowi podstawę, która dodatkowo podnosi wygodę oraz wpływa na funkcjonalność całej przydomowej przestrzeni.

Lampy do ogrodu występują w wariantach solarnych lub włączonych do domowej instalacji elektrycznej. Pierwsze z nich są niezmiernie energooszczędne, jasność ich świecenia jest jednak w pełni uzależniona od ilości energii słonecznej pozyskanej w ciągu dnia.

Wykorzystanie lamp włączonych do domowej instalacji to niezależność od kaprysów pogody oraz szansa na precyzyjne sterowanie wszystkimi punktami świetlnymi, dla zbudowania przyjemnych warunków, dopasowanych do bieżących potrzeb.

 

Bezpieczny i wygodny ogród – co jest w nim potrzebne?

 

Zarządzanie oświetleniem w ogrodzie – bezpieczeństwo i komfort

Oświetlenie ogrodu wymaga sporo przygotowania, zaangażowania fachowców oraz zakupu właściwych sprzętów. Nie da się przecież ukryć, że warunki na zewnątrz są zdecydowanie trudniejsze niż w domowym zaciszu.

Lampy montowane na stałe w ogrodzie są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Muszą znosić zmiany temperatur, wysoką wilgotność powietrza, a nawet bezpośrednie zalanie urządzenia wodą w czasie deszczu.

Z tego względu trzeba dobrze zaplanować całą instalację, aby spełniała nawet bardzo restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Źle zaprojektowana i wykonana izolacja lub nieprawidłowo dobrane oprawy często prowadzą do wystąpienia zwarcia, co w praktyce oznacza uszkodzenie lampy lub nawet porażenie prądem użytkownika.

 

Bezpieczny i wygodny ogród – co jest w nim potrzebne?

 

Parametry urządzeń – jak dobrać odpowiednie?

W ogrodach należy stosować oprawy oświetleniowe oraz inne sprzęty elektryczne o wysokim stopniu wodoszczelności. Określa się go poprzez skalę IP, w której po dwuliterowym oznaczeniu pojawiają się dwie cyfry. Pierwsza z nich mówi o zabezpieczeniu przed dostaniem się do wnętrza ciał stałych, druga o ochronie przed wniknięciem do obudowy wody.

W ogrodach należy wykorzystywać oprawy o współczynniku nie niższym niż IP44 (miejsca osłonięte przed deszczem) lub IP46 (bezpośrednie ryzyko zalania wodą).

Same lampy to jednak nie wszystko. W ogrodach potrzebujemy też gniazd elektrycznych, do podpięcia lamp lub innych sprzętów. Przydają się również włączniki światła. Jakie modele sprawdzają się najlepiej?

W otwartych przestrzeniach, w których ryzyko zalania ramki wodą jest wysokie, trzeba sięgać po rozwiązania zbliżone do tych łazienkowych. Oznacza to, że na zewnątrz należy korzystać z gniazd hermetycznych – z dodatkową klapką wyposażoną w trwałą uszczelkę. Również włączniki powinny być bardziej szczelne, aby uniemożliwić wniknięcie wody do ich wnętrza.

 

Piękny ogród to bezpieczny ogród

Wypoczynek w ogrodzie może być naprawdę przyjemny, zwłaszcza gdy zadbamy o wyposażenie go w odpowiednie sprzęty. Nie zapominajmy także o wykonaniu w sposób prawidłowych wszystkich instalacji – to gwarancja spokojnego i w pełni bezpiecznego wypoczynku w przydomowej przestrzeni.

 

Czytaj również: Jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami

 

Bezpieczny i wygodny ogród – co jest w nim potrzebne?

 

Chcesz znaleźć odpowiednie akcesoria do zbudowania ogrodowej instalacji elektrycznej? Wejdź na stronę Gajwer.pl i zobacz, co rekomendują specjaliści.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 429

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >