Bezpieczny zakup mieszkania u dewelopera
Zakup mieszkania to jeden z najważniejszych wydatków w życiu. Decydując się na lokowanie tak istotnej sumy pieniędzy, klienci chcą mieć pewność, że ich oszczędności trafią w ręce wiarygodnego sprzedawcy.
Czytaj dalej
Warto więc pamiętać, że wchodząca w życie pod koniec kwietnia ustawa deweloperska zagwarantuje większą ochronę interesów kupujących mieszkania.
Rachunek powierniczy
Ustawa wprowadza szereg rozwiązań, które zagwarantować mają bezpieczeństwo środków przekazywanych przez klientów na konto deweloperów. Wśród nowych rozwiązań zabezpieczających interesy kupujących lokale ma być rachunek powierniczy, na który trafią pieniądze klientów. W zależności od rodzaju takiego rachunku, pieniądze będę zwalniane stopniowo, zgodnie z postępem budowy (rachunek powierniczy otwarty) bądź jednorazowo na koniec budowy (rachunek powierniczy zamknięty). Dodatkowo, jeśli deweloper nie dotrzyma warunków umowy, rachunek powierniczy umożliwi klientowi odzyskanie pieniędzy. Instytucja rachunku o zbliżonych cechach do rachunku powierniczego istnieje na polskim rynku mieszkaniowym już od kilku lat. Wśród deweloperów mieszkaniowych stosujących takie rozwiązanie jest m. in. aktywny na stołecznym i trójmiejskim rynku mieszkaniowym ROBYG SA.
"Zdajemy sobie sprawę, jak dużą wagę przywiązują klienci do bezpieczeństwa transakcji. Wszelkie rozwiązania zwiększające ochronę praw nabywców przyczyniają się do podwyższenia ich bezpieczeństwa finansowego, a zarazem komfortu psychicznego podczas zakupu mieszkania. Zależy nam na harmonijnej współpracy z klientami, dlatego stosujemy quasi-rachunek powierniczy w ROBYG już od dłuższego czasu. Jesteśmy firmą zarządzaną według najlepszych międzynarodowych standardów, a takie rozwiązania jak rachunek powierniczy funkcjonują w większości krajów Unii Europejskiej" – powiedział Zbigniew Wojciech Okoński, prezes zarządu ROBYG SA.
Czytaj również: Ile wynoszą dodatkowe koszty zakupu mieszkania?
Prospekt informacyjny
Kupujący mieszkanie deweloperskie będzie chroniony również przez inne rozwiązania. Po 29 kwietnia nabywcy będą otrzymywać tzw. prospekt informacyjny, w którym deweloper zobowiązany będzie do przedstawienia pełnej informacji o kondycji firmy oraz nabywanej nieruchomości. Dokument informacyjny będzie znormalizowany, co oznacza, że w przypadku każdej firmy deweloperskiej będzie musiał spełniać te same wymogi co do formy i treści. Takie podejście nie pozostawia możliwości manipulowania informacjami przez nierzetelnych sprzedawców i minimalizuje ryzyko wprowadzenia klienta w błąd poprzez eksponowanie treści obliczonych na efekt marketingowy. Prospekt informacyjny dostarczy klientowi wyczerpujących informacji o nabywanym mieszkaniu, jego okolicy i sytuacji finansowej dewelopera. Jego szczegółowości dowodzi wymóg podawania tak dokładnych danych, jak np. planowane zmiany w infrastrukturze, które zajdą w promieniu 1 km od prezentowanej nieruchomości.
"Kupujący powinien mieć świadomość, jaką inwestycję nabywa. Pełna informacja o produkcie i jego wytwórcy pozwala klientowi podejmować decyzję w oparciu o racjonalne przesłanki. ROBYG, jako spółka notowana na warszawskiej giełdzie, przestrzega zasad otwartości i transparentności. Regularne publikowanie naszych wyników finansowych pozwala nam budować wiarygodność i zaufanie, a to w obecnej niepewnej sytuacji makroekonomicznej jest wartością decydującą o sukcesie" – dodaje Zbigniew Wojciech Okoński.
Czytaj również: Dlaczego warto wybrać dom energooszczędny?
Akt notarialny
Ustawa deweloperska wprowadza jeszcze jedno rozwiązanie korzystne z punktu widzenia kupującego – umowę w formie aktu notarialnego. Jej kosztami proporcjonalnie będą obciążone obie strony transakcji - nabywca i deweloper. Taka forma umowy sprzedaży gwarantuje skuteczniejsze dochodzenie roszczeń, w sytuacji nie wywiązania się przez dewelopera z umowy.
Nie tylko gotowe
Obligatoryjne rachunki powiernicze, umowa deweloperska w formie aktu notarialnego i pełna informacja o inwestycji przedstawiona w obowiązkowych prospektach informacyjnych to zabezpieczenia, które mają sprawić, że bezpiecznie będzie można kupić już nie tylko mieszkania gotowe, ale także te, których budowa jest w trakcie. Obowiązywanie ustawy deweloperskiej od końca kwietnia 2012 r. wcale nie skazuje potencjalnych nabywców na wstrzymywanie się z zakupem mieszkania do maja. Już dziś rachunek powierniczy jest w ofercie takich deweloperów jak ROBYG, Budimex Nieruchomości czy Volumetric.
Źródło: Value Communication / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaki powinien być hotel idealny? Liczba postów: 32 Grupa: Inwestycje Jakiś czas temu byłem na weekend w Poznaniu i zatrzymałem się w polecanym mi Hotel Poznań Włoski - Liceum dla Dorosłych Poznań , który według mnie oferuje wysok...
- Jak w ostatnich latach kształtowały się zmiany w b... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 224 Grupa: Inwestycje Czy ktoś z Was zdecydował się na opcje jaką jest zarządzanie najmem? W sieci znalazłam te firmę - https://alavoro.pl/zarzadzanie-mieszkani em/. Pojęcie zarządzan...
- Zakup mieszkania: od dewelopera czy z rynku wtórne... Liczba postów: 19 Grupa: Inwestycje Cześć! Planujesz zakup nowego mieszkania w Katowicach? Według mnie, warto zajrzeć na stronę GeoGrupa. Mają tam wiele propozycji nowych mieszkań w różnych części...
- Czy kupno mieszkania z rynku wtórnego jest korzyst... Liczba postów: 31 Grupa: Inwestycje Jeśli myślisz o zakupie mieszkania, koniecznie zerknij na ofertę dewelopera https://www.osiedlealeksandria.pl/ jeśli interesuje Cię miejscowość Aleksandrów Łódz...