Bity. Do czego służą i czym się różnią?

Bity. Do czego służą i czym się różnią?

Bity to podstawowy osprzęt do elektronarzędzi, doskonale znany wszystkim profesjonalistom. Służą one do wkręcania i wykręcania i zbudowane są z dwóch elementów: grota oraz części zwanej napędem, służącej do montażu bita w elektronarzędziu. Można je stosować do wkrętarek, zakrętarek, wiertarek oraz wiertarko-wkrętarek. Warto dowiedzieć się więcej o ich specyfice oraz konstrukcji, by w odpowiedni sposób dobrać osprzęt do profilu planowanych prac oraz właściwości obrabianego materiału.

 

Na rynku dostępne są bity do wkręcania „miękkiego” oraz „twardego”, jak również bity uniwersalne, które sprawdzają się w przypadku obu zastosowań. Charakteryzują się one zwiększoną twardością, optymalną geometrią skręcania oraz zwiększoną elastycznością.

 

Bity do pracy w materiałach miękkich

Narzędzia te przeznaczone są do pracy w miękkim podłożu, np. w drewnie. Wzrost momentu obrotowego następuje w tym przypadku sposób powolny i jednostajny, nie dochodzi do gwałtownego obciążania bitu. Umożliwia to optymalne prowadzenie narzędzia i nie naraża go na uszkodzenia.

 

Czytaj również: Elektroniczne przyrządy pomiarowe

 

Bity. Do czego służą i czym się różnią?

 

 

Bity do twardego wkręcania

Dzięki innej charakterystyce bity „twarde” usprawniają pracę np. w metalu czy przy mocowaniu okuć. Są one bardziej elastyczne w porównaniu do bitów „miękkich”. Wkręcanie w twarde podłoże związane jest z gwałtownym wzrostem momentu obrotowego w końcowej fazie wkręcania. Duży wzrost obciążenia naraża bit na niebezpieczeństwo uszkodzenia. Przy takich pracach należy stosować specjalnie, przystosowane do takich warunków narzędzia, np. bity Iso-Temp marki Magna. Wyróżnia je wysoka odporność na ścieranie i pęknięcia, osiągnięta dzięki zastosowaniu procesu odpuszczania podczas produkcji.

 

Bity uniwersalne

Te wszechstronne bity łączą wysoką trwałość z doskonałą przyczepnością, którą zapewnia chropowata powierzchnia. Niektóre bity uniwersalne, np. Max Grip marki Magna, są dodatkowo powlekane azotkiem tytanu w celu zwiększenia ochrony przed zużyciem. Powłoka tytanowa zabezpiecza również chropowatą powierzchnię przed wygładzeniem. Dzięki chropowatej strukturze bit jest stabilnie osadzony w główce śruby i nie wypada z niej, co się dość często zdarza w przypadku bitów standardowych o gładkiej powierzchni (przy dużym obciążeniu następuje wypadanie bitu z główki śruby) lub diamentowych (diamenty uszkadzają warstwę ochronną śruby i mają tendencje do wypadania i pękania).

 

Zachęcamy do skorzystania z fachowej porady naszych ekspertów, którzy pomogą dobrać najbardziej odpowiednie narzędzia i zaprezentują gamę bitów oferowanych przez hurtownię Profi Partner.

 

Czytaj również: Mini kafary (palownice) – wielozadaniowe i praktyczne urządzenia do wbijania pali

 

Bity. Do czego służą i czym się różnią?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 537

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >