Biura przyszłości
Projektanci przestrzeni biurowych wdrażają nowe trendy w projekty aranżacji miejsca pracy. Wizje biura przyszłości określają już nie tylko pracodawcy wymagający odpowiednich standardów pracy i przebiegu procesu twórczego, ale przede wszystkim pracownicy. To oni są obecnie w centrum zainteresowania i w ich opinie projektanci wsłuchują się najczęściej.
Czytaj dalej
Biuro to komunikacyjne centrum
Open space podzielony na małe boxy z niewielkim biurkiem i komputerem odchodzi do lamusa. Współczesne biuro to komunikacyjne centrum, które wciąż się zmienia – tak jak potrzeby pracowników.
Na rynku już pojawiają się rozwiązania technologiczne i przykłady projektów biur, które nastawione są przede wszystkim na pracownika, jego zdrowie, komfort i pobudzanie kreatywności. - Wykwalifikowany manager już nie potrzebuje przestronnego gabinetu z witrynką na swoje trofea. Dostęp online do zasobów firmy i mnogość procesów, w których uczestniczy powodują, że jego obecność w biurze często jest sporadyczna. Przychodząc do pracy wystarczy wiec, że skorzysta z inteligentnego biurka, które automatycznie dopasuje szereg parametrów do jego indywidualnych preferencji i pozwoli na dostęp do odpowiednich danych w systemie komputerowym. – komentuje Darius Urlakis, Brand Manager ROL Ergo, producent iDrive, stelaża do inteligentnego biurka.
Czytaj również: Praca w zgodzie ze zdrowiem
Spotkajmy się w kuchni
Biuro przyszłości to miejsce bardzo zróżnicowane i dopasowane do aktywności pracownika (tzw. Activity Based Office). W ciągu dnia zwykle przez jakiś czas jest konieczność pracy w miejscu wymagającym wyciszenia i koncentracji, jest też potrzeba interakcji z innymi pracownikami, krótkich odpraw z całym zespołem, spotkań zewnętrznych, a także spożycia posiłku. Z pewnością przyda się także przestrzeń pobudzająca kreatywność. Jeśli bazą do tego wszystkiego ma być biuro, to jego przestrzeń powinna być niezwykle ergonomiczna. Biurka z regulacją wysokości, aż do pozycji pracy na stojąco, oświetlenie dopasowane do rodzaju pracy oraz zamienne miejsca pracy to tylko kilka przykładów podstawowych rozwiązań, które projektanci biur już wykorzystują w swoich aranżacjach.
Z badań przeprowadzonych przez ROL Ergo wśród architektów przestrzeni biurowej wynika, że ponad 50% z nich wykorzystuje minimum 3 rozwiązania oparte na ergonomii. Zyskują na znaczeniu też te miejsca w biurze, które sprzyjają spontanicznym spotkaniom, a dzięki temu nieformalnym rozmowom, które często też prowadzą do powstawania nowych, twórczych rozwiązań. Zwykłe spotkanie w biurowej kuchni może być początkiem ważnego dla firmy projektu, o czym pamiętają też projektanci tworząc przestrzeń wspólną dla pracowników.
Czytaj również: Projektanci biur stawiają na ergonomię
Jak informatyk z marketingowcem
W projektowaniu przestrzeni biurowej należy wziąć pod uwagę charakter wykonywanej pracy przez różne osoby. Rzadko się zdarza, że biuro ma charakter jednorodny. Analitycy, handlowcy, informatycy i osoby z działu marketingu mają inne potrzeby wynikające z codziennych obowiązków, ale często funkcjonują w ramach jednego biura. Należy to uwzględnić planując przestrzeń dedykowaną do ich pracy osobistej.
Coraz częściej jednak tworzy się zespoły projektowe, które pracując wspólnie (czasem w jednym pokoju) lub w bezpośrednim sąsiedztwie tworzą własne reguły kooperacji. - Takie zespoły nastawione na realizację konkretnego projektu. Czasem potrzebują krótkich spotkań w szerszym gronie, a innym razem pracy indywidualnej. Biuro musi być na to gotowe. Dlatego w nowych projektach aranżacyjnych stawiamy nacisk na możliwość szybkiej Re-aranżacji przestrzeni - zgodnie z zapotrzebowaniem pracowników w danym momencie. Stoliki mają małe kółka, możliwość rozkładania i podnoszenia. Wszystko służy także inspiracji i pobudzaniu kreatywności zespołu. - powiedział …architekt przestrzenie biurowych.
Koncepcja Activity Based Office to odejście od przywiązania pracownika do konkretnego miejsca pracy i biurka. Swoje obowiązki wykonuje się tam, gdzie akurat w danej chwili jest to potrzebne i wygodne dla pracownika. W wielu przypadkach pracodawca jest otwarty nawet na częściowe wykonywanie pracy w domu, choć z tego powodu z pewnością biura nie znikną. Są one potrzebne właśnie choćby do generowania interakcji między pracownikami, organizacji bezpośrednich spotkań i wymiany idei.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...