Biznes – lista artykułów
Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) fundamentem digitalizacji energetyki w Polsce
Digitalizacja w sektorze energetyki obejmuje coraz większe obszary. Poza wprowadzaniem własnych, nowoczesnych systemów IT, podmioty tej gałęzi gospodarki pracują nad nowym modelem wymiany informacji rynku energii – Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE). Eksperci z firmy E.ON Polska podkreślają, że system ten przyniesie korzyści wszystkim uczestnikom rynku. Konsumentom, prosumentom, sprzedawcom energii, operatorom sieci dystrybucyjnej i operatorowi sieci przesyłowej.
01-11-2023
Frankowicze przetarli szlaki w walce z bankami. Sądy czeka lawina pozwów dotyczących WIBOR-u
Jak informują prawnicy, coraz więcej osób dopytuje się o możliwości podważenia umów kredytowych opartych o WIBOR. Do sądów trafiają też kolejne pozwy. Eksperci podkreślają, że wskaźnik nie jest dobrze opisany w umowach. Ponadto całe ryzyko zmienności jest przerzucone na kredytobiorcę. Wyznaczaniem wskaźnika zajmuje się GPW Benchmark, ale tylko nieliczni klienci są o tym informowani. Ponadto prawnicy dodają, że są mocne argumenty za wyeliminowaniem z umów zmiennego oprocentowania. Ale z pewnością banki nie oddadzą gigantycznych zysków bez walki. Dlatego znawcy tematu twierdzą, że w niedługim czasie dojdzie do lawiny pozwów. Twierdzą też, że sprawę z pewnością ułatwili frankowicze, którzy w pewien sposób przetarli szlaki. Jednak to nie oznacza, że będzie łatwo. Prawdopodobnie kredytobiorców czeka dojście zagadnienia do Sądu Najwyższego i TSUE, a następnie utrwalenie korzystnego orzecznictwa krajowych sądów.
30-10-2023
Obróbka CNC dba o swoje zasoby
„Tu i teraz” jest oczywiście niezwykle istotne z punktu widzenia firm, które świadczą usługi tokarskie oraz wszelkie inne określane wspólnym mianem obróbka skrawaniem CNC. Każda z firm tak planuje proces produkcyjny, aby w jak najmniejszym stopniu przyczyniać się do wzrostu niepotrzebnych kosztów. Szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej obróbka CNC musi charakteryzować się przemyślanymi działaniami, które nie narażą budżetu firmy na ewentualne straty. Pula odpowiedzialnych dostawców, wysokiej jakości materiały, narzędzia, maszyny, płyny chłodzące, inwestycje w kadrę fachowców to codzienność firm, dla których m.in. usługi tokarskie są podstawą działalności.
26-10-2023
Europejska emerytura w Polsce bez podatku Belki
W Polsce jest już dostępny pierwszy Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), dzięki któremu można oszczędzać bez tzw. podatku Belki. To nowe rozwiązanie wprowadzone niedawno przez Unię Europejską z myślą o nadwyrężonych systemach emerytalnych, ale też mobilności europejskich pracowników. Pierwszym dostawcą OIPE w Polsce jest Finax, który wcześniej wprowadził swoją Europejską Emeryturę na Słowacji, w Czechach i Chorwacji.
26-10-2023
Zabezpieczania danych i tworzenie kopi zapasowych ciągle stwarza wiele problemów przedsiębiorstwom
W ostatnich latach cyberświadomość firm wzrosła i w tej chwili już zdecydowana większość z nich zabezpiecza swoje dane za pomocą kopii zapasowych. Jednak wiele z nich wciąż robi to niepoprawnie albo z niedostateczną starannością. – Na nic nam się zda setka kopii zapasowych, jeśli z żadnej nie będziemy w stanie przywrócić danych – mówi Przemysław Biel, ekspert Synology. Jak wskazuje, problemy przedsiębiorstw w tym obszarze można rozwiązać poprzez kompleksowe podejście do tego tematu, opracowanie odpowiednich mechanizmów i dobór właściwych rozwiązań – najlepiej pochodzących od jednego dostawcy, co usprawnia zarządzanie nimi i optymalizuje koszty.
23-10-2023
Firmy ogrodnicze mają obecnie doskonale sprzyjającą koniunkturę. Co jest kluczowe w prowadzeniu takiego biznesu?
Polacy najczęściej budują domy, których metraż wynosi od 101 do 150 metrów kwadratowych – takiej odpowiedzi udzieliło ponad 40 proc. osób w najnowszych badaniu „Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku”[1]. Na drugim miejscu znajdują się nieruchomości o powierzchni od 151 do 200 metrów kwadratowych – na taki dom zdecydował się co piąty badany. Jedynie co dziesiąty deklaruje budowę obiektów o metrażu powyżej 200 metrów kwadratowych. Rosnący popyt na nieruchomości to dobra okazja dla… firm ogrodniczych, by zwiększyć sprzedaż. Co zrobić, aby dotrzeć do klientów?
20-10-2023
Spółki DLH Polska i DLH Słowacja przejęte przez Grupę JAF
DLH Polska i DLH Słowacja, główni dostawcy drewna oraz produktów drewnopochodnych na swoich rodzimych rynkach, stali się integralną częścią Grupy JAF. Przejęcie przez Grupę zostało uzgodnione z dotychczasowym właścicielem 3 listopada 2022 roku. Po spełnieniu wszystkich warunków przejęcia, już 26 września 2023 roku w Warszawie możliwe było podpisanie odpowiednich umów kupna, w wyniku których obie spółki DLH będą mogły zostać przekazane Grupie JAF.
14-10-2023
Największą bolączką przedsiębiorców są ciągle zmieniające się i niejasne przepisy działalności gospodarczej
– Nie spodziewam się, że w zakresie prowadzenia biznesu po wyborach coś się zmieni. Obawiam się za to, że te wszystkie obietnice wyborcze, gdyby zostały spełnione, spowodują gigantyczne rozdawnictwo, zadłużenie kraju i inflację – mówi Zbigniew Jakubas. Szef Grupy Multico i jeden z najbogatszych Polaków wskazuje, że głos biznesu już od lat jest przez polityków pomijany, czego najlepszym symbolem są w Polsce nieprzyjazne, niejasne i szybko zmieniające się regulacje, wprowadzane czasem nawet bez żadnych konsultacji z przedsiębiorcami, a także przeciągające się procedury administracyjne, które wydłużają procesy inwestycyjne o całe lata.
12-10-2023
Jakie benefity oprócz pensji proponują dzis pracodawcy, aby zatrzymać pracownika?
Aby pozyskać dziś talenty, firma musi wyróżniać się ofertą pracy. Praca ma dawać poczucie bezpieczeństwa, najlepiej gdy jest na etat, na czas nieokreślony i... z ubezpieczeniem na życie.
11-10-2023
Kiedy zacznie obowiązywać urzędowy system e-Doręczeń?
Od grudnia 2023 roku e-Doręczenia, które zastąpią klasyczny list polecony, staną się obowiązkowe dla większości urzędów, m.in. administracji publicznej i jednostek samorządowych. Także z adwokatem czy notariuszem będzie można skontaktować się drogą elektroniczną. To pierwszy etap zmian, które mają doprowadzić do likwidacji korespondencji papierowej z urzędami. Eksperci Obserwatorium.biz wyliczyli, że w przypadku migracji 90 proc. przesyłek administracji publicznej z formy tradycyjnej na elektroniczną oszczędności w skali roku mogą przekroczyć 2,3 mld zł. Wciąż jednak wprowadzanej zmianie towarzyszy szereg obaw, m.in. o bezpieczeństwo korespondencji.
10-10-2023