Biznes – lista artykułów
W ostatnich latach mocno zacieśnia się współpraca pomiędzy Polską a Koreą Południową
Dynamicznie rosnąca wymiana handlowa, która w 2022 roku przekroczyła rekordową wartość 10 mld dol., koreańskie inwestycje w Polsce oraz pogłębiona współpraca w sektorze energetycznym i obronnym świadczą o tym, że stosunki między Polską i Koreą Południową są najlepsze od lat. Republika Korei jest obecnie dla Polski drugim partnerem handlowym i trzecim rynkiem eksportowym w Azji, a koreańskie firmy są zainteresowane współpracą z Polską m.in. w sektorze infrastruktury, przemysłu i energetyki, do czego zachęca je duża pula talentów, szeroki dostęp do poddostawców i centrów innowacji. – Południowokoreańskie relacje z Polską są w tej chwili silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – przekonywał premier Korei Han Duck-soo, który wraz z prezydentem Andrzejem Dudą wziął udział w otwarciu Krynica Forum 2023.
18-09-2023
Połączenie sił Grupy Selena i Covestro
Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej i Covestro, wiodący na świecie dostawca zaawansowanych technologicznie materiałów polimerowych podjęli współpracę, której efektem jest stworzenie receptury o obniżonym śladzie węglowym dla bestsellerowej piany Tytan Professional® Ultra Fast 70. W produkcie zastosowano innowacyjny MDI (diizocyjanian difenylometylenu) o obniżonym śladzie węglowym – organiczny związek chemiczny, zawierający surowce roślinne rozliczane na podstawie metody bilansu masy, co pozwoliło zmniejszyć ślad węglowy tej piany o około 45%* w porównaniu do poprzednika bazującego na surowcach kopalnych. Ta innowacja zachowuje doskonałe właściwości termoizolacyjne produktu i dodatkowo przyczynia się do obniżenia śladu węglowego wbudowanego w budynek.
15-09-2023
Na rynku pracy coraz bardziej brakuje pracowników z wykształceniem technicznym
Zapotrzebowanie na talenty techniczne i technologiczne stale rośnie, a firmy nieustannie konkurują o specjalistów o odpowiednich kompetencjach z tego obszaru. – Musimy patrzeć w przyszłość i bardzo dużo inwestować w edukację techniczną, technologiczną, zaczynać ją już na poziomie szkół średnich – mówi Maciej Zieliński, prezes Siemens Polska. Jednym z najważniejszych wydarzeń, które promuje i zachęca młodzież do obierania takiej ścieżki kariery, są zawody EuroSkills, największe europejskie konkursy umiejętności zawodowych, które na początku września odbyły się w Gdańsku. Co roku śledzą je nie tylko eksperci i kibice, ale i pracodawcy z wielu różnych branż, którzy często wyławiają talenty z grona finalistów.
15-09-2023
Cavatina Holding S.A. emituje obligacje serii P2023C, na które można się już zapisać
Cavatina Holding S.A. kontynuuje realizację programu emisji obligacji – w dniach 5-18 września prowadzone będą zapisy na 3,5 letnich obligacje serii P2023C o wartości do 50 mln zł. Oprocentowanie obligacji zostanie ustalone w oparciu o WIBOR 6M powiększony o marżę 6 proc. Funkcję firmy inwestycyjnej pełni po raz kolejny Michael/Ström Dom Maklerski.
06-09-2023
Czy Rosja rozwiąże swoje problemy finansowe bankowością islamską?
Rosyjska Duma Państwowa przyjęła ustawę o eksperymencie wprowadzenia bankowości islamskiej w czterech regionach Rosji - Dagestanie, Czeczenii, Baszkirii i Tatarstanie. Terytorium tego eksperymentu może zostać rozszerzone przez rząd w porozumieniu z Bankiem Centralnym Federacji Rosyjskiej. Eksperyment potrwa od 1 września 2023 r. do 1 września 2025 roku.
06-09-2023
Przedstawiciele branży spirytusowej uczestniczyli w Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2023 - ta branża zasiliła polski budżet sumą prawie 10,5 mld zł
Czy Polacy piją dużo alkoholu? Nie, bo pod względem spożycia Polska znajduje się dopiero na 17. miejscu w Europie. Przemysł spirytusowy jest jednak bardzo istotny dla polskiej gospodarki. „Tylko z tytułu akcyzy w 2022 r. branża wpłaciła do budżetu państwa 10,47 mld zł” – podkreśla Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.
05-09-2023
Producent mebli wypoczynkowych Bizzarto zmienia swoje logo
Czym jest dobry design? Harmonijnym połączeniem funkcji i formy. Ale nie na chwilę, a na długie szczęśliwe lata nawet najbardziej intensywnego użytkowania. Przypomina o tym nowe logo Bizzarto z symbolem Q. Marki, która bazuje na mistrzowskiej pracy znakomitych rzemieślników – stolarzy, ślusarzy, a przede wszystkim tapicerów. Aby podkreślić trwałość swych mebli, marka ponadstandardowo wydłuża okres gwarancji.
03-09-2023
34 organizacje apelują do premiera o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych
34 organizacje pracodawców i związkowców podpisały się pod apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie zwrotu części wydatków na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe.
30-08-2023
O zawodzie przyszłości rozmawiamy z dekarzem Arkadiuszem Pachutem, zdobywcą I miejsca w 4. edycji programu TOP DEKARZE
Dach jest niezbędnym elementem każdego budynku. To wie każdy. Jednak nie wszyscy uświadamiają sobie, że jego prawidłowe wykonanie wymaga dużej znajomości tematu, rzetelnej wiedzy i profesjonalnego podejścia. Bardzo często wykończenie dachu nie jest pracą ściśle rzemieślniczą, lecz balansuje na granicy artyzmu. To sprawia, że dobry dekarz powinien być fachowcem, a także podchodzić do swojej profesji z zamiłowaniem, czy wręcz z pasją. O dekarstwie, jego specyfice i perspektywach rozmawiamy z przedstawicielem zawodu – Arkadiuszem Pachutem, dekarzem z województwa zachodniopomorskiego, zdobywcą I miejsca w 4. edycji programu TOP DEKARZE, organizowanego przez firmę CREATON Polska.
30-08-2023
Branża transportowa - kara umowna za termin FIX sprzeczna z konwencją CMR
W umowach przewozu mamy do czynienia z dwoma głównymi terminami: załadunku i rozładunku. Terminy te często bywają określane jako „FIX”, co w branży oznacza nieprzekraczalny czas wykonania tych czynności. Słowo „nieprzekraczalny” sugeruje, że niedotrzymanie terminu w ogóle nie powinno mieć miejsca, a gdy wystąpi, wiąże się z konsekwencjami. Jak tę kwestię interpretują przepisy konwencji CMR?
29-08-2023