Biznes – lista artykułów

Przejście na Krajowy System e-Faktur - przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na dostosowanie do nowych regulacji

Ministerstwo Finansów po konsultacjach z przedsiębiorcami, księgowymi i sektorem IT zdecydowało się na przesunięcie terminu obowiązku stosowania e-faktur. Wejdzie on w życie nie od początku 2024 roku, lecz w jego połowie. Dla firm to istotna zmiana, bo eksperci szacują, że samo wdrożenie może zająć kilkanaście miesięcy. Ponadto z systemu wyłączone zostaną faktury konsumenckie, z czego powinna się ucieszyć branża e-commerce.
08-02-2023

Pozycjonowanie – szansa dla biznesu na zaistnienie w sieci

Skuteczność tradycyjnych środków reklamy dynamicznie spada. Nic więc dziwnego, że właściciele firm coraz częściej decydują się na promowanie swoich usług w sieci. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest wówczas pozycjonowanie stron internetowych. Na czym polega ten proces i co można dzięki niemu osiągnąć?
08-02-2023

Praktyczny poradnik dla przedsiębiorców zatrudniających obywateli Ukrainy przebywających w Polsce

Pracodawcy chcący zaangażować do pracy obywateli Ukrainy napotykają na wiele trudności w procesie zatrudnienia. Ich zdaniem główne bariery to formalności. Wyzwania związane z zatrudnianiem Ukraińców przedstawione zostały na Kongresie Praca 4.0. „Przewidzieć jutro - rynek pracy w dobie niepewności”. Konfederacja Lewiatan wspiera firmy w pokonaniu tych przeszkód.
06-02-2023

Inteligentne meble i mała architektura miejska polskich producentów są popularne również za granicą

Wyposażone w panele fotowoltaiczne ławki, wiaty przystankowe czy kioski informacyjne pozwalają mieszkańcom naładować telefon, zyskać dostęp do hot spota czy sprawdzić ważne informacje, np. o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Produkowane przez polską firmę elementy miejskiej architektury zyskują uznanie na całym świecie. Przekonują się do nich również rodzime miasta.
03-02-2023

Kolejne zmiany w Kodeksie spółek handlowych ułatwią formalności cudzoziemcom

Zniesienie obowiązku PESEL przy rejestracji spółki oraz obowiązek udostępniania przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzorów umów spółek prawa handlowego w języku innym niż polski – to dwie wprowadzone w grudniu ub.r. zmiany w Kodeksie spółek handlowych (KSH), które mocno ułatwią cudzoziemcom zakładanie i rozwijanie biznesu w Polsce. Są wśród nich też takie, na które uwagę powinni zwrócić polscy przedsiębiorcy, a na tym nie koniec zmian – w przygotowaniu są już kolejne modyfikacje KSH, które mają na celu m.in. przyspieszenie cyfryzacji postępowań rejestrowych i działalności spółek.
02-02-2023

Nowe obowiązki spedytorów - postanowienia Pakietu Mobilności

Wiele już powiedziano o obowiązkach przewoźników i ewentualnych sankcjach za nieprzestrzeganie Pakietu Mobilności. To jednak nie jedyna grupa uczestników operacji przewozowych, których obejmują jego postanowienia. Art. 14a rozporządzenia (UE) 2020/1055A nakłada dodatkowe zobowiązania na podmioty organizujące przewozy, w tym spedytorów.
01-02-2023

Jeden z Diamentów Forbesa zdobyła Śnieżka Trade of Colours

Śnieżka Trade of Colours z Grupy Śnieżka znalazła się na 17. miejscu w tegorocznym zestawieniu „Diamentów Forbesa” z województwa mazowieckiego wśród dużych firm. Spółka w 2021 roku przejęła w Grupie działania w obszarach m.in. sprzedaży i marketingu, koordynując je na poziomie wszystkich spółek Grupy.
31-01-2023

Plusy i minusy założenia firmy w Niemczech

Dużo wyższa niż u nas kwota wolna od podatku, niższy podatek dochodowy, a do tego różnego rodzaju ulgi fiskalne zachęcają Polaków do zakładania firm w Niemczech. Jednak nie każdy wie np. o tym, że przez pierwsze dwa lata prowadzenia tam biznesu należy co miesiąc składać deklarację VAT. A chcąc korzystać z większości przywilejów, trzeba być niemieckim rezydentem. Szczegółowa analiza może wykazać, że w konkretnym przypadku bardziej opłaca się rozliczać i prowadzić działalność w Polsce. Z reguły dot. to JDG. Prowadząc ją tutaj, można wybrać spośród różnych dostępnych form podatku dochodowego. A tam im wyższe są dochody, tym większy jest ich procentowy udział. Różnicą jest też to, że gdy dochód przekracza 24,5 tys. euro rocznie, niemieckie przedsiębiorstwa muszą płacić podatek od działalności gospodarczej. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że w Niemczech możemy się spodziewać skrupulatnych i długotrwałych kontroli podatkowych.
25-01-2023

Cosentino z międzynarodowym wyróżnieniem CPD za zaangażowanie w zrównoważony rozwój

Konsumenci, architekci i partnerzy biznesowi coraz częściej domagają się przejrzystości w zakresie wyników emisji gazów cieplarnianych. Firma Cosentino, światowy lider w produkcji innowacyjnych i zrównoważonych architektonicznych powierzchni Dekton, Silestone oraz naturalnych kamieni Sensa, po raz kolejny została doceniona za swoją strategię przeciwdziałania zmianom klimatycznym i dekarbonizacji, poprzez wpisanie na listę Carbon Disclosure Project (CDP). Firma po raz pierwszy wzięła udział w rankingu opracowywanym corocznie przez tę prestiżową organizację, uzyskując ocenę „B”.
23-01-2023

Wiele firm jest w trudnej sytuacji, bo oprócz wynagrodzeń rosną inne koszty związane z funkcjonowaniem

W grudniu 2022 roku inflacja, drugi miesiąc z rzędu zwalniając, wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rocznym. Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających przynajmniej 10 osób wzrosły o 10,3 proc. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja w mikrofirmach i sferze budżetowej. Dodatkowo presję na wzrost płac podbija rosnąca płaca minimalna. Zdaniem Jacka Męciny z Konfederacji Lewiatan firmy średnio są w stanie zaakceptować podwyżki płac rzędu 10–13 proc. Wyższe wiązałyby się z koniecznością zwolnień.
23-01-2023


Stron: 269 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  39 40 41 42 43  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19486 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 432

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >