Biznes – lista artykułów
Przeprowadzka Grupy PGM z Warszawy do Lublina
Grupa PGE w tym tygodniu oficjalnie przeprowadziła się z ul. Mysiej w Warszawie do nowoczesnego biurowca przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To tu będzie się mieścić nowa oficjalna siedziba koncernu energetycznego. Przeprowadzka ma zapewnić mu optymalizację kosztową i dopływ nowych, wykwalifikowanych kadr, ale skorzystają na niej również okoliczne samorządy. Ministerstwo Aktywów Państwowych liczy, że będzie to dobry przykład dla innych spółek i motywacja do przenoszenia części kompetencji z Warszawy do mniejszych miast w Polsce.
28-09-2022
Dekarz - zawód, w którym zawsze jest praca
Bardzo często mówi się o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów, lekarzy czy nauczycieli, ale coraz większym problemem staje się również brak fachowców takich jak dekarze. To profesja deficytowa, którą w ciągu najbliższych lat może czekać prawdziwe odrodzenie. Z początkiem września edukację rozpoczęli uczniowie szkół i klas, specjalizujących się w nauczaniu tego zawodu, a wśród tych placówek jest m.in. 25 jednostek biorących udział w projekcie Zawód Przyszłości Dekarz. Jaką ścieżką trzeba podążyć, aby stać się dekarzem i jak poszerzyć swoje kompetencje w tym zawodzie? Przygotowaliśmy przegląd możliwości dla przyszłych i obecnych dekarzy.
28-09-2022
Pakiet New Energy - abonament na energię dla przedsiębiorców
83 proc. firm handlowych i 82 proc. firm produkcyjnych wskazuje, że wysokie ceny energii stanowią dla nich obecnie największą barierę w prowadzeniu działalności – wynika z badania PIE i BGK. Aby ograniczyć koszty i uniezależnić się od gwałtownych wahań na rynku energii, wiele przedsiębiorstw planuje albo już realizuje inwestycje we własne źródła OZE. W trudnym otoczeniu gospodarczym nierzadko trudno jednak wygospodarować na ten cel duże środki albo sięgnąć po kredyt. Dlatego na polskim rynku popularność zyskuje model abonamentowy, czyli formuła as a service. Firma otrzymuje w nim własne źródło OZE bez wkładu własnego i dokonywania inwestycji na start, a przy tym ma zagwarantowaną energię po stałej cenie przez wiele lat i może rozszerzyć swój abonament o takie usługi takie jak np. kogeneracja czy własny magazyn energii.
23-09-2022
W wielu firmach wzrasta zainteresowanie metawersum i sztuczną inteligencją
W dobie pandemii większość pracowników biurowych realizowała zadania zdalnie, poprzez komunikatory odbywały się również rozmowy rekrutacyjne. Choć sytuacja epidemiczna jest już mniej poważna, to pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej i hybrydowej i nie chcą z niej rezygnować. Działy HR nie przestają też umawiać kandydatów na spotkania zdalne. W niedalekiej przyszłości nowym miejscem pracy, rekrutacji i szkoleń najprawdopodobniej stanie się metawersum.
22-09-2022
Dlaczego warto podnosić kompetencje pracowników w zakładach produkcyjnych
Od kilku lat obserwujemy rozwój produkcji – zwiększenie wydajności linii, wprowadzanie rozwiązań z zakresu IT czy dbałość o ergonomię. Za te zmiany odpowiada technologia i czynnik ludzki – wykwalifikowany zespół. Dlatego operatorzy, kierownicy zmiany czy inżynierowie procesu odgrywają tak ważną rolę. Gdzie znaleźć osoby na te stanowiska? Najlepiej we własnej firmie. O tym, dlaczego warto i jak inwestować w rozwój pracowników rozmawiamy z Konradem Śmiałowskim – kierownikiem produkcji w firmie Cedo.
21-09-2022
Coraz częściej przedsiębiorstwa pod wpływem opinii konsumentów zmieniają swoje strategie biznesowe
Temat zrównoważonego rozwoju staje się kluczowy dla konsumentów i biznesu. – Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych, 57 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych – mówi Małgorzata Jarczyk-Zuber, odpowiedzialna za ESG i innowacje w ING Banku Śląskim. Rzeczywiście duże korporacje mają coraz bardziej ambitne cele ESG, ale takie inicjatywy powinny docierać szerzej, także do średniego i małego biznesu oraz samorządów. Do tego potrzebne są wymiana doświadczeń, współpraca i uczciwe podejście – podkreślali eksperci Okrągłych Stołów Klimatycznych zorganizowanych podczas Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Co istotne, nie tylko wymogi konsumentów, ale też globalny kryzys może się stać wyzwalaczem pozytywnej zmiany w zakresie odpowiedzialnego biznesu.
19-09-2022
Faktoring w branży budowlanej
Wykupowanie faktur, jako zjawisko, istnieje w polskim biznesie od lat. Branża budowlana nie jest wyjątkiem. Ale jak działa faktoring dla firm budowlanych? Jaką rolę pełni w tym Narodowy Fundusz Gwarancyjny? Niniejszy artykuł rzuca nieco światła na ten temat.
18-09-2022
Airbnb zapłaci podatek u źródła we Włoszech. Czy platformy cyfrowe za chwilę zapłacą go w Polsce?
`Pośrednictwo w krótkoterminowym najmie lokali realizowane za pośrednictwem platform cyfrowych takich jak Airbnb może powodować obowiązek płacenia podatku u źródła - uważa polski Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE Maciej Szpunar. Choć sprawa dotyczy opodatkowania działalności Airbnb we Włoszech, to wkrótce może mieć znaczenie również dla Polski (opinia Rzecznika w sprawie C-83/21 z 7 lipca 2022 r.).
16-09-2022
Czy można pracować za granicą bez znajomości języka?
Praca za granicą daje duże możliwości - wysokie zarobki, rozwój zawodowy, lepsze perspektywy życiowe. Spora część Polaków zdecydowała się na wyjazd, a do najczęściej wybieranych krajów należą między innymi Niemcy. Na korzyść tego państwa przemawiają atrakcyjne stawki, dobre warunki, wiele miejsc pracy oraz bliskość. Musisz wiedzieć, że pracę za granicą bez znajomości języka znajdą przede wszystkim pracownicy fizyczni i budowlani. Jak jej szukać?
05-09-2022
Czy rok 2022 okaże się rekordowym pod względem upadłości przedsiębiorstw?
Ten rok może się okazać rekordowy pod względem liczby niewypłacalności polskich firm – prognozuje Allianz Trade. Najbardziej zagrożone są budownictwo, chemia i produkcja, ale trudna sytuacja gospodarcza przyczyniła się do gwałtownego wzrostu ryzyka prowadzenia działalności we wszystkich sektorach. – Żadna branża w Polsce nie może już czuć się bezpiecznie. Wzrost kosztów prowadzenia działalności i kredytowania dotyka absolutnie wszystkich – podkreśla Sławomir Bąk z Allianz Trade. Jak wskazuje, polski biznes najgorsze ma jeszcze przed sobą, bo jesień i zima to tradycyjnie okres największego wzrostu kosztów związanego z dużo wyższym zużyciem energii.
05-09-2022