Biznes – lista artykułów
Jak uniknąć bezprawnej dyskryminacji pracowników w sytuacji epidemii koronawirusa?
W związku z sytuacją epidemiologiczną pracodawcy podjęli różne próby zabezpieczenia zarówno swoich pracowników, jak i swoich interesów gospodarczych. Wielu pracodawców, korzystając z uregulowań jakie wprowadziła ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wysłało pracowników na tzw. „pracę zdalną”, tj. wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania. Rozwiązanie to pozwoli na ograniczenie lub znaczne zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusa. Kluczowe jest to, aby w momencie dokonywania decyzji organizacyjnych, pracodawcy mieli na uwadze przepisy dotyczące zakazu dyskryminacji w miejscu pracy.
23-03-2020
Polska przedsiębiorczość przechodzi przyspieszone kursy cyfryzacji
Pandemia Covid-19 ma coraz poważniejsze skutki zarówno dla gospodarki polskiej jak i światowej. W obliczu coraz większej niepewności rozpoczyna się intensywne poszukiwanie rozwiązań, które pomogą firmom nie tylko zachować ciągłość działania, ale przygotować je także na trudniejsze czasy.
21-03-2020
Co to jest fulfillment i dlaczego coraz więcej firm korzysta z tej usługi?
Fulfillment InPost stosuje opłaty oparte o model pay-as-you-go, które naliczane są dopiero po wykonaniu usługi. W przypadku usługi Fulfillment InPost nie ma też minimalnej liczby wysyłek. Fulfillment InPost jest zintegrowany z innymi usługami operatora, a bliskie sąsiedztwo Sortowni Centralnej InPost do magazynów obsługujących Fulfillment zapewnia sprawniejszy proces logistyczny. InPost obiecuje, że zamówienia otrzymane do godziny 20.00 zostaną wysłane tego samego dnia.
16-03-2020
Jak epidemia COVID-19 odbije się na polskiej i światowej gospodarce? Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości ratunkiem dla wielu przedsiębiorców
Najbardziej wyeksponowaną na straty jest branża turystyczna, a także pozostałe branże w sektorze usług. Również zagrożenie łańcucha dostaw jest bardzo niebezpieczne dla płynności firm obracających już nie tylko towarami z Chin. Ograniczenie importu i eksportu towarów nie pozostanie bez wpływu na wydolność finansową polskich firm handlujących na Starym Kontynencie. W ostateczności spowolnienie gospodarcze zagrozi wypłacalności wszystkim przedsiębiorcom w naszym Kraju. Oznacza to, że wiele przedsiębiorstw będzie zmuszonych złożyć wniosek o upadłość w ciągu 30 dni od utraty wypłacalności – a niezłożenie wniosku w terminie naraża kadrę zarządzającą na odpowiedzialność, w tym karną.
16-03-2020
Holakracja i coworking nowe trendy w systemie pracy
Pracownicy korporacji w chwilach zwątpienia marzą, by któregoś dnia zostać swoim własnym szefem i pracować w komfortowych warunkach, bez ciągłej presji przełożonego. Wysokość zarobków czy pozapłacowe benefity tracą na znaczeniu, kiedy za działania firmy odpowiada niewłaściwa osoba. Niezadowolenie z szefa to w 75% przypadków powód zmiany miejsca pracy – wynika z przeprowadzonych badań. Na rynku pracy można zaobserwować wyraźny rozwój trendów, takich jak holakracja czy coworking.
15-03-2020
Jakie straty dla gospodarki przyniesie koronawirus?
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do Rady Dialogu Społecznego (RDS) o podjęcie działań w celu oceny wpływu koronawirusa na sektor przedsiębiorstw. Wstępne prognozy wskazują na możliwość obniżenia dynamiki PKB w 2020 r. do 1,6%, wobec 3,7% zakładanych w ustawie budżetowej. Oznaczałoby to stratę dla polskiej gospodarki rzędu ok. 50 mld zł. Dlatego FPP będzie prowadzić stały monitoring sytuacji przedsiębiorców – jego wyniki będą przedmiotem rozmów ze stroną rządową na temat ograniczenia negatywnych konsekwencji dla gospodarki, przedsiębiorców oraz zatrudnionych. Wyniki monitoringu zostaną opublikowane.
11-03-2020
Sprzedaż obligacji Ghelamco klientom indywidualnym
Ghelamco opublikowało czwarty prospekt emisyjny i rozpoczyna sprzedaż obligacji dla inwestorów indywidualnych. Spółka zamierza pozyskać 50 mln zł, które zostaną przeznaczone na inwestycje na terenie Polski.
11-03-2020
Czy warto zarejestrować spółkę za granicą?
Z każdym rokiem wzrasta liczba przedsiębiorców decydujących się prowadzić działalność gospodarczą za granicą. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że – w porównaniu z Polską – prowadzenie firmy np. w Anglii, Szkocji, Czechach, USA, Estonii, na Litwie czy Słowacji jest nie tylko łatwiejsze, ale także korzystniejsze ekonomicznie. W większości tych krajów również samo założenie firmy trwa o wiele krócej niż nad Wisłą, czasem jest to jeden dzień.
02-03-2020
Przejęcie spółek operacyjnych Grupy BUMA
Zawarta umowa stanowi drugi etap akwizycji krakowskiego holdingu. W pierwszym, prowadzonym niemal jednocześnie, kupowane są nieruchomości BUMY. Nabywa ją utworzony przez polsko-australijski sojusz fundusz REINO RF CEE Real Estate. Ten luksemburski fundusz oraz inne wehikuły inwestycyjne tworzone i zarządzane w ramach partnerstwa strategicznego przez Grupę REINO Capital oraz Grupę RF CorVal będą stanowiły główne źródło przychodów spółek operacyjnych będących przedmiotem transakcji. Taki model biznesowy zapewni dużą i rosnącą skalę przychodów bez konieczności angażowania dużego kapitału na nabycie aktywów i przy zachowaniu pełnej ich kontroli. Przyjęta strategia nie wyklucza jednak zewnętrznych kontraktów, których udział – szczególnie w przypadku generalnego wykonawcy – ma docelowo wynosić nie mniej niż 30 proc. obrotów.
01-03-2020
Odpływ pracowników z Polski do Niemiec nie będzie znaczący - nadal pozostaniemy liderem napływu siły roboczej z zagranicy
Do końca 2019 roku Polska była liderem w przyjmowaniu do pracy osób z zagranicy. W większości byli to pracownicy z Ukrainy. Czy będzie tak w dalszym ciągu? Jak sytuacja dotycząca napływu kadr z zagranicy będzie wyglądać w 2020 roku? Co powinniśmy zrobić, aby pozostać celem migrantów zarobkowych ze Wschodu?
23-02-2020