Biznes – lista artykułów
Przedszkole firmowe pożądanym benefitem dla pracowników - jak je sprawnie zorganizować?
Benefity pozapłacowe dla pracowników powoli przestają być przywilejami dla wybranych, a stają się powszechnie panującym standardem uzupełniającym podstawowe wynagrodzenie. Świadczenia dodatkowe są często elementem kultury organizacyjnej firmy i świadectwem jej wartości. Benefity otrzymuje w Polsce już 90 proc. pracowników[2]. Pewnym standardem w zakresie benefitów w pracy stały się pakiet opieki medycznej, wstęp na siłownię czy bilety do kina. Pracodawcy coraz częściej stawiają również na nietypowe świadczenia dodatkowe.
24-11-2019
Młode firmy zaczynające swoją działalność - jakie mają szanse na wynajęcie biura w centrum miasta?
Centrum miasta, wysoki czynsz, umowa najmu na 5 lat, partycypacja w kosztach adaptacji lokalu i niekończące się problemy z dojazdem w godzinach szczytu – tak w skrócie można scharakteryzować najczęściej występujące warunki na polskim rynku najmu biur. Wszystkie te czynniki sprawiają, że początkujący przedsiębiorcy już „na starcie” swojej działalności natrafiają na zaporę nie do przejścia. Taka sytuacja sprawiła, że szukający nowych grup odbiorców deweloperzy opracowują innowacyjne modele najmu, wychodzące naprzeciw ograniczonym możliwościom rozwijających się firm.
15-11-2019
Adam Krużyński nowym prezesem i Dyrektorem Zarządzającym Fibaro a także Dyrektorem Zarządzającym Nice Polska
W celu dalszej integracji Fibaro i Nice Polska w ramach Grupy Nice, zwiększenia efektywności działania i siły rynkowej obu firm, a także przyspieszenia rozwoju nowych produktów, na stanowisko prezesa FIBARO powołany został Adam Krużyński, zastępując, Macieja Fiedlera. Krużyński objął także funkcję Dyrektora Handlowego FIBARO i powraca do Nice Polska jako Dyrektor Zarządzający. Stanowisko Dyrektora Generalnego Nice Polska będzie piastował Marcin Skrobisz.
13-11-2019
Napływ azjatyckiego kapitału do Europy Środkowej i Wschodniej
Napływ kapitału z Azji Wschodniej do regionu CEE rozpoczął się w latach 2016-2017 głównie za sprawą dużych transakcji portfelowych w sektorze przemysłowym. Sektor ten przyciągnął najwięcej kapitału także w roku 2018. Eksperci dostrzegają jednak początek procesu dywersyfikacji w postaci większych transakcji dotyczących pojedynczych aktywów. Wygląda na to, że azjatyccy inwestorzy poszukują płynności, a patrząc na grupę sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE-6), najbardziej zainteresowani są Polską.
10-11-2019
Ukraina atrakcyjna pod względem inwestycji i rozwoju eksportu - jak rozpocząć biznes w tym kraju?
W jaki sposób rozpocząć działalność na terytorium Ukrainy? Jaka forma prowadzenia biznesu będzie najbezpieczniejsza? M.in. te pytania zadają sobie polscy przedsiębiorcy, którzy myślą o wejściu na rynek naszego wschodniego sąsiada. Rząd Ukrainy zapowiedział zmiany w prawie, które mają ułatwić rejestrację zagranicznych podmiotów gospodarczych.
04-11-2019
Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością to nie jedyny sposób obniżenia kosztów wpłat na PFRON
Kwota odprowadzona przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w marcu 2019 r. była wyższa o 106 mln zł w porównaniu z marcem 2016 r. W tym roku ponad 30 tysięcy pracodawców wpłaciło na PFRON 400 mln złotych. Warto wiedzieć, w jaki sposób powstaje ten koszt i od czego zależy jego wysokość. Dzięki temu przedsiębiorca może efektywnie nim zarządzać.
24-10-2019
Jakie kompetencje Polaków nabyte w pracy za granicą są ważne dla polskich przedsiębiorców?
Polacy, którzy zdecydują się na powrót do kraju z emigracji po Brexicie, mogą liczyć na dobre perspektywy znalezienia nowej pracy. Polskie firmy docenią ich między innymi za międzynarodowe doświadczenie, przedsiębiorczość i wytrwałość. Ważne, aby szukać pracy zgodnej z profilem zawodowym oraz być otwartym na widełki płacowe proponowane przez polskie firmy – mówią eksperci Manpower. Powrót do ojczyzny może być tym bardziej atrakcyjny, że biorąc pod uwagę prognozy rekrutacyjne firm to w najbliższych miesiącach w Wielkiej Brytanii będzie mniej ofert pracy niż w Polsce.
19-10-2019
Co powinien wiedzieć polski producent, który eksportuje towary
Sprzedaż produktów z segmentu „dom i ogród” w Europie szacowana jest na 168 mld euro. To ogromny i rozwijający się rynek, o który walczą również polscy producenci. Część z nich od lat dostarcza swoje towary na półki zachodnich sklepów DIY, ale niektórym się ta sztuka nie udaje. Dlaczego? Operator logistyczny Dachser, którego odbiorcą jest 18 tys. marketów DIY w całej Europie, radzi, jak współpracować z sieciami z tego segmentu.
17-10-2019
Powierzenie kompleksowej obsługi zewnętrznym podmiotom - czyli czym jest reworking
Popularny outsourcing, który polega na oddaniu zewnętrznemu przedsiębiorstwu zadań niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością, pozwala firmom na skupienie się na biznesie, a także optymalizuje liczbę zatrudnionych osób. Do podobnych systemów współpracy należy reworking, o którym opowiadamy.
15-10-2019
Czy można wykupić auto z leasingu bez podatku do celów osobistych
Osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, użytkujące samochody osobowe w ramach leasingu operacyjnego na koniec okresu umowy stają przed decyzją odnośnie do wyboru sposobu wykupu pojazdu. Możliwości są zależne od umowy leasingu, ale najczęściej spotykany jest wykup pojazdu „na firmę”, czyli do dalszego wykorzystywania w działalności. Większość firm oferuje także możliwość wykupu tzw. prywatnego, tj. na cele osobiste podatnika. Decyzja dokonana w momencie wykupu ma istotny wpływ na dalsze rozliczenia podatkowe związane z użytkowaniem pojazdu oraz jego sprzedaż. W związku z tym każdorazowo decyzja o wykupie pojazdu powinna zostać dokładnie przemyślana, zwłaszcza pod kątem wynikających z niej efektów podatkowych.
13-10-2019