Biznes – lista artykułów
Nabór do jesiennej edycji programu akceleracyjnego dla firm, które chcą się rozwijać na rynkach międzynarodowych
Choć dopiero niedawno rozpoczęła się wiosna, MIT Enterprise Forum CEE, akcelerator adresowany do startupów technologicznych z Polski oraz czternastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, już otwiera rekrutację do jesiennej edycji programu. Młodzi przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w projekcie mogą składać aplikacje za pośrednictwem strony internetowej mitefcee.org do 30 czerwca 2019 roku. Około 25 najlepszych startupów, wyłonionych do udziału w programie, przejdzie kompleksowy, trzymiesięczny proces akceleracji, otrzyma dofinansowanie na rozwój działalności w kwocie nawet do 200 tysięcy złotych, a także zyska szansę na nawiązanie komercyjnej współpracy z czołowymi polskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami.
02-04-2019
Wiosną zróbmy porządki również we własnym portfelu
Wiosna to dobry moment na zrobienie porządków nie tylko w szafach, szufladach czy przydomowych ogródkach, ale także we własnych finansach. Warto zrobić „rachunek” sumienia i sprawdzić np., ile płacimy za konto osobiste w naszym banku i czy przypadkiem nie warto przenieść środków do innego, który zaoferuje nam lepsze warunki, a także korzystanie z dodatkowych usług dedykowanych bankowości internetowej. Dobrym pomysłem będzie również zapoznanie się z najnowszymi metodami płatności, dzięki którym codzienne płacenie za zakupy staje się wygodne jak nigdy dotąd, bo wychodząc z domu, nie musimy martwić się o to, czy zabraliśmy ze sobą portfel.
25-03-2019
Lighting designer profesja, której ciągle brakuje na polskim rynku
Podkreśla charakter obiektu, poprawia nastrój, a nawet... motywuje do pracy. Świadomie zaprojektowane oświetlenie może zdziałać cuda. Dlatego architekci coraz częściej decydują się na współpracę z projektantami systemów oświetleniowych. Jak wygląda ich współpraca? Zapytaliśmy o to Radosława Zacheję - prezesa zarządu firmy Bright Lights.
21-03-2019
Firmowe samochody - jak rozliczać koszty według nowych zasad
Wraz z początkiem nowego roku nadeszły zmiany dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wykorzystują samochody osobowe do prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe reguły najboleśniej dotknęły te przedsiębiorstwa, które rozliczają koszty eksploatacji samochodu na firmę, wykorzystując go jednocześnie w celach prywatnych. Jakie jeszcze nowości ustawodawca przygotował dla podatników?
20-03-2019
Mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy - jak na nim maksymalnie zarobić?
Wynajmowanie mieszkania turystom może być lukratywnym sposobem na biznes. Są jednak pewne warunki – oferta wynajmu musi odpowiadać rynkowym trendom, a obsługa gości gwarantować najwyższy komfort pobytu. Jak to osiągnąć? Renters.pl to nowa na polskim rynku firma, która oferuje usługę kompleksowego zarządzania mieszkaniem pod wynajem krótkoterminowy. Eksperci firmy odpowiadają za przygotowanie mieszkania, publikację ogłoszeń, politykę cenową, a także bieżącą obsługę gości – współpraca może zwiększyć zyski z wynajmu mieszkania nawet o połowę.
19-03-2019
Niedobór pracowników nie tylko rodzimych ale również zza wschodniej granicy - realne zagrożenie dla naszej gospodarki
Polski rynek pracy od schyłku ubiegłego roku mierzy się już nie tylko z deficytem kadrowym dotyczącym rodzimych pracowników, ale także ze spadkiem migracji zarobkowej zza wschodniej granicy. W jakim stopniu odpływ fali pracowników z Ukrainy zagrozi polskim pracodawcom? Czy istnieje możliwość przygotowania się na zbliżające się problemy?
18-03-2019
Wpływ wysokości składek wypadkowych na wynik finansowy firmy
Rosnące w ostatnim czasie koszty operacyjne mogą mieć negatywny wpływ na rentowność przedsiębiorstw. Część z nich decyduje się na podniesienie cen produktów i usług, aby chociaż częściowo zrekompensować wyższe obciążenia finansowe. Przeniesienie kosztów na klienta nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Źródła finansowania można znaleźć także wewnątrz organizacji, weryfikując obszar składki na ubezpieczenie wypadkowe.
01-03-2019
Pracownicy z Ukrainy - jakie mają plany wobec pobytu w Polsce
75% zatrudnionych w Polsce pracowników z Ukrainy chce zostać Polsce, głównie z powodu zadowolenia z obecnej pracy oraz obecności w naszym kraju ich rodzin oraz przyjaciół. Migrację w celach zarobkowych planuje co czwarty Ukrainiec, najczęściej do Niemiec lub do Czech. Największą motywacją do opuszczenia Polski jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia – potwierdza opublikowany dziś raport agencji zatrudnienia Manpower „Plany migracyjne pracowników z Ukrainy”.
22-02-2019
Jak skutecznie przeprowadzić proces rekrutacji pracowników
Proces rekrutacji to dziś już nie tyle pozyskiwanie kandydatów do pracy, ile początek budowania relacji, a więc jeden z podstawowych elementów employer brandingu. To także wyzwanie dla pracodawcy, który musi opracować strategie rekrutacyjne dla różnych generacji pracowników aktywnych na rynku pracy. Na szczęście część działań można zautomatyzować.
18-02-2019
Jak wygląda współpraca z agencją pracy przy zatrudnianiu pracowników z zagranicy
Kluczowym elementem zachowania ciągłości działalności przedsiębiorstwa jest kadra pracownicza. W zeszłym roku polscy pracodawcy mieli duże problemy z uzupełnianiem braków etatowych rodzimymi pracownikami, stąd ich uwaga została skierowana w stronę potencjału pracowniczego cudzoziemców. Jak wygląda proces pozyskiwania pracowników z zagranicy? Czy robienie tego „na własną rękę” jest dobrym rozwiązaniem?
06-02-2019